• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (7.73)
sana gül bahçesi vadetmedim - joanne greenberg
'sana gül bahçesi vadetmedim', deliliğin, resmi tanımıyla akıl hastalığının öyküsü: deborah kimlik kavramını yitirip içine kapanmış, zengin düşlemi ve mizah duygusuyla yarattığı kendi düşsel dünyasına sağımıştır. iki dünyanın çatışmaya başlaması, deborah'ın akıl hastanesine 'düşme'sine neden olur. bundan sonra hastaneleri, doktorları vb. kurumlarıyla toplumun 'kurtarma operasyonu' başlar. greenberg'in kendi yaşamından yola çıkarak yazdığı bu kitap, 'akıl hastalarının gizleri' üzerine pek çok ipucu taşırken, toplumun yerleşik değer yargılarına çarpıcı bir eleştiri de getiriyor, böylece normal kavramını sorgulamaya götürüyor bizi.
  1. "gerçekten güzel bir tat bıraktı" gibi bir cümlenin uygunluğunu düşündüm yazmadan belki bunun yanına rahatsız edici ifadesini de eklemeliyim. uzun süredir okumak istediğim bir kitaptı. "sana gül bahçesi vadetmedim. " (ne de güzel bir kitap ismi değil mi?)
    belki size ilginç gelecek ama yaşadığım yerdeki delileri, gidip onlarla konuşmam gerektiğini düşündüm bu kitabı okurken. deborah' ın insanın istediği zaman kahve içebilmesinin bir ayrıcalık olduğunu düşünmesi dokundu bana bir de bildiği şeyleri yapabileceği işlerle eşleştirdiği kısım çok güzeldi be...

mesaj gönder