• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.54)
varolmanın dayanılmaz hafifliği - milan kundera
"ne yapacağını bilemeden bir avlunun karşı tarafındaki duvara dalıp gitmek; bir aşk anında karnındaki inatçı gurultuya kulak vermek; ihanet etmek; ihanetin göz kamaştırıcı yolunu terk ederek gücü kendinde bulamamak; büyük yürüyüş´te kalabalıklarla birlikte yumruğunu havaya kaldırmak; gizlenmiş mikrofonlar önünde espri gösterisi yapmak- bu durumların hepsini tanıdım, hepsini yaşadım... romanlarımdaki kişiler kendime ilişkin gerçekleşmemiş olabilirliklerdir... her biri benim ancak kenarında dolaştığım bir sınırı aşmıştır... çünkü romanın sorguladığı sır o sınırın ötesinde başlar. roman yazarın itirafları değildir; bir tuzak haline gelmiş dünyamızda yaşanan insan hayatının araştırılmasıdır."
 1. ne kadar beğenildiğini gördüğüm ve milan kundera'dan bir kitap okumak istediğim için ilk okuyacağım kitap olarak bunu seçtim ve ne yazık ki okuduktan sonra yazardan okuyacağım son kitap olacağını da anladım. nedenlerini de yazayım.
  !---- spoiler ----!

  öncelikle okumam uzun sürdü. çünkü hiçbir karakter yeterince ilgi çekici gelmedi ve merak uyandırmadı. çoğu zaman neyi neden yaptıklarını anlayamadım. mesela adam kadını aldatıyor 200'den fazla kadınla üstelik. kadın nedense birdenbire yedi yıl sonra adamı terk etmeye karar veriyor. neden bekledi veya neden şimdi gitti bilmiyoruz. adam kadına geri dönüyor ve affediliyor dahası geri döndüğü an bunun için pişman oluyor. ???

  iki: ne anlama geldiği muallak olan ama yazarın üzerinde ısrarla durduğu bazı olaylar ve yer yer denk geldiğimiz zorlama aforizmalar. yani cidden aptal bir şapka takan çıplak bir kadının aynaya bakması daha ne kadar sürdürülebilirdi ki.

  üç: okuma boyunca daha ilk sayfadan hissedilen yazarın entelektüel ve derin görünme isteği. felsefi terimleri ve filozof adlarını kullanması ama felsefi yönden kitabın bir derinliği olmaması aksine sığ kalması. ve ayrıca yazarın dördüncü duvarı birkaç kez yıkması. bu eyleme karşı olduğumdan değil sadece çok gereksiz buldum.

  !---- spoiler ----!

  pekala bu kadar. ama neden beğenildiğini anlayabiliyorum. çünkü tam bu amaçla yazılmış.

mesaj gönder