• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.99)
Yazar albert camus
yabancı - albert camus
konusu çok basittir. öyküdeki her şey çok kısa bir zaman aralığında olup biter. cezayir’de, bir rastlantı sonucu, bir arap’ı öldüren orta sınıftan bir fransız, mersault, kendisini adım adım ölüme götüren süreci kayıtsız biçimde izler. diğer kişilerin adı anılsa da, roman kahramanının adını bile öğrenemeyiz (burada kafka etkisinden söz edilebilir). camus’nün yabancısının yabancılaşmasını kendi ağzından şöyle aktarabiliriz; ‘yani bu işin benim dışımda görülüyor gibi bir hali vardı. her şey, ben karıştırılmaksızın olup bitiyordu, kaderim bana sorulmadan tayin olunuyordu (...) iyi düşününce söylenecek bir şeyim olmadığını anlamaktaydım. kendi kendimi seyrediyormuş gibi bir hisse kapıldım.’ kitapta, meursault'un topluma, kendine, ölümü bile kabul edebilecek kadar hayata , kısacası tüm varoluşa yabancılaşması yalın bir dille anlatılır.
 1. okuduğum en iyi kitaplardan biriydi.
  kafka'nın bir sözü vardır. bir kitap kafamıza inen bir balta gibi bizi sarmayacaksa okumanın ne anlamı var minvalinde.
  bu kitabı hazırlıkta iken okumuştum bahçede. ağacın dibinde bitirdiğimde kitabı öyle bir çarpıldım ki derse giremedim 2 saat oturdum boş tarlalara bakarak sigara eşliğinde uzun uzun düşündüm. aslında hayatın ne kadar anlamsız olduğunu. gerçek anlamda insanı vuran ender kitaplardan birisidir.
  hapishane de peder ile konuşma diyalogları bir idam mahkumunun son günü kitabı ile aşırı derecede benzerlik gösteriyor bu da ek not olsun.

mesaj gönder