1. geçen ankaradan bir arkadaşım ile gorustum. ev almak istediğini lakin alamadığını söyledi. fiyatlar nasil dedim, muhitine gore değişiyor dedi. bir artı birler 300.000'den başlıyormus. bizim bu sahil kasabasinda ucyuzbin liraya saray yaptırılır yahu.

  hele hele iki milyon liraya kadar gidiyor fiyatlar lafını duyanda, aklımı kaçıracak gibi oldum; bir buhran, bir fenalık geldi üzerime.

  müteahhitler çıldırmış.
 2. Türkiye de varlığından emin olduğum, ancak piyasadaki ev alımı durgunluğundan dolayı kanıtlamakta zorlandığım balon.

  Evet arsa maliyetleri uçuk ama, insaat maliyetleri max TL 700/m2, m2, satis fiyatları min TL 1200/m2 (İstanbul'da bu rakam 8000lere kadar yükseliyor) hal böyleyken bu balon havalaniyor ve biz sadece bunu görmezden geliyoruz.

  Son olarak emlak balonun ne boyutlara ulaşabileceğini gösteren emsal bir olay mevcut tarihte (bkz: https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Lale_çılgınlığı)
 3. yıllardır patlamasını beklediğim balon. ama nedendir bilinmez aksi bir seyir gösteriyor. bu gidişle ev sahibi olamayacağız sanırım.
  fady
 4. insanların para hırsı sona ermedikçe kısa vadede patlamayacak balondur.
 5. kullanım değerinin üstünde piyasa değerine sahip olan bir malın bu değeri koruyabilmesi, bu değerin bir sonraki dönemde artacağını düşünenler tarafından yatırıma devam edilmesi ile mümkün olduğundan, spekülasyon amacı ile emlak alımı devam ettiği sürece patlamayacak olan balondur.
 6. siyasilerin emlak balonu yoktur aciklamalarini gulerek takip ediyorum.
 7. bu balon var mi yok mu, patlar mi patlamaz mi sorularinin cevabini vermek pek kolay degil. the big short adli kitap ve filmde anlatilan durumu turkiye'ye uyarlamak da dogru olmaz cunku abd'de fakir kesim kredilerle borclandirilarak normalde sahip olamayacagi evler alabildi ve haliyle geri odeyemeyince balon patladi. yani orada biraz goz gore gore durumu olmus ancak turkiye'de evler fakir kesimden ziyade orta sinifla birlikte zengin bir zumre ve araplar tarafindan satin aliniyor.

  ayrica patlasa da ev alsak diyenler bosuna bekliyor. patlarsa o evler oyle degersiz hale gelecek ki almaya asla cesaret edemeyeceksiniz.