1. biraz bundan konuşalım isterim.
  (bkz: kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır)
  tercihen çocukluktan, okuyarak ve okutarak.

  işte bunun için, kardeşe kuzene mini mini yeğenlere en güzel, en yararlı en hayalgücü kuvvetlendiren ve okumayı en çok sevdiren kitaplar nelerdir...

  son birkaç yıldır karne hediyelerim hep küçük kara balık,ama çeşitlendirmek lazım.
 2. rıfat ılgaz'ın çocuk kitaplarini tavsiye edebilirim. ama cocuk kitabi gibi gözükse de rifat ilgaz salt çocuk kitabi yazmiyor bence. biraz da aileler ve ögretmenler icin yazdigini dusunuyorum.

  rifat ilgaz'in yazdigi dönemin durumu, kendisinin de bir zamanlar öğretmen olmasi, siyasi dusunceleri ve ugradigi bir takim baskilar cocuk kitaplarina da yansimis. bir yandan cocuksu bir dille cocuk dunyasina hitap ederken bir yandan da bazi sorunlari mizahi bir dille elestirdigi, atıflar yaptigi önemli noktalar var. (mizahi burada gercekten iyi kullaniyor.) bunlar cogunlukla ögretmenlerle, egitim sistemiyle ögretmenlerin ögrencilere bakis acilariyla ilgili. bu yuzden cocuklarin yani sira aileler ve ögretmenler icin yazildigini düsündüm.
 3. pınar selek'in masal kitapları çok güzel. üstelik hem çocuklara hem büyüklere masallar bunlar.

  “masallar hep çocuklara mı anlatılır? zannederler ki insanlar büyüdükçe, masallara kulak vermez olurlar... öyle değil. büyükler de masallara ihtiyaç duyar. size bir şey söyleyeyim mi? masalını kaybeden insan, hayallerini de kaybeder... ben de büyüdüm. yıllar çok hızlı geçti. oyunlardan daha bıkmamışken, bir baktım ağır yüklerin altındayım. hayat çok zor... ama biliyor musunuz, ben hâlâ masallardan güç alıyorum. çocukken dinlediğim, sonra okuduğum ve hâlâ kopamadığım masallar sayesinde dünyam ışıklı benim. bir dileğim var: masallar hiç unutulmasın. masalsız kalmasın dünya...”

  (bkz: siyah pelerinli kız, su damlası, yeşil kız)

  ek: nasıl da yazmayı unuturum. ben samed behrengi'nin kitaplarıyla okumaya sevdalandım. deanmoriarty küçük kara balık'ı yazmış zaten aslında bütün çocuk kitapları muhteşemdir behrengi'nin. püsküllü deve, bir şeftali bin şeftali, ulduz ve kargalar...
 4. sineklerin tanrı'sı
  pal sokağı çocukları
  küçük lord
  küçük prens
  mutlu prens
  küçük kadınlar
  kimsesiz çocuk
  binbir gece masalları ve sinbat
  huckleberry finn maceraları
  tom sawyer
  tom amcanın kulübesi
  iki yıl okul tatili
 5. ulgan
 6. sayı şeytanı, matematigi sevdirir, eğlendirir, güldürür
 7. (bkz: küçük prens)

  sadece çocuklar için değil her yaştan insan için güzel bir kitap

  edit: tüm jules verne kitaplarını da eklemek lazım bu listeye.