1. güneş'e en yakın gezegen.

  eski astrolojide utarid, debîr-i felek olarak bilinir. güneş'in katibidir. yöneticisi olduğu başak ve ikizler burcu insanları hakikaten de okumaya, yazmaya meyilli oluyorlar.
 2. astrologlar tarafından rahatsız edilen gezegen. bazı astrologların bu gezegene bakıp, daha doğrusu alet edip sağladığı görülmüştür. bunun başka bir versiyonu venüs.
 3. güneş sisteminin güneşe yakınlık bakımından birinci sıradaki gezegenidir. çapı 4879 km.dir. günberisi 0.308 au(*:astronomik birim), günötesi 0.466 au'dir. kilometre bazında güneş'e ortalama mesafesi yaklaşık 58 milyon km.dir. güneş yörüngesi, güneş'e çok yakın olmasından dolayı düzensiz ve çok süratlidir.

  güneş yörüngesi 88 gün, eksen yörüngesi ise 176 gün sürer. eksen yörüngesi, güneş yörüngesinin iki katıdır. eksen yörüngesinin bu kadar yavaş olmasından dolayı merkür'ün gündüz bölge sıcaklığı yaklaşık 400°c'ye yükselirken, gece sıcaklığı ise -170°c'ye kadar düşer. bu çılgın değişen sıcaklık verilerine rağmen sistemin en sıcak gezegeni değildir. (bkz: venüs)

  çekim gücü dünya çekim gücünün % 37'si civarındadır. küçük cüsseli bir gezegen olmasına rağmen kütlesinden dolayı yüksek sayılabilecek bir çekim gücüne sahip ağır bir gezegendir. yüzeyinde ince bir kaya tabakası ve tabakanın altında demir bir çekirdek bulunur. bu yapısından dolayı geçmişte parçalanmış daha büyük bir gezegenin çekirdeği olduğu değerlendirilmektedir.

  eksen eğikliği bulunmamaktadır. gezegenin kutup noktası doğrudan 0°'ye dönüktür.
 4. önceki: güneş

  -4 iç güneş sistemi gezegeninden biridir.
  -karasal gezegen olarak sınıflandırılır. ve yüzeyi diğer karasal gezegenlerden çok daha kraterli, yarık ve çatlaktır.
  -sıcaklık gündüz 430 santigrad dereceye kadar çıkarken gece -180 santigrad dereceye kadar düşer. bu şartlar (bilindiği kadarıyla) yaşam için elverişli değildir.
  -jüpiter'in uydusu ganymede ve satürn'ün uydusu titan'dan bile küçüktür.
  -yok denecek kadar ince bir atmosferi vardır. atmosfer içeriğinde oksijen, sodyum, hidrojen, helyum ve potasyum bulunur. nefes almaya uygun değildir.
  -bilinen bir uydusu yoktur. güneş sistemi'nde uydusu olmayan iki gezegenden biridir.
  -halka sistemine sahip değildir.
  -gezegen kütlesinin yaklaşık %80'lik kısmını çekirdek oluşturur.