1. hücreleri manipüle edip, vücudu terörize eden mikroskobik dehalar. bunlardan bazıları hücreye girebilmek için sahte kimlik kullanarak hücre zarını kandırır. giriş yaptıktan sonra kamuflajını terk ederek, hücreyi içten içe çökertme çalışmalarına başlar.

  muazzam yaratıklar.
 2. canlı kapsamına girmezler.

  etkisini gösterdiği infektif biçime virion denir. bazılarının öyle ilginç mekanizmaları var ki hayran kalmamak mümkün değil. her sene yeniden ortaya çıkıp insanları salya sümük yatağa seren influenza (a.k.a. grip), tedavisi için harcanan milyarlarca dolara rağmen, bana mısın demeyen hiv ve daha niceleri bu gruptadır.

  antibiyotik verirsiniz, öldürmez. çünkü virüslerin bir canlılık faaliyeti yok. parçalayıcı ilaç verirsiniz, hücrelerin içine saklanırlar. hadi dersiniz ki hepsini öldürdük, bu sefer de kendini bir hücrenin dna'sına kaynaştırır başka bir virion tarafından o hücrenin enfekte olmasını bekler. sonra yeniden ortaya çıkar.

  ne çeşit bir mutasyon sonucu oluştu, hayatını nasıl sürdürdü, ilk ne zaman ortaya çıktı gibi sorular hala cevapsızdır. uğraşılması en zor hastalıkların sebebidir.
 3. amerika birleşik devletlerinde pek çok laboratuvarın bir araya gelerek yaptığı araştırmada keşfedilen ilaç gs-5734ün klinik denemeleri sürüyor. geniş spektrumlu anti-viral bir ilaç olan gs-5734, denek olarak kullanılan ebola virüsü infekte edilmiş makaklarda %100e yakın koruma sağladı. geniş spektrumlu olmasından dolayı bu ilacın basta bütün rna virüsleri olmak üzere pek çok başka virüse karşı da kullanılabileceği belirtiliyor.

  ilaç viral rnaya bağımlı rna polimerazı (viral rna dependent rna polymerase –türkçeye nasıl çevrildiğinden emin değilim- ) hedef alıyor.

  nature vol531