9 ocak 2017 tbmm başkanlık anayasası görüşmeleri - youreads 1. arkadaşlar ben normalde böyle konularda pek yazmayı sevmeyen tarafım, siyasetten olabildiğince uzak durmaya çalıştım bu yaşıma kadar, ama bu, bakın, hepinizin bir aklı var, yasamayı, yargıyı, yürütmeyi tek bir adama toplamaya çalışan, egemenliği, bağımsızlığı, milletten alan ve tek bir kişiye veren bir yasa bu, hepinizin bir vicdanı var, allah'tan korkuyorsanız allah için, aklınızı kullanın, o kadar zor şartlar altında kurulmuş bu cennet vatanı tekrar tek adamcılığa götürmeye çalışanlardan olmayın, lütfen, çocuklarınız için, doğmamış çocuklarınız için, ülkenin bekası için anayasa değişikliğine evet oyu vermeyin, bu köprüden önceki son çıkış, lütfen diyorum, lütfen kardeşim, ülkeyi bir kişinin eline teslim etmeyin, kahroluyorum, içim acıyor.
 2. eğer referanduma giderse çevremdeki evet oyu verenlerle ciddi olarak münasebeti keserim. bu değişiklik kesinlikle sıradan, günlük bir politik mesele değil gözümde. ülke tarihini etkileyecek, geri dönüşü olmayan bir karanlığa sürükleyecek bir rejim değişikliği bu tartışılan.
  sari
 3. demokrasinin son çivisinin çıktığı, ülkenin kaderini çizecek bir görüşme.

  canlı canlı oturup izliyorum ve o meclis başkanının halini tavrını görünce pekte bir ümidim yok.bitsede gitsek mantığında, süs bitkisi gibi duruyor, konuşmaların sonuna geldiğinde uyarı yapacağına sesleri kısmaktan çekinmeyen biri..

  ülkenin karanlığa doğru son sürat gittiği, para biriminin her geçen saniye eridiği, insanların bir saat sonra bir bomba ile patlayabileceği veya taranabileceği, iğrenç bir ülkeyiz.

  az önce haberleri izliyorum tükettiğimiz en basit ürün olan domates ve portakal gibi ürünlerin fiyatları ateş pahası olmuş. herşeyi iliklerimize kadar hissediyoruz artık.

  hala gelmiş ülkenin tek çıkar yolu başkanlık diye tuturuyorlar.. evet oyu geçeceğini düşünüyorum ne yazıkki ve ondan sonra demokrasiyi mezara tamamen gömebiliriz..
 4. baykal'ın hayatının en mantıklı ve doğru konuşmasını yaptığı ama kimsenin -kendiyle aynı görüştekiler hariç- dinlemediği ve bizi hepten felakete sürükleyen oylama ve görüşmedir.

  bu işi bahçeli körüklüyorsa en başta kibriti baykal çakmıştır, şimdi bu kadar iyi olması anlamsızdır. yine de bugün ne konuştu ise altına imza atarım, o ayrı.

  ve bu vebal, bu ağırlık korkunçtur; bu korkunçluğa evet demekse vatan hainliğidir, bu kadar net.
 5. 338 evet, 134 ret, 2 çekimser, 5 boş, 1 geçersiz şeklinde oylanan görüşme.

  10 ocak 15:00'da tekrar görüşülecek.
 6. bu adamlar televizyonun canlı yayınladığı bir oylamada açık açık anayasaya aykırı hareket edip suç işlemişlerdir. bir de bu adamların kapılar ardında neler yaptığını sizler düşünün. bir kişide onur, gurur olmaz mı be? şimdiden anayasaya uyma zorunluluğu duymazken o çok istedikleri tek adam yönetimiyle beraber hsyk'nın ele geçirilmesi sonucu neden anayasaya uysunlar ki?