1. japonca "tığ işi" anlamına gelen ve çeşitli karakterler tasarlamanızı sağlayan tığ işi.
  oldukça eğlenceli. öyle bir kaptırdım ki kendimi bugünlerde, alt tarafı bir yumak yün ve bir demir parçasıyla ortaya çıkan somut öğeler soyut dünyama bir anlam katar nitelikte.

  edit:
  adamlar game of thrones yapmış.
 2. "tığ ile bere-parmaksız eldiven ör ör nereye kadar"dan "bu sıcaklarda salonun zemini puzzlea müsait değil"e uzanan yolda 4 aylık yeğenime hediye olsun teşvikiyle başladığım oyuncak tığ işi.
  bu bayağı öznel tanımdan sonra konuyla ilgili dikkatimi çeken birkaç şeyden bahsedeyim de bomboş bir yazı olmasın :)

  amigurumi çoğunlukla 6lı sihirli halka ile başlıyor, yalnız sihirli halkayı tarifleyen bazı videolarda kapatma zinciri gösterilmiyor, o zaman halka tamamlanmamış oluyor aslında, ama kapatma zincirini yapınca da ilmek sayısını doğru tutmak için bir sonraki ilmekten başlamak gerekiyor. daha genel yazarsam, amigurumide bir teknik için birden fazla videoya bakın diyebilirim.

  iç dolgu malzemesi olarak boncuk elyaf özellikle küçük parçaları doldururken büyük kolaylık sağlıyor. normal elyaftan bir tık daha pahalı ama değer bence.

  ip ve elyafı alabildiğim tuhafiye sitesinde güvenli göz denen aparatları bulamayışım beni bir şaşırttı ama n11 gibi sitelerde çap çap, renk renk bulunuyor.

  modellerin anlatımlarında ip ve renk kodu veriliyor ama benzer renkleri amigurumide kullanılabilen başka markalarda, daha uygun fiyatlı bulma şansınız olabilir. örneğin, bugünkü piyasasında dmc natura siyah ip 11 tl iken, ören bayan camilla siyah ip 5 tl.