1. "ilk anneler günü kutlamaları, çok eskilere yani antik yunan tarihine kadar dayandırılmaktadır. herkesin üzerinde birleşmediği bir fikir olsa da ilk anneler günü kutlamaları, o zaman var olduğu kabul edilen tanrıların anası rhea için düzenlenen bahar şenlikleridir. daha günümüze yaklaşıldığında da ingiltere’de paskalya’dan kırk gün önce “anneler pazarı” denilen bir kutlamaya rastlanır. sonraları hıristiyanlık dininin avrupa kıtasında yaygınlaşmasıyla bu günün adı “kilise ana” olarak anılır oldu. fakat önce avrupalı hıristiyanların bulduğu annelerine şükranları sunma günü fikri tüm dünyayı sardı. ve günümüzde dünyanın çeşitli yörelerinde farklı günlerde kutlanılmaya başlandı.

  anneler gününün bu kadar detaylı geçmişinden sonra günümüz anneler günü anlayışına çevrildiği dönem ise julia ward howe isimli bir abd vatandaşının bu günü barışa adanmış bir anneler günü olarak kutlanması adına uluslararası girişimlerinin olduğu 1872′li yıllara rast gelir -ki türkiye’de anneler günün yaklaşık olarak 1955 yıllarından sonra kutlamaya başlayacaktır-. bunun yanında dünyanın farklı yörelerinde anneler günü farklı günlerde kutlansa da türkiye’nin de içinde bulunduğu danimarka, italya, finlandiya, belçika ve avustralya gibi ülkelerde anneler günü aynı güne denk gelmektedir."

  not : anneler günün kutlu olsun canım anneciğim :)
 2. "analık duyguları sabit değerler olsaydı parmaklıklar önündeki yalnızlıklarına bırakılmazdı" demişti murathan mungan yüksek topuklar kitabında. hiç bir anne cumartesi anneleri gibi çocuklarının, eşlerinin ve yakınlarının akıbetini arayarak, adalet talep ederek ömürlerini tüketmez umarım.
  (bkz: cumartesi anneleri)
  (bkz: berfo ana)
 3. dünyanın en bencil insanı olabilirim ama
  annesiz büyüdüğüm için bana annelik yapmış bir babanne ve halaya rağmen zerre sevmediğim gündür
 4. küçükken her yıl annemin anneler gününü kutlardım. benim için görev gibiydi. günler öncesinden hazırlık yapmadım hiç; çünkü annem hediye almak konusunda beni heveslendiren biri değildi. hiçbir şey için çok mutlu olan biri değil bunu unutmuşum o zamanlar. sonra bir gün bir anneler gününde hediye almadım. dünyaya meteor düşmemişti, her şey olağan seyrinde devam edebiliyordu, annem her zamanki gibiydi. hediye almayı bıraktım ben de. şimdi anneler günün kutlu olsun bile demek aklımıza gelmiyor, zaten ne önemi var ki böyle günlerin, ben annemi seviyorum.
 5. her özel gün gibi, böyle günlere ne gerek var, diğer günler hatırlamıyoruz, şimdi mi gerekli oldu? gibi tartışmalara neden olan gündür.

  bana kalırsa böyle günler kesinlikle gerekli. yani bunun gibi günler olmazsa elbette yine seveceğiz o kişileri, ancak böyle günler bunları belirtme günüdür.
 6. an itibari ile alacak bir şey bulamadığım için anneme çikolatalı puro aldığım gün^:swh^
 7. .bir gün değil hergün hatırlanması gereken gün. tüm annelerin anneler günü kutlu olsun.
 8. mutlu
 9. annenizin kıymetini bilin. gün gelir toprağı öpersiniz. zorunuza gider.
 10. annesi olmayan çocukları üzen bir gündür. dünyadaki hiç bir şey bir çocuğun gözyasindan daha önemli değildir. keske elimde olsa da tümden kaldirsam şu günü.