deadpool - tim miller - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.03)
deadpool - tim miller
teşhisleri sonunda kanser çıkan wade wilson tüm umudunu weapon x programına bırakır. ancak katılması ile birlikte yeni bir kahraman ortaya çıkar. alışıldık süper kahramanlara hiç benzemeyen, umursamaz, tuhaf bir espri anlayışı olan deadpool, hayatını mahvolma noktasına getirenlerden intikam alma peşine düşecektir.


 1. dc değil marvel comics evrenindendir kendisi.
 2. düşük bütçesine rağmen açılış haftası geliriyle yapımcısının yüzünü güldüren film. marvel karakteridir fakat telif hakları x-men ve fantastik dörtlü gibi 20th century'ye aittir.
 3. deadpool'u beğenmeyen çoğu kişi olmuş. bence de çok süper değildi ama verilen bütçeye göre kendilerine dağıtılan kartları çok güzel oynadıkları bir filmdi. belki de en çok bu yüzden beğendim.

  öncelikle deadpool'u beğenmeniz için klasik süper kahraman filmlerini sevmeniz, hatta batman, süperman ,x-man izlemekten gına gelmiş biri olmanız lazım. hayatında hiç bu tarz filmler izlemeyen seyirciye pek hitap eden bir film değil. örnek olarak en basitinden x-man köşkünü bilmeyen biri oraya yardım istemek için gittiklerinde oluşan diyalogtan bir şey anlaması pek mümkün değil. üstüne dublajla izlenecek bir film hiç değil. bir şarkı çevrilince ne kadar kötü oluyorsa filmde o kadar kötü gelecektir gözünüze. birde biraz günümüz internet geyiklerine de hakim olmanız lazım. 9-gag, zaytung ve benzeri espiri anlayışlarına bayılmasanız da biri en azından "meme" yazınca aklınıza ilk gelen şey göğüs ise bu film pek hoşunuza gidecek bir film değildir.
 4. deadpool'un çizgiromanlarındaki en büyük olayı dördüncü duvarı yıkabilmesidir. tim miller'ın buna sadık kalarak seyirciye yansıtması güzel olmuş. inception'a atıfta bulunarak "16 duvar yıkmış mı oluyorum?" demesi güldürmüştür. (bkz: inception - christopher nolan)
 5. ortada geveze, esprili, sapık, acımasız, kana susamış bir karakterimiz var efendim. haliyle bu da captain america gibi uyuz karakterlerin sıradan filmlerinden sonra deadpool u türünde fark yaratan bir film yaptı. üstüne ilk film olunca izlerken eğleneceğimiz garanti artık.
  !---- spoiler ----!

  film hızlı ilerliyor o yüzden kaçırdığım espriler oldu ama 4. duvarı aştığı sahnede tekrar 4. duvarı aşma esprisi güzeldi.
  sonu zayıf kaldı diyebilirim sebebi de kötü karakterin tırt olması tabi.

  !---- spoiler ----!
  2. filmde wolverine i istiyoruz.
 6. marvel'dan olup sevdiğim sayılı çizgi roman vardır, deadpool da onlardan biri.çizgi romanları o kadar güzeldi ki film beklentiyi karşılayacak mı diye düşünmeden edememiştim.bir yıl boyunca çıkmasını bekledim ve gördüm ki ryan reynolds deadpool'u oynamamış, deadpool olmuş.film çok güzel, aksiyon sahnelerini benim gibi seviyorsanız gayet dozunda filmin her saniyesi gönderme dolu, müzikleri de bir harika devamını merakla bekliyorum.
  !---- spoiler ----!

  deadpool çizgi romanda ölüm ile evleniyor. inşallah bunun ile ilgi de bir film çekerler ileriki senelerde.

  !---- spoiler ----!
 7. yetişkinlere yönelik alaylı bir anti kahraman filmi. yeterince sorumluluğu olan yetişkinleri bir de ''kapkaççıları durdurmazsam geceleri nasıl uyurum^:spiderman^'' gibi ekstra sorumluluklarla germeyen, görsel efektler ve aksiyon sahneleriyle gönlümü fetheden hoş bir yapım. sanırım senaryoya hak ettiği değeri göstermemişler ve bu durumu daha fazla laf oyunlarıyla kotarmaya çalışmışlar.

  !---- spoiler ----!

  mesela son dakikalarda ingiliz kötü adamımız ölümsüz olduğu toplumca kabul edilen deadpool'un üstüne atlıyor. yahu çifte baltan varken saldırmak belki kabul edilebilir ama boğmaya çalışmak nedir?

  !---- spoiler ----!

  marvel çocukluğuma dair pek çok güzel hatıraya sahip fakat kötü adamları hala o hatıralardaki seviyede kaldı maalesef.
 8. espri anlayışımla uyuşmayan, pek eğlenemediğim bi film oldu. belki benden kaynaklıdır zor bitirdim. karakterin kimi sahnelerde yaralarını iyileşirken görüyoruz ama kimi sahnelerde yüzlerce makineli tüfekten kaçarken hiç çizik yokmuş gibiydi. mutant özellikler filmin ana teması sonuçta adam ışık hızında hareket etmiyorsa öyle bir özellik atfedilmediyse üzerine 50 kişi kişi ateş açarken bi zahmet hangi mutant özeliği ile durumu kurtardığı gösterilmeliydi. "süper kahramanın küfürlü konuşması" dışında bir espri de bulamadım.
  abi
 9. çoğu filme gönderme yapan bi film. kolunu keserken midem bulanmıştı
 10. neredeyse dakika başına bir göndermesi olan, hem çizgi dünyasına, hem marvel sinematik evreni hem de ryan reynolds'un oynadığı pek çok filme göndermede oldukça başarılı bulunmuş film. aldığı yüksek imdb puanı, bunların ve deadpool karakterinin bilincinden olan kullanıcılar sayesinde olmuştur.