game of thrones - youreads

  • izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
game of thrones
game of thrones george r.r. martin'in çok satan romanından uyarlanan yeni bir hbo dizisi. yazların yıllarca sürdüğü ve kışların da bir ömür geçmek bilmediği bir dünyada, westeros hükümdarlığı kefaretini ödemekteydi. ihanet, şehvet, ayak oyunları ve doğaüstü güçler, entrikacı güney ve yabani doğu topraklarından, soğuk kuzey ve arkasında karanlık diyarları zapt eden kadim duvara kadar krallığın dört bir köşesini hırpalıyor idi. krallar ve kraliçeler, şövalyeler ve sürgündekiler, düzenbazlar ve asiller 'demir taht' için kanlı bir mücadeleye tutuşurlar.


 1. !---- spoiler ----!

  6. sezonu 5. bölümüne kadar beğenmeyerek izledim-game of thrones ayarına göre- bu bölümü de o kadar beğendiğim söylenemez açıkçası.bran'siz 1 sezon ardından "bu çocuğu bomba gibi getircekler" derken güçleri bu sezon dizide şu şekilde anlatıldı: ney ki ne yapıyor ki ne oluyor? jon'un -ya da dizide ne yapacakları belli olmayacağı için ned stark diyeyim- originini anlatmakla geçti bran'in kısımları şu ana kadar. geleceği geçmişe bağlayarak bu sezonun çoğu bölümünde olduğu gibi hollywood vari bir hikaye yapısı izlediler. ne yani "hodor"u "hold the door" ile bağlayıp az önce bahsettiğim geçmiş-gelecek oyunu yaparak bu dramatize etmeye çalışmak nedir?
  hodor hakkında reddit'te şu şekilde bi teori okumuştum bir kaç hafta önce şurada sadeleştirilmiş versiyonunu buldum:
  hodor'un bir warg olduğunu. bir tek lyanna stark'ın hodor'a ilgi göstermesinden mütevellit hodor'un lyanna'ya bir sevgi besleyip, lyanna'nın en fazla ilgilendiği şey olan atına warglandığı ve savaşta atın öldürülüp hodor'un şuanki haline geldiğini söylüyordu teori. ki bu mantıklı olabilirdi. bran'in hodor'u warglayabilmesinin sebebi hodor'da bir at yani bir hayvanın bilinci olmasındandı. ki böyle bir şey bekliyordum ben bran'i sürekli sırtında taşıyıp bir at tasvirini yapıyorlar kaç sezondur.
  olayın dramatikliğine aldanıp güzeldi demeyin arkadaşlar, "fedakarlık" alt metni üzerine oturtulmuş başarısız bir metindi bence tamamen hodor ve bran bölümü dizinin.

  işin greyjoy tarafını hiç konuşmuyorum. o laf yetiştirmeli, sokuşturmalı claim olayları tam bir fiyaskoydu(yıllardır görünmeyip, sonra krallarını öldürdüğünü itiraf edip, yaşatılmasına hayret edilecekken kral yapılmasına ve kral seçimini de yoldan geçen insanların oluşturduğu -en azından imaj öyleydi- grubun "hülooğ" sesleriyle yapılması.. bilemiyorum altan
  her neyse euron greyjoy sadece "hikayeyi dar boğaza soksun, greyjoy kardeşlerin de dizide bir aksiyonu olsun" diye hikayeye sokulmuş bir karakterdir şuan. o gidip "ejderli kraliçeyle evlenicem ehe" durumuna da kanmayın senaristlerin "bakın nasıl da kitap dışına çıkabiliyoruz ama" gösterisidir efendim. ayrıca anlamıyorum yahu Daenerys'in gemileri bir kaç bölüm önce yanmamış mıydı? ben mi yanlış hatırlıyorum? e sen bir bölüm önce gelmedin mi? ne ara mareendeki yangını gördün de geldin sen teleport mu attın be kardeş?-haber almıştır demeyin gezdim gördüm dedi-

  arya'nın olaylar arya'nın olaylar işte yine koklatıp vermediler elle tutulur bi'şey.
  !---- spoiler ----!

  dizi 6.sezon ile birlikte george r.r. martin'in senaryo üzerindeki etkisinin azaldığını bariz şekilde belli etmiştir.
 2. valla ne yalan söyleyeyim, bölümün sonunda benim de gözlerim doldu. sezon kötü başlamıştı (özellikle ilk bölüm) ama her bölümde daha iyiye gitti ve toparladılar.

  !---- spoiler ----!

  dizinin gerekli gereksiz herkesi öldürmesi gerçekten can sıkıcı bir hal almıştı. özellikle 3 büyük lord (doran martell, roose bolton ve balon greyjoy) art arda 2 bölümde öldürüldüğünde, "eh yeter amk" demiştim. tamam kitapta da lordlar ölüyor ama yüzlerce sayfa olayı anlattıktan sonra olduğu için her daim ilginizi canlı tutmayı başarıyor. dizi ise bu anlamda sıkmaya başlamıştı.

  hodor'un son sahnesinde ise tekrar eski tadı yakaladılar. bir karakter öldüğünde ya ned stark'ın, tywin lannister'ın, stark ailesinin katledilme sahnelerinde olduğu gibi şok olmalıyız, ya joffrey'in öldüğü sahne gibi hoşumuza gitmeli, yada hodor'un öldüğü sahnedeki gibi üzülmeliyiz. bunun dışında ölen her karakter için, "artık dizide işi kalmadığı için gitti" diyoruz bi anlamda.

  greyjoyların hükümdar seçme sahnesi fena değildi, ama daha iyi olabilirdi diye düşünüyorum. özellikle destekçilerin önce "yara" diye bağırmaları, sonra bi anda saf değiştirip "euron" diye bağırmaları komikti. "what is dead may never die" sahnesi güzeldi. ama yara ve theon hangi ara yüzlerce gemiyi çaldı, pek anlamadım. dizinin bazı noktalarda kitapları geçtiğini biliyoruz ama bu sahneler kitaptan alınma. ve kitaplarda çok daha kaliteli işlendiğini söyleyebilirim.

  son olarak brandon'dan bahsedeyim. genel olarak dizinin çıkmaz sokağa girdiğini düşünüyor insanlar. çünkü hangi dizi zaman yolculuğu konusuna el attıysa, sonu pek iyi bitmiyor (özellikle lost örnek veriliyor). ben bu konuyu pek kurcalayacaklarını sanmıyorum. malum sahnede brandon'ın geçmişi değiştirip değiştirmediğini de pek bilmiyoruz. ama white walker sahnesine bakarak -geçmişe değilse bile- an'a etki ettiğini söyleyebiliriz.

  bunların dışında bir de littlefinger'ın amacının ne olduğunu çok merak ediyorum.

  umarım dizi seviyesini yükselterek devam eder.

  bu da bonus olsun.

  !---- spoiler ----!
  ulgan
 3. 6. sezon 9.bölüm

  !---- spoiler ----!

  Khaleesi - Tyrion konuşması çok iyi oldu. Arada sırada babasının kim olduğunu hatırlaması gerekiyor Dany'nin. Onun dışında hiçbir kusuru yok gözümde. Mutlu mesut yaşasın isterim ama nerde.

  Bu sezon Tyrion'un repliklerini sahnelerini çok kırptılar. Çok üzdüler beni senaristler. Halbuki Tyrion comic relief'i yarattığı için onu izlerken bir nebze olsun rahatlıyorduk. Gerginliğimizi alıyordu adam. Neyseki bu bölüm azda olsa vardı.

  Greyworm'un yavaş yavaş kölelikten çıkıp kendi kişiliğine büründüğünü izledik bu sezon. Canım çok tatlı şaka yapmasını bile öğrendi.

  Yalnız masterlarla olan buluşma çok güzel ayarlanmış kuşatmanın uzatılmadan bitmesi fevkaladenin fevkinde oldu. Çünkü o kadar ejderhayla ninemde orayı çok kan dökülmeden kurtarırdı. Masterlara verilen ayar iyi olmuş ama o sahnede düşük rütbeli, asil olmayan adamın yaşayacağı çok belliydi.

  Drogon'un diğer ejderhalara liderliğini, gemileri yakmasını keyifle izledik. Bundan sonra masterlar salak gibi 3 ejderhası olan lidere saldırmaya kalkmazlar herhalde. Gerçekten insan bazen hayret ediyor.

  Khaleesi resmen kızardı Yara'nın attığı zarfa. Yara'da çok klas bir şekilde istemem yan cebime koy dedi. Bir göz kırpmadığı kaldı. Ortak noktalarımıza bak çok benziyoruz biz aslında konuşmaları ilk buluşma muhabbetleri gibiydi. Buraya yazıyorum Daario yakında sepet havası.

  Gelelim Battle of Bastards'a. İzlediğim en güzel savaş sahnesiydi ya. Ramsay reis, psikopat falan ama adam savaş taktiği biliyor. Kendi adamlarına ok attırmasına çok şaşırdılar bizimkiler, salak gibi Sansa'yı insan yerine koymayıp dinlemedikleri için çok adam kaybettiler.

  Jon'un tek başına orduya girişmesi çok saçmaydı. Bir yandan Melissandre'ye öldürme beni diyorsun öteki yandan savaş biterse savaşa sürüklediğin adamların hali, Sansa'nın hali ne olucak diye düşünmeden kendini ölüme atıyorsun. Evet rickon'un ölümü çok yaraladı ama dediğimiz gibi GOT evreninini Sansa Stark gibi izlemek lazım. Rickon her türlü ölecekti. Onu kurtarmanın hiçbir yolu yoktu.

  Sansa'nın Littlefinger'dan yardım istemesi gerçekten yerinde bir hareketti. Kadın orda kendi onurunu yerlere atıp hayatta kalmak için elinden geleni yaptı. Keşke Sansa kılıç kullanmaktan anlasaydı ve Ramsay'i bir güzel doğrasaydı. Yine de ölümünden çok derin haz aldım. Littlefinger şişede durduğu gibi durmayacağı için bakalım hangi fantastik talepleriyle Sansa'ya gelicek. Bir öpücükle o iş bitmez.

  Wildlinglerin geri basmasına ben çok içerledim. Özellikle de Tormund reise sözüm. Sana hiç yakışmadı verdiğin sözden geri dönmek. Winterfell'i aldıktan sonra seni lord yapıp Brienne ile kafamda evermiştim. Biz güneyliler gibi değiliz diyordun Boltonlar bile kaçmadı yahu üstelike kendi lordlarından ok yemelerine rağmen. Siz bir güzel Jon'u ezdiniz, adam haşat oldu. Bundan sonra wildlinglere güvenmiyorum. Benim gözümde sıfıra düştüler.

  Jon ölü asker tepesini aşıpta Ramsey'e koşarken buraya yazmak istemediğim şekilde bol küfürlü tezahürat yaptım. Ramsey'in malum yerlerini koparıp Winterfell'de sallandırsın istedim ama karakteri gereği işkence yapamaz jon snow. Sansa'nın işkenceyi yapması ve Ramsey'i köpekler yerken izlemesi aslında bir parça olsun Ramseyleştiğini gösteriyor. Bundan sonra Sansa kimseye acımaz. Hatta Littlefinger ölürse bir gün şayet, bu Sansa'nın ellerinden olur.

  Bu bölüm tek kelime özetle efsaneydi. Çünkü en sevdiğim karakterleri izlediğim bir bölümdü. Dany, Jon, Tyrion, Sansa, Yara

  O değilde şunu bir arkadaşımda gördüm paylaşmazsam ölürüm. as bayrağı as

  !---- spoiler ----!
 4. 7. sezonu alışıldığı gibi nisan'da değil, 2017'nin sonlarına doğru yayınlanacakmış. ayrıca 10 değil, 8 bölüm olması planlanıyormuş. ayrıca 8. sezon, final sezonu olacakmış. kaynak
 5. HBO bir değil, iki değil, üç bile değil dört tane Game of Thrones spin off'u üzerinde çalışıyormuş.Diziler aynı evrendeki farklı zamanları anlatacakmış ve iki tanesine George RR Martin bizzat dahilmiş. haber...
 6. ozumm