• izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
game of thrones
game of thrones george r.r. martin'in çok satan romanından uyarlanan yeni bir hbo dizisi. yazların yıllarca sürdüğü ve kışların da bir ömür geçmek bilmediği bir dünyada, westeros hükümdarlığı kefaretini ödemekteydi. ihanet, şehvet, ayak oyunları ve doğaüstü güçler, entrikacı güney ve yabani doğu topraklarından, soğuk kuzey ve arkasında karanlık diyarları zapt eden kadim duvara kadar krallığın dört bir köşesini hırpalıyor idi. krallar ve kraliçeler, şövalyeler ve sürgündekiler, düzenbazlar ve asiller 'demir taht' için kanlı bir mücadeleye tutuşurlar.


 1. kitap uyarlamalarında kitabın her bir satırına sadık kalınmadığı malum. zaman zaman kitaba sadık kalınmaması iyi bir sonuç da verebiliyor nick hornby'nin about a boy'unda olduğu gibi. a song of ice and fire serisindeki bin tane irili ufaklı karakterin senede on bölüme sıkıştırılmasını beklemek de abesle iştigal olur.

  ancak game of thrones serisinde senaristlerin yaratıcılıktan yoksun olması ve sallapati işler yapması gibi bir sorun var. bütçeden mi, kar kaygısından mı, yoksa alelade beyinsizlikten mi bilmiyorum ama hikayenin bu kadar saçma işlenmesinin nedenini gerçekten merak ediyorum.

  altıncı sezon birinci bölüm ve beşinci sezon için konuşacak olursak:

  !---- spoiler ----!

  kitapları okuyan okumayan herkese soruyorum. hangisi daha heyecan verici bir hikaye? jaime lannister'ın isyanı bitirmek için riverrun'a gitmesi, blackfish ile karşılaşması mı yoksa alakasız yere kızını dorne'dan kaçırmak için "gizli görev"e gitmesi mi?

  veya ne bileyim brienne nasıl oluyor da koskoca dünyada yürüye yürüye her istediği insana denk gelebiliyor? cep telefonundan takip mi ettiriyor sansa'yı, stannis'i filan?

  bunları geçsek bu sefer martell ailesinin soyunun kurutulması saçmalığı var. abi bu nedir ya? doran martell'in en büyük olayı zekası, kurnazlığı, hop müthiş bir komploya kurban gitti kutluyorum senaristleri bu parodiden ötürü.

  lütfen dorne sahnelerinin dandikliğiyle kuzey ya da king's landing sahnelerinin kalitesini bir karşılaştırın arkadaşlar bu nedir ya? o beşinci sezondaki "evladım bu krallığın varisi sensin yönetmeyi öğrenmen lazım o yüzden şimdi bran'a tokat attır" sahnesi neydi abi? madem bütçe kısmak istiyorsunuz hiç girmeyin oralara o zaman, oberyn gelsin kafası patlasın gitsin o kadar.

  !---- spoiler ----!

  tanımla bitireyim. genel olarak a song of ice and fire serisinin ilk üç kitabının ekmeğini yeyip ciddiyeti orada bırakan dizi.
  pinot
 2. 6. sezon 8.bölüm
  !---- spoiler ----!

  brienne'in lafını dinlemeyen blackfish kuzeyde çok işe yarayacağına rağmen kendini feda etti. edmure tully'i suçlamıyorum adamın hiç görmediği evladını tehdit etti kingslayer hangimiz olsak o kaleyi verirdik.(blackfish hariç) zaten jaimie'nin cersei için kimleri feda ettiğini biliyoruz. üstelik çocuklardan nefret mi ediyor nedir her seferinde aynı şey. bran'i kuleden itmesi, oğlunun cesedinin yanında seks yapması buna örnek. bu adamın çocuklarla bir sorunu olduğunu düşünüyorum. son olarak edmure'un oğlunu tehditi benim için bardağı taşırdı. ( kaleyi almasaydı dediğini yapardı) ramsay'dan daha yakışıklı eli yüzü düzgün kibar olduğundan jaimie insanların sempatisini kazandı. aslında bir çocuğu katledecek kadar zalimler. catelyn starkla olan bağında dolayı bir dönem gözüme iyi görünmiştü tabi onunda bu bölüm neden catelyn'den etkilendiğini gördük. adamın dünyası cersei üzerine kurulmuş. fakat cersei'in sonunu getirecek kişide jaimie olacaktır. kehanetteki little brother tyrion değil. zira bu gidişle tyrion'u biraz zor görürüz westerosta.

  khaleesi gelince oh be sonunda yetişti sultanımız diye el çırptım. köle sahipleriyle olan anlaşma fazla iyi gidiyordu. bir yerde patlayacaktı bu evrende hiçbir anlaşmanın sorunsuz gittiğini görmedik. sezon finalinden önce olması iyi oldu. iki bölüm bunlarla uğraşırlar. hatta bi dahaki bölüm yara yardıma gelir sonra beraber ver elini westeros khaleesi. yalnız drogon salakmıdır nedir bıraktı dany'i gitti. oğlum git o gemileri yak uzaklara ne diye uçuyorsun. diğer ejderhaları da salın bütün probleminiz bes dakikada biter bak diyorum size. ama yok illa asi drogon alıp başını gidicek.

  tommen bundan sonra trial by combat olmayacak dediğinde cersei'nin bakışı içimi ürpertti resmen. seni doğuracağıma taş doğursaydım dedi gözleriyle. hiç şüphesiz cersei'nin en hayırsız evladı tommen'dir. joffrey deliydi, psikopattı ama anasına dokunan elleri kırardı. high septon'un başını mızraklara geçirip üzerine bir de şarkılar yazdırırdı. yinede böyle olmazdı.
  westeros'un bu kral bozuntularından çektiği nedir. robert desen tembel, joffreyi zaten hepimiz zır deli bilirdik, tommen desen olmuş din tüccarının eline kukla. birde yok dinle krallık bir arada yürür. biri olmadan diğeri olmaz diye daha yeni öğrendiği kelimelerle vaaz veriyor millete. daha geçen bölüm karım benle cinsel ilişkiye girmiyor sayın high septon ne yapmalıyım diye vızıklıyordu. sanırım hiçbir kraldan bu kadar tiksinmemiştim. tez vakit kellesi vurula. cersei tarafından öldürülürse üzülmeyeceğim.
  arya'nın sahnesi baya iyi değilmiydi. izlerken ha öldü ha ölücek valla kaşlar saçlar aynı ned stark derken o mumu üfledi ya. tamam dedim. arya bu işi alır. arya'yı braavosta öğrendikleri değil, syrio forel'den öğrendikleri kurtardı işte bu yüzden asla hiç kimse olamayacak kadar değerli bir geçmişe sahip.

  ''finally, a girl is no one.''
  ''a girl is arya stark of winterfell. and i am going home.''

  alkışlayıp stark bayrağımı asmayı bir borç bilirim.


  !---- spoiler ----!
 3. eşim farklı bir şehirden olduğu için 2 düğün yaptım.ikisinde de salona giriş müziğim "game of thrones theme song" oldu.

  tamam buraya kadar anlaşılabilir, ama bir insan orkestrayı 2 ay öncesinden ayarlayıp, düğün yemeğine başlarken "the rains of castamere" " (red wedding edition) çaldırır mı?
 4. !---- spoiler ----!

  ölüyü diriltmek bizim türk dizilerine has bir şey sanırdım.

  !---- spoiler ----!
 5. bu satırlarda yazılanlar 6.sezon 3.bölümden spoiler içermektedir.

  6.sezon beklediğim gibi geçmiyor açıkçası. çok yavaş ilerliyor ve gereksiz bir sürü sahne eklenmiş. samwise'ın sahnelerine ne gerek var sevgili yazarlar ? tyrion'ın 6.sezon 3.bölümdeki gereksiz konuşmasına ne demeli. tamamen zaman öldürmelik. tabiki her bölüm aksiyon aksiyon olsun demiyorum ama bir tutarlılık olmalı. senaristlerin popülizme kaçtığı aşikar.
  sonumuz hayrola.

  !---- spoiler ----!

  jon snow'un dirileceğini diziyi izlemeyen bile artık tahmin eder olmuştu. yalnız insanların aklına ya acabayı iyi yerleştirdiler o konuda tebrik etmek gerek.
  olly'i astığında hepimiz bir oh çektik. acımadan koydu yetime.
  master aemon'ın dediği gibi " "kill the boy, and let the man be born." durumu yani.

  khaleesi'nin kezbanlıklarından sıkılanlardanım ben de.yok ben ıjdırhılırın ınnsıyım yok szn killilirinizi ilicigim yaw he he.
  sezon finalinde drogon'un onu ve onunla gelecek dothrakilerle beraber westeros'a yürüyecekler.
  tamam 2.bölümdeki diyaloglar fena değildi de bu bölümde tyrion'ın ettiği lafları gereksiz bulan bir ben değilim umarım. bölümü bitirmek için yapmışlar resmen.
  sons of harpy'nin lideri daario naharis çıkacak diye bir teori var işte ozaman ters köşe olacak.muhtemelen jorah mormont kendini feda edicektir dany'i kurtarmak için.

  kings landings de işler iyice şekillenmeye başladı. bir önceki bölümden kehanetten bahseden cersei ve jaime yobaz reyise kafa kaldıracaklar. reyis yalnız gitmeyecek giderken tommen'ı da götürür. tyreller de tahtı alırlar.

  tower of joy beklediğimden kötüydü. arthur dayne'i canlandıran aktör başarılı ama dövüş sahnelerini hiç beğenmedim nerede oberyn - mountain'lı sahneler nerede bu sahne.
  ned stark'ı onursuz göstermeleri ayrı bir hikaye. bu adam için bahsedilen ilk sıfat onurlu.

  herkesin dillendirdiği r+l=j teorisini george r.r. martin'de onayladı anneler gününde.
  asıl olay meera gerçekten jon'un ikizi mi. tamamen bir cast benzerliği de olabilir.

  reddit'te şöyle bir teori var bran'le ilgili tower of joy da gördüğümüz üzere bran'in sesini duyabildi ned stark. bundan ötürü mad king'in delirmesinin bran kaynaklı olabileceği söyleniyor. got evreninde olamaz denilen bir şey yok (bkz: jon snow'un dirilmesi)

  lady stoneheart'lı bölümü muhtemelen 5.bölümden itibaren görürüz. 6.sezon trailer'inde walder frey'ı göstermişlerdi çünkü. intikam tez ve acı olacak.

  rickon'ın ramsay'e teslim edilmesi nasıl olabilir aklım almıyor. umberlar gibi sadakati ve gururlarıya anlatılan bir hanedan ned stark'ın oğlunu öyle kolay kolay teslim edemezler. işin içinde var bir bit yeniği. muhtemelen rickon böyle istedi ve bir oyun oynanıyor.


  !---- spoiler ----!
  leo
 6. dizinin en kaliteli bölümlerinde ilk üçe rahat girecek bir bölümdü.

  6x05
  !---- spoiler ----!

  hold the door!

  !---- spoiler ----!
 7. eno
 8. diziyi ilk sezondan sonra hiç takip etmedim. fakat adettendir diyip sezonların ilk bölümlerini izler sonra da bırakırım. bu bölüm beni o kadar mutlu etti ki anlatamam.

  bölüm baştan aşağıya saçmalıklarla dolu. bu bölümün senaryosunu yazan adam kesinlikle westeros evreni hakkında en ufak bir bilgiye sahip değil. bölümün saçmalıklarından bazıları şu şekilde;

  !---- spoiler ----!
  !---- spoiler ----!
  !---- spoiler ----!

  1. dakika bir gol bir, sansa'nın burnunun dibine giren, onu bir saniyede parçalayabilecek tazılar brienne gelince nasıl yok oldu.

  2. theon ve sansa tam yakalanmışken brienne'in koca memlekette onları bulup saniyesi saniyesine yetişip onları kurtarması hollywood filmlerine has bir sahnedir, westeros evreninde yeri yoktur.

  3. areo hotah dediğimiz adam the mountain'e kafa tutacak hayvanlıkta birisi. dağ'ın oberyn'den yediği mızraklara rağmen neler yaptığını biliyoruz. ama bu adamın yediği 10 santimlik bıçak adamı devirmeye yetti. o bıçakla ben bile kolay kolay yıkılmam. afedersiniz ama bu adam o elinde tuttuğu gibi bir pala yemedikçe doran martell'in intikamını 10 saniye içinde alır sonra tedavi bile olmadan doran'a bunu yapanların yedi sülalesini beller. gel gör ki muhteşem senaristimiz adamı harcamıştır.

  4. doran martell denen adam oradaki herkesi 10 kere suya götürür susuz getirir. böyle numaraları yemeyeceğini kitaptan biliyoruz zaten.

  5. westeros öyle kafana göre lordlara suikast düzenleyebileceğin bir yer değil. adamın anasını bellerler. hatırlarsanız lord eddard suçunu itiraf etmesine rağmen deli jofrey olmasaydı idam edecek yürek oradaki kimsede yoktu. idamın sonucunda neler olduğu da görüldü. oberyn'in metresi ve piçleri bu hareketler üzerine dorne'da 10 dk dan fazla yaşayamazlar.

  6. sör jorah'ın koca tarlada çimlerin içindeki yüzüğü eliyle koymuş gibi bulması ayrı bir efsane zaten.

  !---- spoiler ----!
  !---- spoiler ----!
  !---- spoiler ----!

  daha fazla yazmaya üşendim. ki bu örnekler dizinin popüler kültüre meze olduğunu göstermeye yeter. ama beni rahatlatan şu ki bu diziden, kitaba dair spoiler çıkmaz. o yüzden rahat rahat kitabın çıkmasını bekleyebiliriz.
 9. !---- spoiler ----!

  1-game of thrones'a yeni başlayanlar jon snow öldü spoilerlarını dikkate almasınlar zira ölüm gibi bir şey oldu ama kimse ölmedi.
  2-jon snow isa'dan çok hançer yedi ama isa'nın melisandre'si vardı da dirilmedi mi!? john'un ilk işi ned stark'ın cesedini ve kafasını bulmak
  3-jon, stark'ın kafasını bulsun kurtlu murtlu melisandre adam eder onu. orijinal gibi olmaz ama olsun zaten oralarda çirkin çok.
  4-melisandre bütün ölmüşleri diriltmeye başlayacak ancak saçı olmayan boku yedi
  !---- spoiler ----!
 10. 6. sezon 5 bölüm
  !---- spoiler ----!

  hodor'un hikayesini acı bir şekilde öğrenmiş olduk :( adamın hikayedeki tüm görevi bran'i kurtarmaktan ibaretmiş. benim için buruk bir bölümdü. hodor seni hiç unutmayacağız :(
  ''what is dead may never die.''

  ironbornlara gelirsek:

  sevgili adını hatırlamayacağım kadar değersiz greyjoy amca,

  o taktığın neyden yapıldığı belli olmayan taç, yara'ya aittir. istedim ki boğularak öl ama ölmedin. 5.sezondur ortada yoksun, bir anda belirip kendin kadar suratsız olan kardeşini öldürdün. eline sağlık tamam dedik ama yüzsüzce gelip tahtı alman olmadı. sen denizlerde korsancılık oynarkene yıllardır yara her yere koştu durdu. şimdi de ortalara çıkmış kral olacam daenerysi alacam diye gezinirsin. soruyorum, sana mı kaldı koskoca mother of dragons?
  şuraya yazıyorum, senden olsa olsa drogon'a akşam yemeği olur.

  sevgilerimle,

  bir dost

  meeren'e gelen yeni ateş rahibesinden ben bile korktum. varys ne yapsın. adamın bütün sicil kaydını ortaya döktü. din tüccarlarından çok çekti bu game of thrones halkı. valla devrim mi olur ne olacaksa olsun. şu tanrılardan kurtulsunlar. bu bölüm din soytarısı high sparrow ortalıkta yoktu. sıkıldığım bir kısım olmadı çok şükür.
  dany bir an jorah bende seni seviyom gel buralardan gidelim yarim yemişim westerosu diyecek sandım. en azından gözleri bunu söyledi. dany kabul etmemiş olsada çok duygusaldı o sahne. kalplerimizi çaldın jorah the andal. tez zamanda iyileşir khaleesine dönersin umarım.

  son bölümlerde diziyi izlerken çarpıntım oluyor. kalp ilaçlarını yakında tutmak lazım yada tek başına izlememek.

  bizim bildiğimiz arya masum bir insanı öldürmez. eğer öldürürse babasının, annesinin, abisinin katillerinden bir farkı kalmaz. o sergilenen oyunu izlerken ben bile üzüldüm ekran başında. özellikle de ned'le dalga geçilmesi çok koydu. gelecek bölümde arya sakladığı kılıcını alıp westerosa gitsin istiyorum. dediğim gibi dinlerden çok bıktım. many faced god'ın niyetide belli değil zaten, kiralık katilden ne farkı kalıyor o zaman ona inananların.

  sansa baelish'i öldürmeyerek çok büyük bir hata yaptı diye düşünmekteyim. o adama tokamı emanet etmem ben. hele de ramsay psikopatından sonra bu kadın akıllandı diyordum. şeytan tüyü olan littlefinger yine kurtardı paçasını. oysa ne kadar da çok istemiştim brienne tarafından şiş kebap yapılmasını.

  son olarak tormund ve brienne <3 diyorum.
  !---- spoiler ----!