1. diğer dinlerin bozulmamış halleriyle çelişmediği söylenen fakat diğer dinlerin bozulmamış hallerinin ne olduğu hakkında fikir bulunmadığından hakkındaki bu savın desteklenemediği din.

  ayrıca, kendisinin de asıl hali^:gerçek islam^ ne olduğu belirsiz bir din ve apaçık bir kitap olmasına rağmen henüz herkes tarafından anlaşılabilen bir şey değil. sanırım apaçık söylemiyle hedef alınan kesim insanlık değil.

  teslim ile aynı şekilde arapça slm kökünden gelir, inanmayanlarının bir kısmınca sümerlere kadar uzanan bir kurgusal geçmişi olduğu rivayeti yayılmıştır, turan dursun ve benzeri insanlar tarafından çelişkili olduğu belirtilip modern kolu temelde caner taslaman'dan başlayıp, modern veya geleneksel pek çok insanca doğruluğu savunulmaktadır.

  "kutsal" bir değer olduğu için bir türlü dünya çapında insan gibi tartışılamamış pek çok şeyden birisidir.
 2. ortadoğu yöresinden çıkmış ve orasıyla özdeşleşmiş yaygın dini inanç. inananları, bilimin dini olduğunu; dünyanın geri kalanı ise bırakın bilimi, medeniyet ile bile aynı cümle içerisinde kullanılmaması gerektiğini düşünür. ikisi de hatalıdır. islamın, kendi zamanı olan ortaçağ döneminde ortadoğunun dünyanın bilim merkezi olmasında çok büyük önemi, bilimin gerekliliğini de kendi içinde vurgulayacak kadar güzel bir felsefesi vardır. lakin artık 2016 yılındayız ve dünya için dinler dönemi bitmek üzere. melekler ve astrofiziği aynı gerçeklikte düşünemeyecek kadar ilerledik. ortadoğu haricinde dinini ciddiye alan, onu muhafaza etmek ve yaymak isteyen ülke sayısı son derece azdır ve bu ülkelerdeki dinsizlik seviyesi her zaman refah ve bilim ile doğru orantılı olmuştur. artık her dinin olduğu gibi islamın da (teoride) devri sona ermiştir, üstünden de yüzlerce yıl geçmiştir. günümüze bakınca islamın radikalleştiği topraklarda ne demokrasi, ne huzur, ne de bilimsel gelişme görmek mümkündür. müslüman bir ülkeden çıkan başarılı bir bilim insanı islam sayesinde değil, islama rağmen bulunduğu konuma yükselebilmiştir. kendi ülkemizde islama olan inancın azalması, ya da en azından islamın siyaset ve eğitim sahnelerinden yok olması türkiye'yi hem kısa, hem orta, hem de uzun vadede en ileriye götürecek yegane durumdur. aynısı tüm ortadoğu ülkeleri için de geçerlidir.
 3. türkiye ve diğer müslüman nüfusun ağırlıklı olduğu ülkelerdeki kronik sorunların baş sorumlusu olan arap mitolojisi.

  üretim yerine yağmayı teşvik eden ganimet kültürü, cinselliği tabu olarak gören bakış açısı, bia't kültürü, kadınların ikinci sınıf muamele görmesi hatta eğitiminin hoş görülmemesi ve şiddet içerikli ayetleri nedeniyle islama inanan toplumları çağının gerisinde bırakmıştır.

  hristiyanların yaptıkları gibi hayatın merkezinden çıkararak, sadece bir din olarak yaşanmadığı sürece de sıkıntılar artarak devam edecektir.

  reform şart ama yapacak ya da talep edecek bir topluluk var mı, orası büyük bir soru işareti.
 4. gazalici, tasavvufcu, nihilist vb. anlayışları bırakıp tekrar olgulara ve rasyonalite zeminine oturması gereken din. yoksa bir milyar küsür inananı daha çok sefilleri oynayacak. özellikle tekrar dedim zira 13.yy'a dek dünya gerçeklerinden şimdiki kadar kopuk değildi aksine rönesans için kaynaklık etmişti üyeleri.
 5. dışındakinin içinden bak(a)mayacak oluşu doğa kanunu değil rasyonellik sonucudur. bir sürü dinden sadece biridir. belli bir kabileye indirilen ama evrensel olduğu iddia edilmesine rağmen indirilen kabilenin üstünlüğünün vurgulanmasını barındıran bir din.

  uslu durur ve allahı sorgulamazsanız cennette dünyada haram edilmiş şeyler eşliğinde kendi hareminizde bakire diye ısrarla belirtilen köleciklerle zevküsefa içinde takılabilirsiniz. Kadın müslümanlara da gılman vereceklermiş ama pek zannetmiyorum yalan söylüyor bence, mirasta bile eşit pay vermeyen allah erkek kölenin de en fazla % 50'sini verse yarım bir bakir (bundan emin değilim kadınlar bakir kölelere layık mıdır ayrı bir tartışma konusu) kölecik düşer.(*:swh)

  Ayrıca hoş görü dini(*:yersen) ama peygamberin arkadaşı bir müslüman 3 kere üst üste peygamberin sünnetini uygulamadı diye herifin kafasını falan kesiyor.

  Çelişkiler dini. İrdelemesi çok eğlenceli. İrrasyonelliği hakkında argüman sunduktan sonra yapılan savunmalar ve alakasız karşı argümanları görmek daha da eğlenceli.

  not: islam ve pedofili bağına göz atabiliriz biraz da. şuna biraz bakalım buyurun
  gılman; "çocuk, bıyığı yeni terlemiş genç, hizmetçi" anlamındaki gulamın çoğulu imiş.
  velid; küçük oğlan, köle, hizmetçi
  vildan; küçük kız, genç kız, köle, hizmetçi
  muazzam detaylar içeren ek bir kaynak

  ha şey diyen çıkabilir "bir yaşta" diye geçiyor çocuk yazmıyor falan e aynı zamanda memeleri yeni tomurcuklanmış, körpe kelimeleri de geçiyor. aman bu kadar işte.
 6. kutsal kitabını okuduğumdan anladığım kadarıyla hoşgörü dini olmayan dindir. inananlara saygım sonsuz.
 7. hakkinda her umutsuzluga dustugumde, her suphemde aklima yalniz su cumleyi getiren din:

  "islamdan once muslumanlari tanisaydim, musluman olmazdim" yusuf islam
 8. araştırmaktan korkmayan her insanın araştırınca çelişkilerini görebileceği sözde mükemmel din.


  hayır :)
 9. diger ilahi dinlerde oldugu gibi sumer etkisini fazlaca goruruz ve diger arap adetleri ile sentezlenip gunumuze gelmistir. bazi pagan unsurlarda hala vardir. sunnetin islamiyetle geldigini saniyorsaniz yanilirsiniz islamiyetten de cok once bir uygulamadir.

  ben daha local yorumluyorum islami ve arap yarimadasi disinda evrensellikten uzaklasiyor gerek ibadet usulleri, gerek kuran'da gecen ibareler olsun local kaliyor. zaten mezhepsel farkliliklarla beraber ozunden uzaklasiyor. celiskilerde artiyor ki kitabinda tek eslilik vurgusu olan dinin peygamberinin es sayisinin hala tam olarak bilinememesi en buyuk celiski. 6 yasinda evlendiginin kaynagi olmadigi gibi 17 yasinda oldugununnda kesin kaynagi yoktur ayse'nin. o yuzden kaynagi belirgin olmayan durumlar uzerinden tartisma yapilmasi gereksiz. islamiyetin yayilisinda savaslar vardi ve cihad kulturu hala devam eder. orneklerini gorduk gormeye devam ediyoruz. kilic zoruyla musluman olmadiysa bile turkler mezhep catismalarinda yeterince hayat vermistir.

  edit: sumer etkisi bilmeyende soru isareti etkisi yapabilir. o yuzden bu eseri bir inceleyin belki bir fikir sahibi olabilirsiniz: kur'an, incil ve tevrat'ın sümerdeki kökeni - muazzez ilmiye çığ

  pagan unsurlardaki soru isaretini de islam geleneklerine bakarak cozersiniz. seytan taslamasindan tut kurban, sunnet, kabe vs artik hangisinini begenirsen incelemen yeterli.
 10. tarihi gecmis bir dindir artik. guncelleme gelmesi gerekir.

  sirf "Şüphesiz ki Kur'ân'ı biz indirdik ve elbette biz onun koruyucularıyızdır" ayetinden (Hicr, 15/9) dolayi yeni gelismeler abidik gubidik soytariliklarla "kuranda var" diye yutturulmaya calisiliyor. sunun gibi mesela.

  cikip yeni bi din, yeni peygamber cikartin yahu. niye bu caba.

  ps. yukaridaki ayet "islam son dindir, bozulmamistir ve kiyamete kadar bozulmayacaktir" seklinde yorumlanir hep. buharide falan gecer. hadis isteyen, kaynak isteyen kisilere burada not olarak kalsin.