istiridye mantarı - youreads 1. kültür mantarından ziyade hem zehirlisi bulunmayan hem de tadı çok daha aşmış mantar çeşidi...

  migros, carrefour gibi marketlerde ve hatta semt pazarlarında rahatlıkla bulabilirsiniz...
  tavsiyem, mantarı yıkamayın da nemli bir bez veya havlu ile silin; ayrıca bıçakla doğramak yerine elinizle parçalayın ki tadı kaçmasın...

  bugün (23 ekim 2016 pazar, saat 15:00-15:40 itibariyle) kendisiyle iki güzel yemek yaptım... biri sebze çorbası diğeri de mercimekli ve bulgurlu bir pilav idi...

  doğrusu çok yakıştı, et gibi oldu desem yeri...
  turkmax gurme'deki eyüp kemal sevinç'e, olmazsa gordon ramsey'e bağladım, afiyet olsun...
 2. eskisi kadar bulunmaz hint kumaşı değil, artık büyük süper marketlerde rahatlıkla bulunuyor. trüf mantarından sonra en lezzetli mantar çeşididir. risotto ile şahane bir uyumu vardır, demedi demeyin.
 3. kesilen kavak ağaçlarının köklerinin çürümeye başlamasıyla sporlanan bir mantar çeşidi.buna istinaden 'kavak mantarı' diye de bilinir.tek başına harika bir aroması olduğu gibi,hafif et yemekleriyle ve sebzelerle de uyum sağlar.makarna için güzel soslar yapılabilecek bir ana malzemedir.profesyonel olarak yetiştirmek için piyasaya arz edilmiş 15-20 kg ağırlığında sporlu toprak balyaları mevcuttur.rutubetli,iklimlendirme sistemi olan,sulamaya uygun yerlerde yetiştirilir.kar marjı oldukça yüksek ve büyük olduğu için toplaması kolaydır.çok kolay hastalık kapabilen bir ürün olması,titizlikten en ufak ödün vermeniz halinde çuvallamanıza yol açabilir.yine de güzel bir uğraştır.kömürlü maske takmayı ihmal etmeyiniz.
 4. yaklaşık 100de 90ı sudur.
  100g yaklaşık 15-20 kkaldir. ki bu diyet enerjisinde ihmal edilebilir. enerjisinin tamamı proteinden gelir, karbonhidrat içeriği yoktur.
  b vitaminleri açısından zengindir. iyi bir antioksidandır ve bağışıklığı güçlendirir.

  hiv (aids) virüsüne karşı geliştirilen bağışıklığı güçlendirici ilaçlar için mantarla ilgili çalışmalar devam etmektedir. (umutlu gözüküyor)

  toksin miktarı fazla olabileceğinden çiğ tüketilmemeli, iyi temizlenmeli ve pişirilmelidir.

  önerim: üzerine light kaşar peyniri ve baharat eklenip yağsız olarak fırında 10-15dakika pişirilmesi.
  (bkz: diyet böyle yapılır)
  =)
 5. tereyağ ile kısık ateşte kavurunca tadından yenmez.
 6. gerekli araştırmayla evde kendiniz de yetiştirebileceğiniz lezzetli mantardır. yalnız yetiştirecekler evlerinin içinde değil de balkonda veya bahçede yetiştirmeli, çünkü sporlar alerjik etki yaratabilir.