• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (0.00)
itirafçı - cüneyt ülsever
sürekli şiddet gördüğü babasından kaçarak pkk'ya katılan zengin çocuğu çığlık taşlıdağ, hollanda kadek yapılanmasında görevlidir. içten içe örgütten ayrılmak isteyen çığlık, istanbul'da yapılacak bir saldırıyı organize etme görevini üstlenerek türkiye'ye döner. saldırıyı yaptıktan sonra da, bu konuda kendisini "sadece olay yerine tetikçileri taşıyan kuryeydim" diye gizleyerek polise teslim olur. uzun bir ifade sürecinin ardından yüzü ve sesi değiştirilerek italya'ya yeni bir kimlikle gönderilir. burada kendisini gözetmek üzere atanan mit ajanı elvan'a aşık olur. şimdi çığlık bir yandan sevgilisiyle vakit geçirirken diğer yandan hollanda'da kendisi gibi itirafçı olmaya meyyal arkadaşını araştırmaya çalışmaktadır. bilmediğiyse, örgütün amsterdam temsilcisince arandığıdır...


 1. hacı, geçmişin de seninle gelir, cinayet polisi dedemin evrak-ı metrukesi gibi romanlarının aksine ülsever bu kitapta siyasete daha az yer vermiş. bununla beraber, diğer kitaplarında (son romanı hariç) rastladığımız belli başlı klişeler mevcut:

  !---- spoiler ----!

  * baba yüzünden hayatı değişen çocuk.

  * seks, güvercin ayaklı kadın ve uzun boylu partneri.

  * restoranlardaki toplantılar, hem yemeklerin uzun uzun tasviri hem de olan bitene dair karakterlerin değerlendirmesi.

  * şehir betimlemeleri, özellikle italya sahnelerinde önce uzun uzadıya olayların geçtiği şehrin çarşısını, tarihi eserlerini, sokaklarını gezmemiz.

  * sürpriz son (gerçi polisiye okurları için sürprizi pek kalmıyor, ahmet ümit'in eserlerinde de katili doğru tahmin eden birçok okuru vardır).

  !---- spoiler ----!