1. siftahı benim açıyor olmam*
  buzlu
 2. zerdüştlük dininde;

  -kutsal bakire
  -su üstünde yürümek
  -miraca yükselmek, yaratıcıyla konuşmak
  -cennet ve cehennemi ölmeden görmek
  -çok tanrıyı tek tanrıya indirgeme
  -mehdi-mesih
  -6 günde yaratılış.
  -son peygamber

  gibi motifler olması.
  zerdüşt'ün, milattan önceki yüzyıllarda yaşamış olması. diğer dinlere temel oluşturması.
  abi
 3. ''dünya 4,6 milyar yaşındadır. buna 46 yıl dersek, 4 saattir dünyadayız. 1 dk önce sanayi başladı. 36 saniyede ormanların %48'ini yok ettik.''
 4. bu da istanbul'da yaşayanlara gelsin.

  gezi
 5. istanbul'un yeşil alanı %1.5'sa eğer, ufkum iki katına çıktı evet. çok az bir sayıymış öylesi büyük nüfusa sahip bir şehir için. geberin pis yeşil düşmanları. bundan böyle marmara denizi'ni kirletmemeye çabalasın istanbullular. çünkü bilinenin aksine, yosunlar oksijen üretiminde ağaç gibi büyük bitkilere göre 10 kat daha verimlilermiş.
 6. sabotaj kelimesi vakti zamanında sabo terlik üreten işçilerin bu terlikleri makinelerin çarklarına koyup üretimi sabote ederek grev yapmasından türemiş. insan hayret ediyor.
  bguem
 7. abi
 8. iç anadolu ve doğu anadolu insanının kaldırım fobisinin çatıdan kafasına sivri buz düşerek ölme tehlikesinden kaynaklanıyor olması. bi dayıyla yolun ortasında yürürken yaptığımız sohbette öğrendim aydınlandım. neden kaldırım sevmediğim açıklanmış oldu. eğer kendinizi yola yola atıyorsanız, hele de istanbul izmir ankara gibi büyük şehirlerde bu saçma davranışta ısrar ediyorsanız bilin ki çevresel faktörler beyninizin çalışma mekanizmasını sabote etmiş.
  abi
 9. başak purut'un erkek olması.

  (bkz: başak purut)

  ukdemi de bırakırım öyle işte.(swh)
  beyaz
 10. bilge karasu'nun erkek olması. (bkz: bilge karasu)

  ben kendisini daha çok uzun boylu siyah saçlı, badem gözlü, beyaz tenli güzel bir hanım olarak hayal etmiştim. bir de emile zola'nın erkek olması durumu var, erkek dediğin hasan olur hüsam olur, neyse.
  abi