1. eline, beline, diline hakim olmak deyiminin anlamı.

  her ne kadar günlük hayatta eline hakim olmakla hırsızlık yapmamayı, beline hakim olmakla zina yapmamayı ve diline hakim olmakla kötü söz söylememeyi kastetsek ve o anlamda kullansak dahi işin aslı öyle değilmiş.

  orta asya türk felsefesine uzanıyormuş bu söz. el ile il, ülke, yurt; bel ile boy, nesil; ve dil ile de lisan yani türkçe kastediliyormuş. ülkene, nesline ve türkçe'ne sahip çık denilmek isteniyormuş.
 2. rüzgarı arkanıza alıp gökyüzüne bakın. bulutlar soldan sağa gidiyorsa hava bozacak, sağdan sola gidiyorsa hava güzelleşecektir.eğer bulutlar sabitse hava aynı kalacaktır.
  ryu
 3. 1878'de alonzo townsend tarafından patenti alinan stilografik kalem, bugün kullandığımız tükenmez kalemlerin öncüsü sayılır. başlarda kullanışsız bulunduğu için seri üretiminegeçilmeyen tükenmez kalem ilgisiz gibi görünse de uçak endüstrisinin gelişmesiyle yaygınlaştı. dolmakalemin içindeki mürekkep atmosferikbasınçta dolduruluyordu. uçaklar iki üç kilometrenin üzerine çıkınca basınç düşüyor ve kalemin içindeki mürekkep akıyordu. ıı. dünya savaşi amerikan hava kuvvetleri uçuş personeli için uçuş esnasında kullanabilecekleri kalemler üretilmeye başlandı. bu kalemler başlangıçta havacılar tarafından kullanılırken zamanla yaygınlaştı. "pilot kalem" kavramının kökeni de buradan geliyor.

  *kaynak: onur air dergisi, subat 2016
 4. mitolojik karakterlerin ve günümüzde kullanılan bazı kelimelerin etimolojik bağlantısı.

  hypnos (uyku tanrısı) - hipnoz
  morpheus (rüya tanrısı) - morfin
  phantasos (rüya tanrısı) - fantezi -> phantom - hayalet
  pan (canlıların karşısına aniden çıkıp korkutan kır tanrısı) - panik
  phobetor (kabus tanrısı) - fobi
  hymenaisos (evlilik ve gençlik tanrıçası) - hymen (kızlık zarı)
  prometheus (kahin tanrı -> pro (önce) metheus (öğrenmek, sonrasında da math - matematik) )
  thyphon (fırtına tanrısı) - tayfun, tufan
  narcissus (kendine aşık bir karakter) - narsisizm, nergis çiçeceği ve narcissus'un hissizliğine binaen narkotik, narkoz, narkolepsi ve türevleri
  hermaphroditus (hermes ile afrodit'in oğlu/kızı, çift cinsiyetli bir karakter, dikkat ederseniz adı da anne ve babasının adının birleşimi) - hermafrodit
  okeanos (bütün ırmakların babası sayılan tanrı) - ocean
  adonis (erkeklik ve bereket tanrısı) - adonis kası
  poine (ceza ve intikam tanrıçası) - pain
  boreas (rüzgar tanrısı) - bora
  hygieia (sağlık tanrıçası) - hijyen
  nektar (tanrıları ölümsüzleştiren içecekler)
  nike (çok hızlı koşma yeteneğine sahip zafer tanrısı)
  khaos (evren yaratılmadan önce var olan boşluk, tanrısal varlık) - kaos
  daphne (apollon'dan kaçarken ağaca dönüşen karakter) - defne
  europe (zeus'un şu anda avrupa olarak bilinen kıtaya kaçırdığı sevgilisi) - avrupa
  khronos (zaman tanrısı) - kronoloji, kronometre, kronik ve bilumum türevleri
  terra (toprak ana) - terra rosa (kırmızı toprak)
  olympos (tanrıların dağı) - olimpiyat, olimpik ve türevleri
  echo- eko, yankı
  eros (aşk ve cinsellik tanrısı) - erojen, erotik, erotomani ve türevleri
  platon (platonik aşkın gerçek aşk olduğunu düşünen filozof) - platonik aşk (mitolojik karakter olmasa da antik yunan figürü olduğundan ve hala bilmeyen varsa öğrenmiş olsun diye ekledim)
  hebe (gençlik tanrıçası) - hebefreni (gençlerde görülen bir şizofreni türü)
  janus (başlangıçların tanrısı) - january (ocak, yılın ilk ayı)
  labyrinthos (minos tarafından minotoru (yarı boğa yarı insan yaratık) saklamak için yaptırılan girintili çıkıntılı yapı) - labirent
  lesbos (bilinen ilk yunan kadın şair olan ve eşcinsel olarak bilinen sappho'nun yaşadığı ada) - lezbiyen
  lethe (ölüler dünyasına geçerken ruhların uğrayıp acılarını unutmak için su içtiği ırmak) - letarji (uzun ve derin patolojik uyku hali)
  mnemosyne (hafıza tanrıçası) - mneme, memory
  nympha (doğurganlığın simgesi varlıklar) - nemfomani (kadınlarda görülen cinsel taşkınlık)
  seirene (güzel sesleriyle şarkı söyleyip denizcileri büyüleyen yaratıklar) - siren
  ve direkt mitolojinin kendisinden türeyen bir kelime, myth (hikaye) + mania (delilik) -mitomani (patolojik yalancılık)

  kaynak: ekşisözlük'te çikolatasevmeyenadam nickli yazar. ufku hakikaten de genişleten bu bilgilerin youreads'te de bulunmasını istedim. affola.
 5. ''dünya 4,6 milyar yaşındadır. buna 46 yıl dersek, 4 saattir dünyadayız. 1 dk önce sanayi başladı. 36 saniyede ormanların %48'ini yok ettik.''
 6. oncelikle daha once yazildiysa affola, yeni kesfettim ve aradigimda bulamadim.

  youreads'te klavye kisayollarinin olmasi, sozlugun herhangi bir yerindeyken tek tusla bazi sayfalara gidebiliyorsunuz

  suana kadar kesfettiklerim:
  s: son yorumlar
  b: badilerimin son yazdiklari
  p: profil
  m: mesajlar
 7. 1981 yılında yemin ederek ABD Başkanlığına göreve başlamasından yaklaşık bir ay sonra dönemin ABD Başkanı Ronald Reagan ve eşi Nancy Reagan, Beyaz Saray’da akşam yemeğini yedikten sonra hiç beklemedikleri bir sürprizle karşılaşırlar. Görevli garson yemeğin hesap faturasını getirmiştir. Baş kahyanın bir garsonla gönderdiği hesap faturasında sadece o akşamın değil son bir ayın bütün yemeklerinin hesabı da yer almaktadır. Sadece yemekler de değil… Ağırladıkları kişisel misafirlerin, bir aydır kullandıkları kuru temizleme hizmetinden, diş fırçası, diş macunu, temizlik ve parfümeri malzemelerine kadar bütün kişisel malzemelerin ücreti de miktarlarıyla beraber kaydedilmiştir. Ronald Reagan, hesabın büyüklüğüne şaşırsa da görevlinin getirdiği faturayı gülümseyerek alır ve muhasebeye maaşından ödenmesi talimatı verir. Kocasının aksine Nancy Reagan’ın şaşkınlığı çok daha büyüktür. Anılarında, ‘kimse bize Başkan ve Eşinin Beyaz Saray’da yaşarken yedikleri yemeklere ve kullandıkları günlük malzemelere para ödemek zorunda olduklarından bahsetmemişti’ diye anlatıyor o şaşkınlık anını. Aslında, ABD kamuoyunun büyük çoğunluğu da pek bilmiyordu. ABD eski Başkanı Bill Clinton’un eşi ve birinci Obama döneminin dışişleri bakanı Hillary Clinton‘ın, bu yıl yayınlanan “Hard Choices” kitabının Haziran ayındaki tanıtım ve imza gezilerinden birinde, Beyaz Saray’dan ayrıldıkları zaman, ‘borç içinde ve beş parasız olduklarını’ söylemesi, sosyal medyada büyük yankı yapmıştı. Hillary Clinton, sekiz yıl kaldıkları Beyaz Saray’dan taşınınca Washington DC’de ve New York’ta mortgage kredisiyle iki ev aldıklarını, bu kredi ile kızları Chelsea’nin Stanford Üniversitesi parasının kendilerini, 2001 kışında 12 milyon dolar borcu olan olan bir aile haline getirdiğini anlatacaktı. Borç batağından, Bill Clinton’ın art arda yayınlanan kitaplarının, ücretli konuşmalarının gelirleriyle düzlüğe çıkacaklardı. Son borçlarını da 2004 yılında ödeyerek borçlarını temizleyeceklerdi.

  Peki, 8 yıl boyunca yıllık ortalama 500 bin dolar maaşı olan ve kira gideri olmayan bir aile niçin Beyaz Saray’dan beş parasız ayrılacaktı? Nancy Reagan’ı çok şaşırtan sebepten dolayı…

  ABD Başkanları Beyaz Saray’a kira ödemez ama onun dışındaki herşey maaşlarından kesilir. Beyaz Saray, devletin ABD Başkanı için tahsis ettiği misafirhanedir ve orada 4 ya da 8 yılını geçirmek zorunda olan her aile, kendilerinin ve kişisel misafirlerinin bütün masraflarını kendisi karşılamak durumundadır. Sadece resmi devlet konuklarının ağırlanma masrafını Amerikan vergi mükellefleri öder. Geri kalan kişisel mutfak giderleri, hizmet ve malzemelerin ücreti Başkan ve ailesine aittir. Başkan takım elbiselerinin kuru temizleme ücretini kendisi ödemek zorundadır. Kaybolan düğmesinin yerine alınacak yenisinin de, ayakkabılarının boya ve cilasının da… Konutun başkan ve ailesinin kaldıkları kısmındaki temizlikçi, garson ve hizmetçilerin çalıştıkları süredeki saat ücretini de başkan öder. Kısacası, kira ve elektrik faturası dışında kendileri için harcanan her kuruşu devlete ödemek zorundadırlar.

  Çünkü, ABD bir monarşi değil bir cumhuriyettir ve bu konut da bir ‘saray’ değil bir evdir. Amerikalılar buraya ‘saray’ demiyor zaten, o bizim yakıştırmamız. Washington DC’de ‘’1600 Pennsylvania Avenue’’ adresinde bulunan dünyanın bu en ünlü evinin adı Türkçe’ye yanlış şekilde ‘Beyaz Saray’ diye çevirilmiş olsa da, aslında İngilizce’deki orijinal adı ‘White House‘ yani ‘Beyaz Ev‘dir. Ve ABD’ye devlet başkanı seçildi diye kimse, devletin parasını keyfince harcayamaz. Sadece bu ev içinde de değil her yerde… ABD Başkanı, şehir dışı tatil masraflarını, haftasonlarını geçirmek istediğinde Camp David’teki başkanlık dinlenme evinin haftasonu masraflarını kendi cebinden karşılamak zorunda. Yine örneğin başkan, ABD Başkanlık uçağına, devlet delegasyonundan olmayan tek bir kişi bile bindirecekse, kardeşi bile olsa, bir ticari yolcu uçağının ‘first class’ uçak bileti miktarınca devlete para ödemek zorundadır.

  Gerald Ford’tan George W. Bush’a kadar 6 başkan döneminde bu evin ‘baş kahyası (chief usher)’ olmuş Gary Walters’ın deyişi ile, başkan ve ailesi bu evin 4 veya 8 yıllık kira sözleşmesine sahip kiracılarıdır. İstedikleri yemekler pişirilir, malzemeler ve ürünler istedikleri markalardan seçilir ama parasını Amerikan halkı değil, Başkan ve ailesi maaşlarından öder. Ve doğal olarak fiyatın yüksekliğine alışmaları zaman alır. Çünkü başkanlar ve ailelerine verilen hizmet 5 yıldızlı otel kalitesinde olduğu gibi başkanın bunlar için ödeyeceği para da 5 yıldızlı otel fiyatları düzeyindedir. Devlet konutu diye cüzi ücretlendirme yapılmaz. Walters, ‘yemek, hizmet ve malzemelerin pahalı olduğundan yakınmayan tek bir first aile hatırlamıyorum’ diyor. Hatırladığı en büyük tepki ise Jimmy Carter’ın eşi Rosalynn Carter’a ait. Memleketleri Atlanta’da yemeğin de malzemelerin de çok daha ucuz olduğunu söyleyip durmuş aylarca. Ama ‘first lady’nin şikayetleri, fiyatları aşağı çekmeye yetmemiş. George W. Bush’un eşi Laura Bush da, “Spoken from the Heart” adlı anı kitabında, Beyaz Saray’da yaşamanın ne kadar pahalı olduğundan yakınıyor. Onu en çok zorlayan konulardan biri de, hergün saçlarını yapan kuaföre, devleti temsil edeceği törenlere giderken bile olsa, ücretini kendisinin ödemesi olmuş. Bayan Bush kitabında, faturanın aylık geldiğini ve Başkan ve eşi ile iki kızının bütün yemeklerinin, kullandıkları bütün kişisel malzemelerin, kuru temizleme dahil tüm hizmetlerin, garsonların ve temizlik görevlilerinin saat başı ücretinin, özel misafirlerinin tüm msaraflarının bu faturada yer aldığını yazıyor. ‘’Faturada ağzımı açık bırakan kalemler de vardı’’ diye aktaran Bayan Bush şu örneği veriyor:

  ‘’Ülkenin First Lady’si olarak giyeceğim kıyafetlerin de özel tasarım olması gerektiği şartı vardı ama elbisenin ücretinin yanı sıra bu tasarımların ücreti de yine benden tahsil ediliyordu.’’
  ABD Başkanlarının maaşına en son 1999 yılında zam yapıldı. Buna göre ABD Başkanın çıplak maaşı yıllık 400 bin dolar civarında. 50 bin dolar da görev tazminatı ödenir. Bu her iki ödeme de vergiye dahildir. Başkan bunların gelir vergisini ödemek zorunda. Bunların yanı sıra başkanın gezileri için, vergiden muaf yıllık 100 bin dolar harcırah ödenir. Ancak, Beyaz Saray faturasının yüksekliği göz önüne alındığında bir ABD Başkanı, maaşının neredeyse tamamını aylık giderlerine harcar. Yani ayrıca bir serveti yoksa, Beyaz Saray’da ‘ucu ucuna’ yaşamak durumunda… Belki de bu yüzden Başkan Gerald Ford, Beyaz Evi, ‘Bugüne kadar gördüğüm en lüks sosyal yardım konutu’ diye tanımlamıştı.

  Beyaz Ev, kompleks bir yapıdır. Aynı anda hem bir konut, hem bir müze ve hem de bir devlet dairesidir. ABD dünyanın süper gücü olmasına rağmen, Beyaz Ev, dünyadaki en büyük devlet başkanı sarayı değil, aksine büyük devletler içindeki en küçük devlet başkanlığı konutlarından biridir. Sadece bir katından, dünyanın en büyük devletinin yürütme organı yönetilir. ”1700’lerin dünyasında 13 kolonili devlet için inşa edilmiş, bugün dünya lideriyiz. Bu ihtiyaca uygun çok daha büyük bir saray yapalım” diyen tek bir başkan bile olmamıştır. Kimsenin aklına böyle bir şey gelmez. Çünkü, Beyaz Ev, ABD demokrasisinde ‘devamlılığın’ da sembolüdür. Ve yine Beyaz Ev, kendi toplumundan izole bir yer de değil. Dünyada, içinde başkan yaşadığı halde halkının ziyaretine açık tek devlet başkanlığı konutudur. Çünkü Amerikan tarihinin en önemli kültür müzesidir. Haftalık ortalama ziyaretçi sayısı 30 bindir. Başkanın penceresinin bir kaç on metre uzağındaki bahçe demirliğinin önü ise ABD’nin en ünlü gösteri ve protesto yeridir.

  Beyaz Ev, başkanlar için kalıcı bir ihtişam ve keyif sarayı değil geçici bir barınma ve hizmet yeridir. Başkan Truman’a göre, ‘dışı çok gösterişli bir hapishane‘den başka bir şey değildi. Ronald Reagan ise, buradaki yılları boyunca kendisini sürekli bir akvaryum balığı gibi hissettiğini anlatır. Michelle Obama da geçtiğimiz yıl, ‘’çok iyi dekore edilmiş bir hapishane’’ olarak niteleyecekti. Bu eve kiracı başkanlar aileleriyle gelir geçer. Mülk sahibi Amerikan halkı ve demokrasisidir. Bu gerçeği, bir hizmetçisi, Baba George Bush’un eşi Barbara Bush’a şöyle söyler bir gün:

  ‘’Buraya her dört yılda bir başkanlar gelir gider… Biz kalıcıyız’’.

  kaynak
 8. oksitosin hormonunun davranışlar üzerine etkisi.

  bu hormon sayesinde birine sarıldığınızda saniyeler içinde onunla bağ kurabilirsiniz. hormon aşırı sentezlenirse aşık olma kavramı burda gerçekleşir. annelik bağının baş mimarıdır. oksitosin hormonu sosyal hayatımızı etkilebileyecek yapıdadır. eksik salınımı sosyapati, piskopati açısından değişim sergiler.
 9. İngilizce bir kelimenin telaffuzundan emin olamadıysanız youglish adlı siteden farklı aksan seçenekleriyle öğrenebilirsiniz. Site youtube'daki videoları derleyip aradığınız kelimeyi karşınıza çıkarıyor.
 10. dillerden örnekler ile toplumun inancına ve görüşlerine ulaşılabileceği.

  ülkemizde biri kaza sonucu öldüğünde, " kazada hayatını kaybetti " veya " kazada öldü " deriz. bu bizde kazanın kontrol edilemez ve herkesin başına gelebileceği algısındandır.

  ancak ingilizceye baktığımızda görüyoruz ki haberlerde " killed by accident " şeklinde yazılıyor. yani " kazada öldürüldü. "
  kaza burada,kontrol edilmesi gereken,önüne geçilmesi gereken bir etken olarak görülür.

  ayrıca buna ek olarak " sokak kedisi, " " sokak köpeği " gibi " sokak ... " kelime grubuna baktığımızda da bu algı farkını görüyoruz. ingilizcede " stray " kelimesi kullanılarak bu kavramdan bahsediliyor,yani sürüden ayrılmış,başıboş,olmaması gerektiği yerde.

  bu örnekler çoğaltılabilir ancak kısacası,dil de bir canlıdır ve topluma ayna tutar.
  kg