• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.00)
Yazar ayfer tunç
ömür diyorlar buna - ayfer tunç
narlı bahçe'yi arıyordum. hangi coğrafyaya ait olduğunu bilebilsem yollara düşmeye hazırdım. ama bir türlü hatırlayamıyordum: batıda mıydı narlı bahçe, doğuda mı? uzun yolların ucunda mıydı, burnumun dibinde mi? içimde miydi, dışımda mı? var mıydı, yok muydu? kuzeye ve güneye giden yolları büyük denizler kesiyor, rüyalarımda sürekli yer değiştiren narlı bahçe'nin yolu da bir görünüp bir kayboluyordu. "ömür diyorlar buna", okurlarımızın yakından tanıdığı ve büyük bir ilgiyle okuduğu ayfer tunç'un yeni kitabı. öyküleşmiş söyleşiler, ya da söyleşilmiş öyküler gibi bir alt başlıkla da okunabilecek bu kitap, yaşanmış, tanık olunmuş insan hikâyelerini anlatıyor. şapkacı arlet'ten aylin ışık'a, fatma bayraşevski'den doktor manuk'a uzanan bu yazılar, ömürlerimizin birer sanat yapıtı, eşsiz, başlı başına dokunaklı bir hikâye olduğunu gösteriyor. (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)


  1. ilk basımı 2007 yılında yapılmış, 5 bölüm ve 22 öyküden/tanık olunmuş insan hikâyelerinden oluşan bir ayfer tunç kitabı. hemencik okuduğum bir öyküden bir bölüm paylaşayım. öykünün adı, nâzımsever küçük komünistin hikâyesi:

    "hep düşünmüşümdür, annem küçük bir kızken, nâzım'ın adını ona fısıldayan o küçük komünisti seviyor muydu diye. ona "anne o arkadaş senin çocukluk aşkın mıydı?" diye soracak cesareti hiç bulamadım. ama böyle olduğuna inanmak istiyorum. nâzım hikmet'in adına bu yakışıyor."