• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.21)
Yazar sun tzu
savaş sanatı - sun tzu
sun zi / sun tzu (mö 6. yy): yazarın adı wade-giles transkripsiyon sisteminde "sun tzu", pin-yin transkripsiyon sisteminde "sun zi" olarak yazılmaktadır. doğum ve ölüm tarihi tam olarak bilinmemektedir. komutan ve düşünür olarak ünlenen sun zi'nin savaş sanatı adlı eseri insanlık tarihinin en eski ve en fazla araştırılan ve tartışılan strateji eseridir. bütün dünyada sadece askerlik alanında değil, iş idaresi ve kişisel gelişim gibi pek çok alanda da bir strateji klasiği olarak kabul görmüştür.(tanıtım bülteninden) (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)


 1. hasan ali yücel klasikler dizisinin çinceden pulat otkan ve giray fidan çevirisi olan eserin giriş kısmına, tarafımca 3 temmuz 2015 tarihi atılmış ve eser aynı gün içinde okunmuştur.

  altını üstünü çize çize, sindire sindire okuduğum, okurken ironi niteliği taşıyan, üstünde "no war" yazan ayracımla arkadaşlara komiklikler yaptığım ve sun tzu (sun zi)'nin 2500 yıl öncesinden savaşın sanatını yaptığı kitaptan birkaç alıntı yapmak istiyorum, haftasonları kitaplığa el atmak güzel oluyor zira:

  *
  "karşısındakini ve kendini bilen hiçbir savaşta tehlikeye düşmez; karşısındakini bilmeyen, sadece kendini bilen bir kazanır, bir kaybeder; karşısındakini de kendini de bilmeyen her savaşta mutlaka tehlikeye düşer."

  "bir anlık öfke zamanla yerini mutluluğa bırakır, öfkenin sıcaklığı ise zamanla geçer; ancak bir ülke yok olursa geri dönüşü yoktur ve (savaşta) ölenleri de kimse geri getiremez."

  "en iyisi savaşmadan baş eğdirmektir."
  *