• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.66)
Yazar amin maalouf
semerkant - amin maalouf
1072 yılında, selçuklu sultanı melikşah’ın saltanatı iran’ı da kapsamıştır ömer hayyam kısa bir süre önce semerkant’a yerleşmiştir selçuklu veziri nizamülmülk semerkant’a geldiği sırada onunla tanışmıştır nizam, hayyam’ı bir sene sonrası için isfahan’a davet etmiştir ömer hayyam bu tanışmanın ardından bir yıl geçince isfahan’a doğru yola koyulmuştur hayyam yolculuğu sebebiyle kum kentinden geçerken sabbah ile tanışmıştır hayyam’ın o güne kadar tanıdığı en bilge kişi hasan’dır hasan’da isfahan’a giderek nizam’dan bir iş istemeyi planlamıştır hayyam, isfahan’da nizam’ın huzuruna çıktığında, kendisinden “sahib-i haber” (casusların başı) olması istenmiştir hayyam bir bilim adamı olduğunu ve hafiye olamayacağını belirtmiştir ancak nizam’a, hasan sabbah’ı önermiştir

nizam, bu işe hayyam’ı layık görmesine rağmen hasan’ı kabul etmek zorunda kalmıştır hayyam, selçuklu’nun malî desteği ile çalışmalarını sürdürmüştürhasan, nizamülmülk’ün vazgeçemediği yardımcılarından biri olmuş ve nizam’a hizmet etmek yerine onun mevkiine geçmeye niyetlenmiştir kısa bir sürede nizam’dan soğutmak için melikşah’a yakınlaşmıştır nizam ile melikşah arasına nifak sokmaya çalışmış, ancak planı ters tepince de melikşah tarafından çöle sürgüne gönderilmiştir

hasan, emelleri uğruna bir şekilde çölden kurtulmuş, mezhep ve kültürlerinin tehlike altında olduğunu düşünen bir kısım acem halkını cennet vaadi ile kandırmıştır ünlü haşhaşiyun tarikatını kurarak alamut kalesine yerleşmiştir hasan sabbah’ın verdiği afyonla sarhoş olan bu tarikattaki insanlar, intihar saldırıları düzenlemişlerdir

hasan’ın amacı bu tarikat yardımıyla nizam ve melikşah’tan intikam almaktır nitekim müridleri sayesinde nizam ve melikşah’ı öldürmeyi başarmıştır ancak daha sonra da huzuru bulamamış ve ebediyete de huzursuz bir şekilde göç etmiştir

hayyam semerkant’a geldiğinde semerkant elyazması ile rubaiyat adlı kitabı yazmıştır bu kitap kişilerin hayatında çok önemli noktalarda rol oynamıştır


 1. okudugum en guzel roman.
 2. ömer hayyam, nizamülmülk, hasan sabbah üçlüsü etrafında dönen; dönemi çok iyi yansıtan, alamut'un kapılarını bize açan, mükemmel amin maaoluf kitabı.

  bir dostluğun nasıl düşmanlığa dönüştüğünü sabbah ve nizamülk üzerinde görebilirsiniz.
 3. okunacak romanlardandır. dönemin zihniyetini iyi yansıtmasına karşılık döneme dair tarihi bilgiler çarpıtılmıştır.
 4. ilk bölümünü bir solukta okuduğum, ikinci bölümünde ise biraz sıkıldığım kitap. iran tarihinden çok detaylı bahsedilmiş. kitabın amacı iranı anlatmaksa tamam diyeceğim ama öyle bir amacı yok. bir anda romandan tarih kitabı havasına geçince akıcılığını yitirdi kendi adıma.
 5. ” üç arkadaş iran’ın yüksek yaylalarında gezintiye çıkmış. karşılarına bir pars çıkmış, dünyanın en yırtıcı yaratığıymış.

  pars üç adamı uzun uzun süzmüş, sonra üzerlerine doğru koşmaya başlamış.

  birincisi, en yaşlı, en zengin, en güçlüleriymiş. haykırmış `ben buraların hakimiyim, bana ait olan bu toprakları bir hayvanın mahvetmesine asla izin vermem.` yanındaki iki av köpeğini parsın üzerine salmış. köpekler parsı ısırmaya başlamışlar gerçi, ama bu yaptıkları yırtıcı hayvanı iyice azdırmış, köpekleri öldürdükten sonra efendilerinin üzerine atlamış ve karnını deşmiş. nizamülmülk’ün payına bu düşmüş.

  ikincisi şöyle demiş kendi kendine: `ben bir ilim adamıyım, herkes bana saygı duyup itibar ediyor, niye kaderimi köpeklerle parsın arasındaki kavganın sonucuna bağlayayım?` dövüşün sonunu beklemeden sırtını dönüp kaçmış. o zamandan beri yırtıcı hayvanın kendi izinde olduğunu düşünüyor ve mağaradan mağaraya, kulübeden kulübeye dolanıp duruyormuş. ömer hayyam’ın payına bu düşmüş.


  üçüncüsü bir inanç adamıymış. ellerini açıp, hakim bakışlarını üzerine dikip, güzel sözler söyleyerek, parsa doğru ilerlemiş.`bu topraklara hoş geldin` demiş. `arkadaşlarım benden daha zengindi, onları soydun, benden daha gururluydular, onları alçattın.` hayvan büyülenmiş, uysallaşmış bir halde dinliyormuş. adam onun üzerinde egemenliğini kurmuş, onu evcilleştirmeyi başarmış. o zamandan beri hiç bir pars adama yaklaşmaya cesaret edememiş, insanlar da ondan uzak durmuşlar.”
  gfy
 6. bu romanda ki başlıca tutarsızlık nizamülmülk ( 10 nisan 1018 - 14 ekim 1092 ) ile hasan (?-1124) ve ömer hayyam (18 mayıs 1048 - 4 aralık 1131 ) arasında yaklaşık 30 yaş fark olmasıdır. ama boşver harika romandır.
  gfy
 7. güzel kitaptır. tabiki de her guzelde olan kusurlar pek tabii bu kitapta da mevcuttur.
 8. "ne yolumdan dolayı adımı değiştiririm ne de adımdan dolayı yolumu"
 9. kitap güzeldir okuması zevkli ve kolaydır. fakat türklerden bahsederken yazar kendinden tiksinmeme neden olmuştur! amin maalouf'un herhangi bir kitabını muhtemelen bir daha okumayacağım.
 10. hem ömer hayyam'ı merak ettirir, hem nizamülmük'ü hem de hasan sabbah ve alamut kalesi'ni