• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.71)
the man from earth - richard schenkman
üniversitede başarılı bir tarih profesörü olan john oldman ortada hiçbir neden yokken, aniden 10 yılını ayırdığı akademiden istifa etmiştir. şehirden gitmeye hazırlanırken veda etmek için evine gelen meslektaşları ondan neden istifa edip gitmesi gerektiği konusunda bir açıklama yapmasını isterler. arkadaşları john'un bu sessizliğine anlam verememektedirler. önceleri suskun kalan john da neden gitmesi gerektiğini biraz geçmişe dönerek anlatmaya başlar.


 1. çok iyi bir film. hakkında cümle kuramıyorum resmen. herkesin öldüğü bir dünyada, tüm saçmalığı binlerce yıl izlemek zorunda kalmak.

  film 83 dk ama bıraktığı düşünceler çok çok daha uzun.
 2. düşük bütçe, tek mekanla ancak bu kadar sürükleyici bir film yapılabilirdi. bir kaç ayrı disiplinden bilim insanı ile konunun tartışılıyor olması inandırıcılık adına çok doğru sorular cevaplar ikilisini bir arada vermişti. tekrar izlemem ama izlememiş olanlara şiddetle tavsiye ederim.
 3. yeni versiyonunu çekilmesini istediğim film. şöyle ki ; her olayın anlatıldığı sahneler de çekilip filmin eksik tek noktası tamamlanmış olacak.
 4. sonunda yeşilçama bağlamasa 10/10 luk film
  dude
 5. 14.000 yıldır yaşadığını iddia eden bir adam ve bir grup bilim insanının bir odadaki hikayesini konu alan 87 dk.lık efsane film. düşük bütçeyle nasıl bilimkurgu filmi çekiliri kanıtlamıştır. finalinin zayıf olmasına karşın bitmemesini istediğiniz nadir filmlerden.
 6. 'mükemmel bir konu kötü oyuncularla çekilirse ne olur' sorusunun cevabı olan film. oyuncular daha iyi seçilseymiş, dialoglar da çarpıcı yazılsaymış ve konu da derin işlenseymiş ortaya efsane bi film çıkabilirmiş. yazık olmuş...
  !---- spoiler ----!

  o hristiyan sarıyı yolasım geldi

  !---- spoiler ----!
 7. tek mekan filmleri içinde bana göre 12 kızgın adamdan sonra ki en güzel film. kısa süre sonra filmin içine giriyorsunuz. sanki oda da ki görünmeyen biri olup çıkıyorsunuz. çoğu zaman başrol oyuncusunun ağzının içine bakıyorsunuz. insan özü itibari ile kendini arayan bir canlı olduğu için filmde haliyle daha çekici hale geliyor. kesinlikle izlenmesi gereken bir film.
  !---- spoiler ----!

  filmin bana göre eksik yanı son sahnesinde anlatılan herşey gerçektir mesajı verilmesi oldu. eğer bu konuyu izleyiciye bıraksalardı daha iyi olurdu.

  !---- spoiler ----!
  zefen
 8. !---- spoiler ----!

  bu filmde verilmek istenen ince bir mesaj vardı sanki, doktoralı bilimciler karakterin anlattıklarına inanmayı reddederken ona aşık olan karakter haricinde bir kişi ona inandığını belli eder, hatta ismindeki kelime oyunundan bahseder bu da henüz öğrenci olan kızımızdır. senaristler ya yaşlandıkça ya da aldığın eğitimin seviyesi yükseldikçe inançlarına körü körüne bağlanırsın mesajı vermek için çabalamışlardı sanki.

  !---- spoiler ----!