• izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.67)
when they see us
2019 netflix yapimi mini dizi. yonetmenligini ava duvernay'in ustlendigi yapimda central park 5'lisi olarak bilinen gercek bir adli vaka ele aliniyor. 1989 baharinda 5 siyahi genc tutuklanir, sorgulanir ve central park'ta yapilan korkunc bir saldiriyi itiraf etmek zorunda birakilirlar.


 1. 4 bolumden olusan mini dizi ama anlattiklari ile sizi derinden etkileyen bir basyapit. yonetmen koltugunda daha once selma - ava duvernay filmi ile dikkatleri ustune toplayan siyahi ablamiz ava duvernay oturuyor.

  amerikan toplumunda, basinin etkisi ve toplum linci konularinda ders olarak okutulan bir dava. 5 genci halkin onune atip suclu olmadiklari herkes tarafindan bilinmesine, kanitlar tersini soylemesine ragmen, trump manyaginin gazetelerde tam sayfa ilanlar vermesi ile gaza gelen beyaz toplumunun gazini almak icin harciyorlar.

  5 gencten en aciklisi korey wise isimli arkadasin hikayesi. izlerken gozyaslarinizi tutamayabilirsiniz. isin ilginc yani basinin ve toplumun nasil manipule edilebilecegini zit orneklerle goruyoruz amerikan yargisinda. olaydan 10 yil sonra aklanip yuklu miktarda tazminat aliyor gencler. bu olaydan birkac yil sonra o. j. simpson davasi yasanmis ve suclu oldugu kanitlar ve gorgu taniklariyla sabit iken aklanan baska bir siyahi unlu var. yargi onunde esitlik ten rengi ile farklilik gosterse de asil olay maddiyat ve lobi. bunu da yuzumuze vuruyor dizi.

  tavsiyem bu yapimi izledikten sonra american crime story dizisini izlemeniz. central park 5 ve o. j. simpson davalarini toplum linci, medya gucu, lobi calismalari ve etnik koken basliklarinda incelediginizde ilginc tespitler yapabilirsiniz amerikan toplumu uzerine.
 2. amerikan yakın tarihindeki kara lekelerden bir diğerini konu alan 4 bölümlük netflix mini dizisi.

  dizi su gibi akıyor dersem yalan olur ama söylemek istediğini güzelce söylüyor, bu kesin. yetkili, sözde aklı başında kalabalık bir grup yetişkinin basını da arkasına alıp 5 çocuğun hayatını karartışını izlemek kolay değil. şahsen ben bir ara televizyona karşı yüksek sesle söverken yakaladım kendimi.

  illa da eğlenceli, iç açan bir şeyler aramıyorsanız izleyin derim. trailer

  azıcık da olsa iç rahatlatan bir bilgiyi de paylaşayım. işler tamamen açığa çıktıktan sonra bu işin sorumluları için hayat kaldığı yerden güllük gülistanlık devam etmemiş. örneğin -diziyi izleyenler kimlerden söz ettiğimi anlayacaktır- savcı elizabeth lederer üniversitedeki işinden kovulmuş, polis şefi linda fairstein'in kitaplarını basan yayın evi kendisiyle anlaşmasını feshetmiş ve kitapları toplatılmış. sorumlular yoğun bir tepki ve protestolar ile karşı karşıya kalmışlar.