1. aslında şöyle bi uzaktan bakınca youreads deneysel bir çalışmadır. yapılması gerekenler yapılınca, olması gerekenler olunca ne olacak acaba? sorunun cevabıdır. komünist düzene benzetiyorum, hep konuşuruz eşitlik, işçi hakları konularını. bir gün komünist düzene geçsek sahiden o zaman görmüş oluruz ne olacağını aksi halde hep lafta kalır, hep ütopik sohbetlerin konusu olur.

  youreads sözlük sistemlerinin eksiğini gediğini tamamlamış, neler olması gerektiği hakkında uzun uzadıya düşünülmüş, nasıl iyiye sevk edilir hesapları yapılmış hali. bir çeşit deneydir özünde, ne olacağını süreç hepimize gösteriyor ve gösterecek. gerçekten de insanlar edebiyat sanat kültür ve dahi bize dair, insana dair olan mevzuların mı önplanda olmasını istiyor yoksa gerçekten de bazı sözlük sahiplerinin dediği gibi bizler spor siyaset seks etrafında dönüp duran varlıklar mıyız sorunun cevabını veriyor diye düşünüyorum.

  gerekenler yapıldığında biz bir buçuk ayda 770 adet kitap başlığını, 174 yazar başlığını 1000'lerce yorumla donatabiliyoruz, 788 adet filmi yine 1000'den fazla yorumla eleştirebiliyoruz, 1161 müzik paylaşımı yapabiliyoruz, felsefe, sanat ve bilim kanalında yüzlerce makale-yorum yazabiliyoruz, 39 tiyatro oyununa 100'den fazla eleştiri getirebiliyoruz. tüm bunları kısacık bir zamanda meydana getirebiliyor, yetmiyor edebiyat sanat kültür dergisi üretebiliyoruz.

  siyaset, spor ve seksten de geri kalmıyoruz ama sayılara baktığımızda siyaset kanalında 37 başlık, ilişkilerde 33 başlık, spor kanalında 38 başlık sınırındayız. nerden baksan olması gerektiği kadar ilgiliyiz hepsiyle.

  sonuç olarak şu süreçte gördüm ki gerekenler yapılınca biz hiç de o bahsettikleri gençler değiliz. öyle içimden geldi yazdım, iyi ki varsınız.
  abi
 2. kuruluş felsefesi ile devam etse idi çok iyi yerlere gelebilecek oluşum (du). kişisel polemiklerden uzak durdum. cevap veremeyeceğim için değil tartışacak kadar ehemmiyetli bulmadığım için. zira benim için konuların önem sırası farklı.
  radyo fikri hayata geçerken olumsuz tek bir şey olmadı. o zaman buraları dutluktu. site yararına çok güzel bir adım oldu.

  hatıra ormanı fikrimi yönetime açtığımda desteklediler. artık bir hatıra ormanımız var. bana "hayır bona senin fikrin orman, ama benim fikrim bir baraj yapmak" gibi bir alternatif sunan youser olsaydı rekabetin kaliteyi getirmesi açısından polemik yapardım.

  kitap kampanyalarına önem verdim çünkü yollanılan bir kitap, yapılan bir destek bir çocuğa aydınlık yarınların kapılarını açabilir.

  ya da çok alay edilen pedofili ve papahanaumokuakea imza kampanyaları. o kaplumbağalar kurtuldu ve doğal döngülerini insanlar tarafından katledilmeden yaşayacaklar. çünkü o kampanyada dünya vatandaşları imza attı. sağolsun sözlükten 3 yazar imzaladı 13 yazar eleştirdi. benzer bir kampanya ile eleştirir gelse idi istişare ederdim. polemik yapardım. pedofili kampanyasına katılım olmadı. ama bolca eleştiri oldu.

  tecavüz edilen köpek için ikinci dava açıldı. bu işi bırakmıyorum ve bırakmayacağım. gene 2 destek 12 köstek geldi sözlükten.

  radyo konukları almaya başladık. arkeolog bir konuk aldık. yazan herkes zülfiyare düştü. konuğu horizon17'nin önerisi ile yazar olması için ikna ettik. daha siteye girmeden yayın başlıkları zülfiyarelere düşünce olmadı. karşıma" hayır bona al bu jeolog konuğu çıkar" diye karşı bir öneri gelmedi. 70'li yıllara damga vuran bir sanatcımızı ağırlayacaktık sözünü aldım, bir tiyatrocu konuğumuz olacaktı sözünü aldım. hatta djler arasında konukları paylaştırdık. ama ne fayda yine aynı şey olacak.

  abd' de gezegenlerin uydularındaki madenleri çıkartıp işlemek için adamlar kanun çıkarmış. adamlar aşmış. adamlar geleceğe yatırım yapıyor. sonra biz neden geri kaldık? çünkü biz birbirimizi yemekle, yermekle uğraşıyoruz.

  bir gün sözlükte istatistiklere baktım. en beğenilen yorumlarda ilk sıralarda "okunmasını tavsiye ederim. iyi kitaptır" minvalinde bir giri gördüm. okumadığım bir kitaptı. kitap başlığına gittim ve o kitabı bana aldıracak, okutturacak bir giri gördüm. giri (bkz: drunkard seesheaven) tarafından yazılmış tam bir incelemeydi. takip ettiğim yazarlardandı. profiline baktığımda o girinin zülfiyarede olduğunu gördüm.

  tıpkı senis87, samurai nin film incelemeleri gibi. neyse konuyu uzatmadan sorgulamak istedim. neden? kocaman bir "neden" e insanlar mars'a koloni kurar, gezegen uydularındaki madenleri işlemek için kanunlar çıkartırken. bizim insanımız halen kumda oynarken bu nedene bir yanıt aramak çok da mantıklı değil.

  sözlük babamın malı değil. benim hissemin olduğu bir oluşum değil. yüzlerce yazar geliir, yüzlerce yazar gider. önemli olan saygı ve sevgi duyguları içinde bulunduğumuz ortama kalıcı ve faydalı bir şey bırakmak. bazen bazı şeylerin zamanı gelir ya, öyle işte
 3. nerdeyse başlangıcından beri buralardayım. her şey, her an toz pembe ve güllük gülistanlık olmadı. bir yıllık kısa ömründe yıkıcı tartışmalar da yaşandı. gidenler oldu, gelenler olmaya devam etti. hatta çok sevdiğim yazarların çoğu da yok artık. gitmek istediğim ve burada geçirdiğim her anın zaman kaybı olduğunu düşündüğüm anlar da oldu. ufak çaplı hayal kırıklıkları bile yaşadım. ama gitmeme engel olan bir yanı var youreads'in. sanırım bu yan kendimi buraya ait ve sorumlu hissettiriyor olandan bitenden. lanet olsun ne halleri varsa görsünler diyemiyorum. çünkü insanların genel yaklaşımının (elbette istisnaları her yerde olduğu gibi burada da mevcut) kavga etmek, polemiği körüklemek, kırıp dökmek yerine anlatmak, anlamak ve dinlemek olduğunu düşünüyorum. umarım böyle olmaya devam etmesini sağlarız hep birlikte.
 4. sonunu iyi görmediğim mecra.

  gözlerime inanamıyorum. zamanında eksi manyağı edilmiş tiplere, günlerdir bir troll güzellemesi gidiyor sözlükte. yaa aslında çok komikmiş, bunlar sözlüğün neşesiymiş, hep mi ciddi konularmış vs.

  konuya nereden başlamalı onu bile bilmiyorum... gelişine yazacağım.

  bu hikayeyi tekrar tekrar gördük.

  bana göre komik değil ama, bir an için sözlükteki birkaç trollün "sözlüğün neşe kaynağı" olduğunu kabul ettim diyelim. içtenlikle soruyorum: nedir bunun sınırı? ilgi çekme amaçlı bu troller gibi 50 troll daha dadansa sözlüğe, gündem troll başlıklarından geçilmese mesela, hm?

  ben olacakları yazayım, "yaa sözlük eski tadı vermiyor artık" serzenişleri başlar önce. "nerede o eski troller, ama onlar çok güldürüklüydü :/" diye devam eder. gündemin troll başlığı kaynadığı bir ortamda, nitelikli yazar birer ikişer terk etmeye başlar yavaştan, daha önce hep olduğu yaşandığı üzere. sonrası da malum, istiklal marşı ve kapanış.

  üstelik tam da bugün "keh keh, ne komik çocuklar bunlar yav" alkışını tutanlar başlayacak serzenişe.

  ne yapacaksın mesela? troll kotası mı koyacaksın sözlüğe? hadi buradaki arkadaşların başarılı troller olduklarını kabul edip onları bir kenara ayıralım. yarın bunlara özenip gelen niteliksiz yazar akımını nasıl durduracaksın mesela? cidden soruyorum.

  daha önce de yazdım; ilgiyi troll çeker evet. ama böylece nitelikli bilgi arada kaybolur. nitelikli bilgiyi talep eden okur da, yazan yazar da keriz değil. bir iki takılır, sonra çeker gider. o çok övündüğün genel youreads profili, bir gün bir bakmışsın ilgi manyağı trollerle ve niteliksiz yazarlarla dolmuş.

  bak birşeyi gerçekten çok merak ediyorum.

  sen ekşi'de, instela'da, uludağ'da ne bulamayıp da gelmiştin buraya? dehşet zeka kokan troll başlıklarının alası var ekşide mesela. çılgın atan entryler var. bak ne güzel "çalıntı" da değiller üstelik, mis gibi orjinal başlıklar, hm?

  neden burada, "kıytırık" bir sözlük klonunda takılıyorsun?

  yahu sen moderatör arkadaşım, neden onlarca yazarı küstürüp, yüzlerce nitelikli yazarın ısrarla burayı tercih ettiğini unutup birkaç dingilin oyuncağı ediyorsun güzelim sözlüğü, cidden merak ediyorum bunu..

  "işte, bazı şeyler küçük mekanların neden hep küçük kaldığının küçük bir ispatı aslında.."

  daha da anlatacak pek birşey yok gibi.
 5. toplamda, benim sadece sağlık kanalına girdiğim yorumların sayısı kadar yorum girmemiş insanlar tarafından sallanacak forummuş.

  burada kim kime kötü laf etti anlayamadım ben. buraya daha önce ekşi sözlükten de gelenler olmuştu. kışt mı dedik, ne dedik. gelin hoşgeldiniz dedik. hala da yazıyorlar. hatta ben hoşgeldiniz deyip haftanın en begenilenlerine 3. sıradan girdim. ekşiden gelenlere de hoşgeldiniz demiştim, şimdi y sözlüğünden gelen de olsa donanım haber'den gelen olsa da hoşgeldiniz diyeceğim.

  garip doğrusu. bizim olsun bari youreads. gitmeden bi kitap yorumu gireydiniz, okurduk.
 6. burası garip bir yer.

  ben buraya bir kültür platformu olduğu için kayıt oldum. kitaplar, tiyatro oyunları, filmler, resimler üzerine konuşacağımızı, felsefi tartışmalara gireceğimizi düşünüyordum. oysa bir gün içinde 10 evlenme teklifi aldım. kim bilir kaç kişi daha bu tür durumların içerisinde buldu kendini. bir tanesini tutmasam evini, arabasını benim üstüme yapıyordu.

  dışarıdan bakıldığında çok entelektüel, ciddi insanlar gibi görünüyoruz ama özünüzde oldukça komik ve goygoycu insanlarsınız. ehehehe seviyorum hepinizi.

  buradaki gibi gerçeği, şakayı ayırt edebilen insanlarla karşılaşmanız dileğiyle.
 7. efendiiim öncelikle 3-4 gündür sözlüğe girmiyordum. zaten yeni üyeyim ama 3-4 gün önceki başlıklar ile şimdiki başlıklar arasındaki farkı görmek beni üzdü açıkçası.

  şöyle ki 3-4 gün önce site daha yeni yeni, (ekşiciler tarafından) istila edilmeye başladığında uzun zamandır özlemini duyduğumuz,beklenilen,olması istenilen bölüm bölüm, kitap-film-müzik gibi ayrı ayrı kategorizeleştirlmiş bu güzel sözlüğümüze ekşiciler darbe vurmaya başlamıştır. an itibari ile sol frame baktığımda:
  (bkz: herkesin kütür kütür yorum girmesi)
  (bkz: cemaat devleti satar)
  (bkz: kanzuk) .....
  gibi başlıklar görüyorum hala ekşisözlük üzerine yazı yazılıyor. farklı farklı varyasyonlarda başlık atılıyor,bu da siteye zarar veriyor açıkçası.

  yönetici arkadaşlardan şöyle bir ricam var bunun önlemini baştan alsınlar,gerekirse yazar alımını dondursunlar. (bunu yeni yazar alınımlarının başlaması ile sözlüğe üye olan biri olarak söylüyorum.) herhangi bir önlem alsınlar yoksa sözlük ekşisözlük'ün altında ezilip giden diğer sözlüklere katılacak.
  naçizane tavsiyemdir.
 8. (#173272) yazdığım şu entry zülfiyare dokunmuş. gerçekten ne rahatsız etti bilmiyorum ama aklıma sırrı süreya'nın şu sözünü getirmiştir.

  “içinde ‘kürt’ lafı bir kere geçmeyegörsün, birçok ‘makul insan’ın taşı cebinde. içinde ‘ermeni’ geçtiğinde silahı elinde. içinde ‘alevi’ geçtiğinde de küfrü dilindedir.”
 9. ben ki ayaklı youreads virali gibi dolanıyorum, insanları zorla üye yaptırıyorum, "ekşinin daha fularlısı, üye olun, yazmasanız bile okuduğunuz/izlediğiniz şeylerin envanterini tutarsınız." diye kafa ütülüyorum... şu saatten sonra insanlara youreads övmeye utanırım herhalde.

  imla hataları, trolleme girişimleri görüp pek de önemsemeden geçiyoruz ama bayağı bayağı hakaretlere, tehditlere, en rezil whatsapp gruplarınızda dahi konuşamayacağınız belden aşağı laf sokmalara, açıkça birden fazla hesap kullanıp, ifşa olduğu halde diğer hesaplarından kendine yardakçılık yapmalara, zararlı/çöp içeriklere vs. vs. kim ne kadar tahammül edebilir?

  kendinizi çok mu zeki zannediyorsunuz allah aşkına? yaptıklarınızla zeka ve edep seviyenizi ortaya koyuyorsunuz sadece.

  yaşananlar youreads'e hiç yakışmadı. 3 farklı moda mesaj attım. ne bir cevap alabildim ne de bir yaptırım görebildim. böyle davranmaya devam ettiğiniz sürece kaliteli içerik üreticisi yazarları küstürmeye ve kaybetmeye devam edersiniz. ben de bir yedek alayım...

  tanım: eskilerin interaktif kültür ağı.
 10. bir kaç zamandır kalitesini düşürmek adına elinden geleni ardına koymayanların gelip etrafta vızıldağı yer oldu.

  yahu çekip gidiyorsun; tarzın aynı, üslubun aynı, savunduğun görüşler aynı, sulandığın tipler bile aynı. neyin kafası oluyor da gelip burada aklınca dalganı geçiyorsun? bir kaç zaman sonra sıkılıp eski rumuzunla gelip adamlık da taslarsın, hiç gerek yok. şu sol taraf akmasa da olur; yağmayıp gürlediği dönemler hatta daha da güzel.

  bu çoklu hesap tanımlarına el atmak lazım aslında ama elbette ki pek mümkün değil. isteyen istediği gibi gelip yazıp çizip gidiyor en kibar haliyle.
  hani anlaşılmıyor falan sanılmasın da anca tozu dumana katar, sonra da boğulur gidersiniz.

  gerçekten yazmaya çalışan, iki satır bir şeyler okumak isteyenlerin heveslerine de bir şey olmaz merak etmeyin.