1. Manifesto anlam olarak toplumsal bir hareketin duyurulması ve savların belirtilmesi üzerine kurulan, bir akımın, bir hareketin oluşunu bildiren yazılara manifesto ya da bildiri denmektedir.

  son dönemde yönetim ile yazarlar arasında yaşanan, kimsenin dile getirmeyip sürekli halının altına süpürdüğü, karşılıklı empati kurma yoksunluğunun da tetiklediği bir gerginlik mevcut.bu sol frameye de yansımış durumda.gidişat iyi değil.site her geçen gün kan kaybediyor. bu saatten sonra gidişata bi dur deme ve yapıcı olma adına isteklerimizi veya kurallarımızı bu başlık altına yazarak bir taslak oluşturup oylayabiliriz ya da ne bileyim başka yapıcı fikirleri harekete geçirebiliriz ve geçirmeliyiz. umarım sitenin iyiliğini isteme konusunda yalnız değilimdir.
  gamit
 2. öneri 1: yönetim kadrosunda yazarların seçeceği tam yetkiye sahip biri olmalı.
  gamit
 3. duyuru:

  - arkadaşlar tartışmalı bir 6. maddemiz var. manifestoya katkı yapmak isteyen herkes lütfen fikirlerini belirtsin ve 6. madde için oy versin.

  - 1. ve 7. maddelerde bir düzenleme talebi geldi. ilgili düzenleme talebini buradan (bknz: link) okuyup şuradan link oy verirseniz çok müteşekkir oluruz.

  =============
  bir kaç girdide bahsedilince ilk taşı ben atayım diyerek yazdığım taslak manifestodur.

  bu manifestonun kolektif bir manifesto olabilmesi için manifesto, alışılmışın dışında olarak madde madde yazılmıştır ve herkesin maddeler hakkında fikrini belirtebilmesi için oylama konulmuştur. her türlü öneri dikkate alınarak manifestoya eklenecek, beğenilmeyen maddeler silinecek ve tüm youserların oluşturduğu kolektif, bir esere dönüşecektir.
  ====================================

  0) tüm yosuerlar manifestodaki kuralları çiğneyen youserları uyarmakla mükelleftir.

  1) youser bildiği ve diğer youserların bilmesi gerektiğini düşündüğü şeyleri paylaşmakla mükelleftir.

  2) youser, youreads yöneticisine yönetici olduğu için saygı duymaz. yönetici fikirleri için bir youser'ı susturmak istediği taktirde tüm youserlar, ne koşulda olursa olsun susturulan youserı korumak ve yöneticiyle savaşmakla mükelleftir.

  3) youreads'te yapılan değişiklikler tüm youserları ilgilendirir. youser beğenmediği değişikliğe karşı çıkmakla mükelleftir ve diğer youserlar farklı fikirde olsalar bile o youserı savunmakla mükelleftir.

  4) youser kişilerle değil fikirlerle tartışır. tüm youserlar için kişilerin değil fikirlerin önemi vardır. "daha önce şunu demiştin" demez, "düşüncen yanlış çünkü ..." der. tüm youserlar aksine davranan youserı madde 0 gereğince uyarmakla mükelleftir.

  5) youser insanları genellemez. "tipik galatasaraylı, sıradan bir akp'li" demez, eleştirisi varsa madde 4 e uygun olarak yapar. tüm youserlar aksine davranan youserı madde 0 gereğince uyarmakla mükelleftir.

  6) youser her ne olursa olsun küfür etmekten kaçınır. sporu sportif terimlerle, siyaseti siyasi üslupla eleştirir. tüm youserlar aksine davranan youserı madde 0 gereğince uyarmakla mükelleftir.

  7) youser sebebi ne olursa olsun bilerek yanlış bilgi vermez. yanlışlıkla yanlış bilgi verirse düzeltir. tüm youserlar aksine davranan youserı madde 0 gereğince uyarmakla mükelleftir.

  8) youser madde 4 gereği hiç bir insanı hiç bir sebeple alenen aşağılamaz. tüm youserlar aksine davranan youserı madde 0 gereğince uyarmakla mükelleftir.

  9) bu manifestoya bağlı kalmak isteyen youser, bu başlık içerisinde kamuya açık bir şekilde manifestoya bağlı olduğunu ilan eder.

  eklenen maddeler:

  10) yönetim, youreads'te köklü bir değişikliği youserlara danışmadan yaparsa, tüm youserlar değişikliği beğense dahi yönetime isyan etmekle mükelleftir.
  ========================================
  OYLAMA

  oylamaya bir kez girilebildiği için lütfen beğendiklerinizi ya da beğenmediklerinizi oylarken tek seferde vermek istediğiniz puanları veriniz.

  bu şekilde dursun dediğiniz maddeler: oy ver
  silinsin dediğiniz maddeler: oy ver
  bu maddeler değiştirilsin / genişletilsin dediğini maddeler: oy ver (lütfen sebebini ve ne şekilde değiştirilmesi gerektiğini belirtiniz.)

  eklenen maddeler için oylama:
  madde 10 için oy ver
  ========================================

  edit: başlık hali hazırda varmış, yönetim tarafından düzeltildi.

  fikir babaları:
  1 , 2, 3
 4. @kahveli kalem'in eklemek istediği maddeyi şu şekilde manifestoya eklemek istiyorum.

  10) yönetim, youreads'te köklü bir değişikliği youserlara danışmadan yaparsa, tüm youserlar değişikliği beğense dahi yönetime isyan etmekle mükelleftir.

  eklenip eklenmemesi hakkında fikirlerinizi belirtmek için anket'e oy verin.
 5. çok anlamlı bir iş ancak uzun uzadıya üzerinde düşünülüp, tartışılması gerekli. olup bittiye getirmemeli. hele sitenin hala tam verimli çalışamadığı ve belli bir tanışma sürecini geçirmemiş çok sayıda yeni yazarın dahil olduğu gerçeği de düşünüldüğünde çok aceleci olmamak gerek bence. aslına bakarsanız youreads'in halihazırda yazılı olmayan ve yazarlarının çoğunun da uyduğu bir hukuku vardı. zaten son birkaç günü dışında tutarsak, kurulduğundan bugüne kadar yazılan yorumları, açılan başlıkları alıcı gözle, sindire sindire okursak belli bir konsensüsün sağlanmış olduğunu da görebiliriz. elbette hem dikey hem de yatay ilişkilerde sorunlar yaşandı ancak olayları adaletli ve haksızlık yapmadan çözme iradesi genel olarak youreads'in belirleyeni oldu bence.

  birbirimizi biraz daha iyi tanıyalım. yeni yazarlar koştura koştura başlık açıp, yorum yazmak yerine bu zamana kadar yazılan yorumları bir okusalar, yazarları, yönetimi ve genel anlamda siteyi bir tanısalar epey bir yol katetmiş oluruz sanırım. sonra oturur yazarız manifestomuzu birbirimizi daha iyi tanımanın getirdiği rahatlıkla.
 6. ''youser her ne olursa olsun küfür etmekten kaçınır.'' neden kaçındığımızı anlayamıyorum. bu bana ana dilinde konuşma gibi geliyor. kendimi en iyi küfürle ifade ediyorum. küfür bir şahısa ya da bir topluluğa değilse bunun kime ne zararı var anlamıyorum amına koyayım. küfüre neden karşı olur bir insan.
 7. yeni bir youser olduğum için çok net söyleyemem ancak yönetimin zaten youserların lehine kararlar verdiği her halinden belli ancak ilerleyen yıllarda yönetimin değişip değişmeyeceğini, tavrını değiştirip değiştirmeyeceğini hiç birimiz bilmiyoruz. o yüzden böyle bir manifestonun daha şimdiden yazılması gerektiğini düşünüyorum.

  ikinci olarak sonradan gelen yazarlar eski girdileri okurlarsa zaten ortama uyum sağlayacaktır ancak onlara bir şeyler okutup okutmamak bizim elimizde değil onların elinde olduğu için buna güvenme şansımız bulunmuyor. belli kuralların dışına çıkan youserları uyarmak ise yine biz yoserlara düşüyor. manifesto ise yeni gelen yazara özetle youreads'in nasıl bir yer olduğunu anlatıyor.
 8. kesinlikle küfür maddesine karşı çıktığım manifesto. küfür, bir kişiyi ya da bir kurumu hedef almadıkça zararlı değildir. fikir belirtilen bir platformda suç teşkil edecek durumlar haricinde bir kısıtlama olmamalıdır. mecliste sırf bu sebeple kürsü dokunulmazlığı vardır. elbette bir kişiye küfür edilmemesi gerektiğini her youser biliyordur.
 9. madde 7'de açıkça fikir özgürlüğüne kısıtlama vardır. doğru-yanlış bilgi bazı konularda ayırt edebiliriz fakat bir çok konuda bu imkansız. en basitinden birisi çıkar tanrı var der öteki çıkar yok der. herkesin aynı doğrulara sahip olduğu bir ortam yaratmak istemiyorsanız madde 7'yi değiştirin.

  ayrıca

  doğruyu yanlışı bulmak için değil, şarkı söyleyip dans etmek için buradayız.

  düzenleme: daha açıklayıcı cümleler.
 10. küfür maddesini oylamaya sunuyorum. kolektif bir manifesto yazacaksak lütfen her üye oy kullanmaktan çekinmesin. bu kadar çok negatif geri dönüş olduğuna göre bir sıkıntı var.

  küfür maddesi için oy ver