1. danimarka, 2 yıl önce başlattığı doğurganlık kampanyasının yetersiz kalması sonrası yeni bir kampanyaya imza attı.

  !---- spoiler ----!

  toplam nüfusunun yüzde 26'sı çocuk olan türkiye'de 0-14 yaş arasında yaklaşık 20,5 milyon kişi bulunuyor.

  danimarka'da ise çocuk nüfus oranı yüzde 17. danimarkalı bir seyahat acentası genç nüfusun giderek azaldığı ülkede vatandaşları seyahatlere çıkmalarını teşvik etmek amacıyla yeni bir kampanya başlatmıştı.

  !---- spoiler ----!

  dünya bankası verilerinden yaptığı derlemeye göre, ab ülkelerinde çocuk nüfusunun (0-14 yaş arası) genel nüfusa oranı yüzde 13 ile yüzde 22 arasında değişiyor. ab ülkeleri arasında çocuk nüfusunun genel nüfusa oranı en düşük olan ülke yüzde 13 ile almanya. yaklaşık 82,3 milyon genel nüfusuyla aynı zamanda ab'nin en kalabalık ülkesi olan almanya'da, 0-14 yaş arasında yaklaşık 10 milyon 700 bin kişi bulunuyor. almanya'da çocuk nüfusunun azalmaya devam edeceği ve 2050 yılında çocuk nüfusunun genel nüfusa oranının yüzde 12,4'e kadar ineceği tahmin ediliyor.

  spies rejser travel adındaki acenta “do it for denmark!” isimli reklam filminde, danimarka’da yaşlı nüfusun arttığına, onlara yardımcı olacak gençlerin kalmadığına ve hükümetin bu soruna bir çözüm bulamadığına değinilmişti. ardından seyahate çıkmanın çiftlere iyi geldiğini ve birbirlerine duydukları cinsel arzunun körüklendiğini belirtilmişti.

  filmin sonunda marka, acentayı tercih ederek seyahate çıkacak ve bu seyahatleri sırasında çocuk sahibi olacak çiftlere üç yıllık çocuk bezi yardımı ve çocuklu ailelere uygun tatil fırsatları da sunuyor ve “danimarka için yap!” sloganıyla milli duyguları harekete geçirmeyi hedefliyordu.

  çiftlerin bu fırsatlardan yararlanması için acentanın internet sitesine girerek onlara önerilen romantik şehirlerden birini seçmeleri ve son regl tarihlerini yazmaları gerekiyor. böylece acenta onlar için en doğurgan oldukları döneme denk gelen tarih aralıklarını ayarlayabiliyor. tatilin ardından çifte hamilelik testi gönderiliyor, eğer pozitif çıkarsa bunun fotoğrafını çekerek göndermeleri isteniyor.

  !---- spoiler ----!

  spies sözcüsü eva lundgren, seksologların danimarka’nın nüfus sorununun nedenlerinden birinin danimarkalıların cinsel birlikteliğe vakit ayırmamaları yüzünden olduğunu söylüyor: “seksologlar danimarkalıların günlük işleriyle fazla meşgul olduğunu ve bu rutinden uzaklaşmaları gerektiğini belirtiyor. biz de çiftleri tatile çıkmaları ve biraz romantizm yaşamaları için teşvik etmek istiyoruz.”

  !---- spoiler ----!
  ilgaz

mesaj gönder