• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
hayata dön - gülseren budayıcıoğlu
psikiyatrist budayıcıoğlu'ndan roman tadında bir anlatı...

hiç de güzel denemeyecek suskun mu suskun bir kız... o sustukça, terapistin tarihin mahrem yerlerinden bulup çıkardığı unutulmuş hikâyeler dökülüyor ortaya.

genç firavun tutankamon'un esrarı, hitler ve freud'un kişiliklerinde gücün analizi... 18. yüzyılda adına "fısıltı sanatı" dedikleri, evli kadınların yaşadığı aşk ilişkileri... çariçe katerina'nın çamaşırcılık ve hayat kadınlığından başlayan tılsımlı yazgısı... eva peron'un ve prenses süreyya'nın hüzünlü hayat hikâyeleri ve daha niceleri...

derken suskunluk bozuluyor. çirkin kızın hikâyesi başlıyor. öyle bir hikâye ki acısıyla, dehşetiyle, hüznüyle her şeyi gölgede bırakıyor.

çirkin genç kızın açıldıkça güzel bir prensese dönüşmesi... psikanalizin sihirli değneğinin dokunduğu yerde ortaya çıkan bir başarı öyküsü
 1. gülseren budayıcıoğlu'nın üçüncü ve benim de en sevdiğim kitabı.

  !---- spoiler ----!

  ala'nın inançsızca terapiye başlaması ama hemen hemen hiç konuşmaması. doktorun hastasını biraz açabilmek için anlattığı ilginç hikayeler. derken ala'nın kendini anlatması. sarsıcı, inanılmaz, aşırı hüzünlü. doktorunun sayesinde yeniden doğması.

  !---- spoiler ----!

  son 100 sayfasını nasıl okuduğumu hatırlamadığım bu şükür kitabını psikoloji seven, merak edenlere şiddetle öneririm.
  mnb

mesaj gönder