kadir mısıroğlu

Kimdir?

türk tarih araştırmacısı, yazar, şair, hukukçu ve eski gazeteci. osmanlılar ilim ve irfan vakfı mütevelli heyeti başkanı ve sebil yayınevi kurucusu ve sahibi. 1933 yılında trabzon'un akçaabat ilçesi'nde doğdu.ilk ve orta tahsilini akçaabat'ta, liseyi trabzon'da tamamladı. 1954 senesinde istanbul üniversitesi hukuk fakültesi'ne girdi. talebeliliği müddetince birçok yurt açıp çalıştıran mısıroğlu, fakülte yıllarından itibaren hukukçuluktan çok tarihçiliğe meylederek yakın tarih ile alakalı araştırmalara başladı. mısıroğlu, 1964 yılında, ilk eseri olan lozan; zafer mi, hezimet mi?! kitabının birinci cildini kaleme aldı ve aynı sene sebil yayınevini kurdu. 1970 yılının ocak ayında milli türk talebe birliği'nde harf inkılabı ile alakalı verdiği bir konferansı dava mevzuu yapılarak hakkında eskişehir örfi idare mahkemesi'nce mahkumiyet kararı verildi. daha sonra 1976 yılı başından itibaren islami bir dergi olan sebil dergisi ni çıkarmaya başladı. bu dergideki birtakım yazılarından dolayı kısa bir müddet sonra hakkında 163. maddeye istinaden sayısız dava açıldı. 1980 ihtilali ile mısıroğlu'nun da vazifeli bulunduğu msp merkezi umumi heyeti hakkında tevkif kararı verilince, hakkında daha evvel açılmış olan davaların, msp davasıyla birleşmesinden doğacak ağırlıktan dolayı bazı arkadaşlarının ısrarı ile yurt dışına gitmek zorunda kaldı. 11 yıllık gurbet hayatından sonra 1991 yılında türkiye'ye geri dönen kadir mısıroğlu, çalışmalarına devam etti. mısıroğlu, evli ve üç çocuk babasıdır. şu anda osmanlılar ilim ve irfan vakfı'nın da başkanıdır. mısıroğlu bu vakıfta cumartesi günleri cumartesi sohbetleri adıyla konuşma yapmaktadır. bu konuşmalarında hem takipçilerinden gelen tarih, siyaset, din, edebiyat ve gündemle ilgili birçok soruyu cevaplandırmakta ve tarihi konularda konuşmalar yapmaktadır.

uluslararası faaliyetleri ve ödülleri

kendi eserinde beyan ettiği üzere bir islam şurası toplamıştır. bu uluslararası kongreye, nazım kıbrısi, isa al, musa serdar çelebi, ali batman, cemaleddin kaplan ve islam aleminden pek çok kişi katılmıştır. birinci islam şurası 25 ve 26 aralık tarihinde gelsenkirchen dickamp str'da eskiden cami olarak kullanılmış geniş bir salonda tertip edilmiştir. kongre bir bildiri de yayımlamış, bildiride imzası geçen islam adamları şunlardır: aslan tok (isviçre), şerafettin özkan (fed. almanya), kadir mısıroğlu (ingiltere) (çünkü o sıralarda türk vatandaşlığından atılmış ve mavi pasaport ile ingiltere merkez olarak almanya'da yurtsuz yaşıyordu), muharrem beyhan (danimarka), hanefi ağırman (fed. almanya), a. ibrahim savaş (avusturya), nadir erbil (fed. almanya), osman deveci (fed. almanya), atıf yüksel (hollanda), ali öztürk (fransa), enver töre (fed. almanya).

mısıroğlu macar ihtilali isimli kitabı üzerine hür macar yazarlar birliği'nin en büyük ödüllerinden olan gümüş madalya ile taltif edilmiştir. sekizinci cumhurbaşkanı turgut özal'ın başkanlığını yaptığı türkiye milli kültür vakfı tarafından osmanoğullarının dramı isimli eserinden dolayı juri hususi ödülüne layık görülmüştür.

  1. başına huni yerine fes geçirmiş tescilli deli

mesaj gönder