• izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.98)
mr. robot
mr. robot, gündüzleri siber güvenlik mühendisi olarak çalışırken geceleri kanunsuz bir hacker olan elliot adındaki antisosyal genç bir programcıyı merkezine koyuyor.
bir gün, gizli bir hacker grubu liderinin kendine çeşitli çok uluslu şirketleri çökertmesinde yardım etmesi için iş teklifi aldığında yol ayrımına düşüyor. çünkü bu adamın elliot’u bu kadar çok istemesinin nedenlerden biri çalıştığı şirketteki konumu.
 1. güzel bir sezonunu ilk bölümden oluşan yüksek beklentilerin de hakkını da vererek tamamlamış dizidir. sam esmail'in hem yönetmen hem de senarist olarak çok parlak olmayan kariyerinde artık bir dönüm noktası olabilecek bir yapım izledik bu yaz. mr. robot çoğu yaz dizisinin yapmayı unuttuğu şeyleri başararak zirveden girdiği 2015'i zirveye yakın bir temasta bitirdi. sezon boyunca hoşuma giden noktalara değineyim;

  - dizinin tüm bölümleri boyunca ışık çok iyi bir şekilde kullanılmış, mekan tasarımları, karakterlerin giysileri, psikolojileri ve diyaloglarına göre ayrı ayrı şekillendirilmiş. örneğin elliot'un shayla ile konuştuğu sahnelerde ışık evi ortadan ve tavandan aydınlatırken, tek başına kaldığında ışık sadece bilgisayarların hizasından eve yönlendirilmiş. bu sayede izlerken tabloya bakar gibi bir yandan da siz o anki duyguları okumaya izlemeye odaklanıyorsunuz. 6. bölümde ilk 10 dakika yüksek bütçeli hollywood filmi izlerken buldum kendimi.

  -diyaloglar ve oyunculuklar konusunda gerçekten iyi iş çıkarılmış. sam esmail ve kyle bradstreet çok iyi diyaloglar çıkarmışlar. bir çok karakterin sezon boyunca chuck palahniuk'un gençliğinde yarattığı karakterler gibi laflar çıkıyor ağzında. (aslında karakterlerin iç egolarının ve asıl yüzlerinin de parça parça ortaya atılması biraz palahniuk tarzını anımsattı). elliot'un seyirciyi arasına almasından itibaren etkileyici konuşmalara tanık oluyoruz. üstüne true detective'in bu sezon bu konuda yarı yolda bırakması da yaz seyircileri için ilaç gibi geldi. oyunculuklar konusunda pek söyleyebileceğim bir şey yok. martin wallström ileride kötü adam rollerinde görebileceğimiz bir iş çıkartmış. rami malek'de karakterini gerçekten iyi canlandırmış.

  - nedenini anlamadığım bir şekilde yönetmende bu sezon çoğu dizide sıkıntı yaşandı. true detective, narcos, under the dome gibi yaz dizilerinin çoğunda bir yönetmen en fazla iki bölüm çekebilmiş ve sonrasında başka yönetmenler ile devam edilmiş. true detective'de bunun sonuçlarından bahsetmiştim ama kyle bradstreet bu sorunun altından başarıyla kalkmış. reddit' de sam esmail'in anlattığı kadarıyla, dizinin çekimlerinden önce storyboard'unu ve görüntü yönetmenliğini the girl with the dragon tattoo filminden tanıdığımız niels arden oplev ve sam esmail'le bırakmış. ilk bölümden sonra ise sam esmail oplev'in ışık ve kamera açılarını diğer yönetmenlere hiç bozdurmadan devam ettirmiş. zira bir kaç bölümü direk kendisi çekmiş. gerçekten yorucu bir iş olmuş ama sam esmail'in kendi eserinin gerçekten üzerine titrediği kendini hissettiriyor.

  - dizi, sezon boyunca göndermeye, alt metin'e ve gizli mesajlara doyuruyor. mesela dizide görülen bir maile e-mail yolladığınızda binary mesajlar alınmasından, gilliam, capolla ve kubrick'e ve bu yönetmelerin eserlarine göndermelere, karakterlerin twitter hesaplarından ayrı ayrı retweet almaya kadar onlarca şey var. kendi temasına yakışacak bir biçimde hareket etmesi de güzel bir detay.

  çok rahatsız edici (2. ve 3. bölümler de özellikle) noktaları olsa da güzel bir sezonu geride bıraktı mr. robot. şimdiden yapımcılarının seyirci ile sürekli temas halinde olması ve seyirciye dizi hakkında söz tanımaları sayesinde de kendine yeni bir kitle edindi. darısı türk dizilerinin başına diyelim ve kafa kazınan bir kısımla kapatalım

  !---- spoiler ----!

  whiterose ile elliot'un görüşmesin elliot görüşmeden çıktıktan sonra rahatlayamaz ve paranoya olur. sakinleşmek için etrafına bakar ve aniden son bir kaç yıldır kitaplarda görmediğim bir analiz yapar;
  sakin olmalıyım, hepimiz birbirimizin paranoyasında yaşıyoruz. bunu kesinlikle reddedemezsin. insanlar bu yüzden mi birbirinden kaçınıyor?

  günümüz dünyasında ki ilişkilerin, insanların başkalarına olan tahammülsüzlüğü, çekememezliği hakkında güzel bir çözümleme.
  !---- spoiler ----!

mesaj gönder