• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.29)
shi gan - kim ki-duk
koreli usta kim ki-duk, son filmi zaman’da, yeni nesildeki güzellik ve estetik saplantısını eleştiriyor. geçtiğimiz haziran ayında karlovy vary film festivali’nin açılışında dünya prömiyeri yapılan zaman, gerçek ameliyat sahneleriyle yönetmenin istediği "şok etkisini" de yaratıyor. se-hi ve ji-vu yıllardır birlikte olan bir çifttir. se-hi, yüzünden sıkıldığını düşündüğü ji-vu’ya artık yetmediği fikrine kapılınca, ortadan kaybolur. ji-vu kırılmıştır, ancak bir süre sonra kız arkadaşının yokluğuna alışır. bu arada se-hi yüzüne estetik ameliyat yaptırmıştır. bir gün ji-vu, adı si-hi olan bir garsonla tanışır ve ona âşık olur. ne var ki, eski kız arkadaşı se-hi onunla tekrar bağlantı kurunca işler karışır.
 1. 2006 yılı yapımı.

  modern dünyamızda günümüz insanına dayatılan ‘’güzellik’’ baskısı altında artık insanların bedenlerini de tüketmeye başlaması işlenirken bir yandan da aşkı, beden mi ruh mu, yoksa zaman mı üzerinden didik didik ediyor.

  yine günümüz dünyasında ilişkiler için dayatılan ‘’aynı bedenden zamanla bıkılır’’ safsatasını da yerin dibine sokuyor. ilişkideki değişimin bedenden değil zamandan kaynaklı olduğunun üzerini çizerek.

  klasik kim ki-duk filmlerinden oldukça farklı, bol diyaloglu, hatta diğer filmlerine kıyasla gürültülü diyebiliriz.
  ama ustanın sihirli dokunuşları burada da etkili.

  !---- spoiler ----!

  gel-git’lerin olduğu heykel parkındaki sekanslar muhteşem.

  açılış ve final sekansları keza.

  iki elin sular altında kalması sekansıyla da ilişkinin batığa vurduğu mesajı vererek kapanışı yapıyor.

  !---- spoiler ----!

mesaj gönder