1. memleketim diye söylemiyorum efendim lakin görüp görebileceğiniz en güzel şehirlerdendir. bir kere insanı güzeldir. denizi güzeldir. tantunisi, cezeryesi, kerebiçi, mamulü, atomu her şeyi güzeldir. her sokağı masmavi akdenize çıkar. tisan, asıl adıyla aphrodisias koyu dünyanın en güzel 13. koyudur. çok güzel bir tatil kentidir ancak antalyada olduğu gibi öyle deli kalabalıklar yaz mevsiminde şehre akın etmez. türk, arap, hristiyan, musevi, ermeni, rum hep bir arada yaşar. kardeşliğin en güzel merkezidir.
  mersine gidiyorsanız tantuninizi mutlaka göksel tantuninin pozcu şubesinde yiyin, zira tantuniniz önünüze gelmeden garsonlar o masayı öyle bir donatır ki karnınızdan önce gözünüz doyar. minnak tantuninizi elinize alın ve üzerine tuz serpip bol limon sıkarak yiyin, yanında biber turşusu lüpletmeyi ihmal etmeyin. çoğu kişi ayran ya da şalgam tercih eder yanında, ben kola içiyorum tabii ama ayran seviyorsanız garsonların tepsiyle dolaştırdığı bol köpüklü açık ayrandan mutlaka için.
  şalgam konusuna gelmişken, komşu şehir adanaya uğramıyorsanız şalgamı da özkan şalgamın çarşı şubesinde içebilirsiniz. bu da ek bir bilgi olarak dursun burda.
  karnımızı doyurduk, sıra geldi tatlı ile cila yapmaya. şimdi mersinin künefesi de meşhurdur, hataydakinden biraz daha farklı, çok daha bol peynirli yapılır. cici, ya da diğer adıyla ünlüoğlu künefede yersiniz en iyisini. ancak benim önerim cilaya ilk önce mersinin meşhur tatlısı kerebiç ile başlamanız. bu tatlı eskiden yalnızca ramazan aylarında çıktığı için mersinin güllacı olarak bilinirmiş. şimdi ise 7/24 bulmanız mümkün. dışı çoğunlukla irmikten yapılan kurabiyemsi şeyin içi tamamen antep fıstığı ile doldurulur. cevizlisi de vardır ama tavsiyem kesinlikle fıstıklı olanını denemenizdir. içi fıstıkla doldurulan kerebiç önünüze köpük tarzı bir şeyle servis edilir. bu köpük her ne kadar krema görünümünde olsa da değildir, aldanmayınız, çöven otu denilen bir otun kaynatılmasıyla elde edilen pek lezzetli bir köpüktür, kerebiçinizi afiyetle yiyiniz. yanında da bir adet hurmalı mamul tadınız.
  sıra geldi atoma. istanbula ilk geldiğimde atomun portakal, greyfurt vb. suyundan yapıldığını gördüğümde pek şaşırmıştım. efendim, mersinin atomu pembedir, sipariş verdiğiniz anda gözünüzün önünde taze taze yapılır. içine çilek, bal, muz, süt vb. bilimum gıda atılır, bunlar blenderdan geçirilir ve üzerine damla çikolatadan daha küçük çikolata taneleri serpilir. kocaman bardakta gelen atomunuzu bitirdiğinizde dibe çökmüş olan çikolataları lüpletmek ayrı bir zevktir, en iyisini kushimoto sokağı civarlarındaki ak kafede içersiniz.
  atomunuzu da içtiyseniz dondurmacı haydara ya da dondurmacı halile gidip cezeryenizi paketletebilirsiniz.
  esas adımları geçtikten sonra şato, batırık, sıkma ve daha ismini hatırlayamadığım bilimum yemeği de tadabilirsiniz.
  denize gittiyseniz güneşlenirken yukarıdaki sıkmacıdan bir peynirli bir patatesli sıkma, iki de gözleme söyleyebilirsiniz. şehir merkezine döndükten sonra marina avm'ye giderek denize karşı buz gibi biranızı yudumlayabilirsiniz. akşam olduğunda tekrar mideniz kazınırsa çamlıbeldeki limana gidip gemilerin içinde yapılan ve yine gemiye girerek yenen balık ekmeklerden tadabilir, ya da sahildeki kıskaça giderek mis gibi yengeç yiyebilirsiniz, elbette yine birayla beraber. tarsusta kleopatra kapısını görebilir, kızkalesine giderek kıbrısı izleyebilirsiniz. yediuyurlar mağarasını güzelliğine kendinizi kaptırabilir, cennet cehennemin güzelliğiyle büyülenebilirsiniz. hatta o kadar ki bütün dinlerin aynı yere gömülmesi özelliğiyle tek olan mersin mezarlığına giderek müslüman kadınla hristiyan kocasının dip dibe duran mezarlarını görebilirsiniz. aklıma geldikçe editlerim ama ben daha ne diyeyim?

mesaj gönder