• izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (9.17)
black mirror
bu bilimkurgu antolojisi dizisi, insanlığın en görkemli buluşlarının ve en karanlık içgüdülerinin zıtlaştığı karmaşık ve teknolojiyle dolu bir yakın geleceği konu alıyor.
 1. 3. sezon 6 yeni hikayeden oluşuyor. netflix 21 ekim'de tüm bölümleri eş zamanlı yayınlanacak. yeni sezonun ilk trailerı bugün yayınlandı. logosuna bile hallendiğim başka görsel sanat yok.

  Black Mirror | Official Trailer - Season 3

  six new stories, six new realities
 2. kara ayna. dizi başlarken ekran karadır ve yükleniyor işaretini görürsünüz, sonra da kendi yansımanızı. o zaman dank eder. kara ayna...
  bazı bölümler distopyadır bazısı ütopya gibi görünür distopyadır. ama aslında hiçbiri uzak hikayeler değildir. aslında birebir yaşadığımız evrendir anlatılan. sadece süregelen yanlışları farkettirmek için abartmıştır dizi. yani aslında distopyada yaşıyoruz. bu yüzden kara aynadır dizi. diziyi görmeyi beklerken ekranda- kara ekranda- kendinizi görürsünüz. yüklenen sizin hikayenizdir.
  bu dizi distopyamızın aynasıdır.
 3. ingiliz oyuncu hayley atwell'in oynadığı 2. sezonun ilk bölümü olan "be right back" bölümünü izlediyseniz, bunları da heyecanla izleyebilirsiniz.

  !---- spoiler ----!

  westworld (1973) [film]
  futureworld (1976) [film]
  altered states (1980) [film]
  blade runner (1982) [film]
  the thirteenth floor (1999) [film]
  her (2013) [film]
  westworld (2016-) [dizi]
  blade runner 2049 (2017) [film]
  altered carbon (2018-) [dizi]

  !---- spoiler ----!

  bonus: black mirror 2. sezon 4. bölüm "white christmas"
  rayk
 4. vay bana vaylar bana, geç buldum erken kaybettim dedirten dizidir.
  iki gün önce arkadaş tavsiyesiyle izlemeye başladım, üçüncü sezona geldim bile.
  bilim kurgu severler buraya gelsin bişi dicem (swh) her bir bölümün bağımsız hikayesi olan , geleceğe dair öngörülerde bulunan, sorular soran ve makul cevaplar veren dizidir.

  örneğin, günümüzde bizleri esir almaya başlayan "like" sayısına göre insanlara değer biçme olayı nereye kadar varabilir?

  örneğin, bazen hepimizin kanını donduran suçların faillerine karşı adalet sistemini yetersiz görüp daha ağır cezalar istediğimiz durumlar oluyor. ya da o suçlunun yaşattığı acıyı yaşamasını istiyoruz. böyle bir ceza sistemi olsa nasıl olurdu?

  ben olsam ne yapardım sorusunu her bölümde sordurmuştur.

  izleyin izlettirin.
 5. somut ve sanal hayatlarımızın günden güne iç içe geçip iyice melezleşmesinin sonucunda teknolojinin hayatlarımızda var olan sorunlarının, teknolojinin gelişmesiyle birlikte nasıl evrimleşeceğini gösteren mini ama dev bir ingiltere yapımı distopya - bilimkurgu dizisidir. her bölümün oyuncuları, yönetmenleri, konuları farklıdır. bildiğim kadarıyla sadece bütün dizinin senaristi aynıdır. bölümler yaklaşık bir saat sürüyor ve her sezon üç bölümden oluşuyor. her bölüm, içinde, üstüne fazlaca kafa yorulacak parçalar barındırıyor.

  birinci bölümde; internetin sosyal kamuoyu oluşturma potansiyelinin, hükumetleri karar alma mekanizmasında nasıl zor duruma sürükleyebileceğini gösteriyor

  ikinci bölümde; gelişmiş yapay zeka ile oluşturulan bir akıllı tv program yayıncılığına aşırı dozda maruz kalan insanların tek tipleştirildiği bir dünya anlatılıyor

  üçüncü bölümde; teknolojinin deriye enjekte edilen bir çip yardımıyla melezleştirdiği insanların kazandıkları özellikler sonucunda zarar gören mahremiyet olgusunun ilişkilerde yaratacağı zararların anlatıldığı bir çiftin hikayesi gözler önüne seriliyor

  ikinci sezon ilk bölümde; son zamanların benzerlik taşıyan kugularından, biraz "her" biraz "akta manniskor" biraz "transcendence " deki fiziksel karakter oluşumu var gibi, ileri bir yapay zeka ile harmanlanan karakterimiz zülfiyare dokunuyor

  ikinci bölümde; teknolojinin insanları duyarsızlaştırmasına yıllardır yoğun bir şekilde hayatlarımızın içinde tanık oluyoruz. yardıma ihtiyacı olan birine yardım etmekten ziyade onu kaydeden insanlar herkesin tanık olduğu görüntüler oluşturuyor. bu konuya çok güzel dokunulup, işleniyor

  üçüncü bölümde; bir internet fenomeni maskotun genel seçimler öncesi adayları sorularıyla zorlaması sonucu artan hayran kitlesinin etkisiyle vereceği kararları anlatıyor

  üçüncü sezon ilk bölümde; kocaman bir holy shit!! dedirten bölüm. mükemmel! teknolojinin bir çip yardımıyla melezleştirdiği insanların kazandıkları özellikler sonucunu yaşadıkları travmaları anlatan bir yapım, dövüş kulübü filminde tyler durden'in ünlü sözünün "sahip oldukların, sonunda sana sahip olur." bir kez daha kanıtlanışını gözler önüne seriyor.

  sonuç olarak bilimin, kurgunun ve distopyanın ayrı ayrı şaha kalktığı, çekilen en iyi bilim kurgu-distopya yapım diyebiliriz. tereddütsüz izleyin
  hubot
 6. 21. yüzyılda yaşayan herkesin izlemesi gereken muhteşem bir ingiliz dizisidir. her bölüm farklı bir konuyu, farklı oyuncu ve yönetmenlerle işliyor. hayatı, insan ilişkilerini, teknolojiyi, sistemi ve daha pek çok şeyi sorgulatır.
 7. rahatsız eder her bölümü. yaşamak istemiyorum ben böyle bir gelecekte dersiniz.

  !---- spoiler ----!

  kötü bir olayı teknoloji sayesinde yakaladığınız da burada kötü olan teknoloji değildir.
  bir veri dosyasının acı çekmesine üzülmek de gariptir.

  !---- spoiler ----!
  kikk
 8. 3. sezon için netflix ile anlaşan yapımcı Charlie Brooker, önümüzdeki yıl yayınlanması planlanan bölümler için senaryo çalışmalarının başladığını müjdelemiş. kapkara bölümler için biraz daha bekleyeceğiz gibi gözüküyor.

  !---- alıntı ----!
  YENİ BLACK MIRROR BÖLÜMLERİ GELİYOR - playtuşu

  Geçtiğimiz yılın sonunda White Christmas başlıklı bölümüyle bir kez daha ekrana yapışmamızı sağlayan Black Mirror, yeni kanalına yerleşip geri dönüyor. Charlie Brooker’ın dizi izleyicilerine büyük armağanı, Channel 4’dan Netflix’e transfer oluyor. Bu transfer, bizlere nasıl bir geri dönüş sağlayacak? Tabii ki de bir dolu yeni bölüm olarak!

  Dizinin ilk iki sezonunu yayınlayarak Black Mirror aşkını belli eden, bir dolu iddialı dizinin yuvası olan Netflix’te yayınlanacak yeni Black Mirror bölümleri yazılmaya başlandı bile. Brooker tarafından doğrulanan bu gelişmenin en kısa zamanda TV ekranlarına kavuşması için şimdiden sabırsızlıkla bekliyoruz.
  !---- alıntı ----!

  ayrıca: Black Mirror season 3? Charlie Brooker’s show heading to Netflix for ‘multiple episodes’ - independent.co.uk

  ekleme: yeni sezonun 12 bölüm olacağı kesinleşmiş.
  BLACK MIRROR 12 YENİ BÖLÜMÜYLE KESİN OLARAK DÖNÜYOR - playtuşu
 9. her bölüm sizi ayrı bir distopik dünyaya sürükleyen müthiş mini dizi. etkileyici olmasının sebeplerinden biri aslında şu an ki yaşantılarımızdan çok uzak olmadığını suratımıza çarpması. en çok 2. sezon 2. bölüm beni sarstı çünkü adalet anlayışımızın değişiminin bizi ne kadar canileştirebildiğini gösteriyor.
 10. 1. sezon ilk bölüm sonuç odaklı ama değindiği değersizlik ve 21. yüzyılın en iyi sanat eseri göndermesi güzeldi.
  ikinci bölüm günümüzü anlatıyor bana kalırsa. pedal çevirmek, tüm paranı üne, reklamlara, boşluğa yatırmak.
  üçüncü bölüm... tüm anıları hapsetmek. tüm anılarının şova dönüşmesi.
  en sevdiğim 3. sezon ilk bölümleri.
  yeni bölümü merakla bekliyorum.