1. şimdiye kadar etkinlikte okunan kitaplar aşağıdaki gibidir arkadaşlar.mart ayında belirlediğimiz kitap olan bülbülü öldürmek ay sonuna kadar okunacaktır.

  (2015 haziran) kırmızı pazartesi - gabriel garcia marquez
  (2015 temmuz) amok koşucusu - stephan zweig
  (2015 temmuz) uzayda piknik - arkady ve boris strugatski
  (2015 ağustos) duvar - jean paul sartre
  (2015 ağustos) anarşist banker şeytanın saati - fernando pessoa
  (2015 ağustos) gece - bilge karasu
  (2015 eylül) kuyucaklı yusuf - sabahattin ali
  (2015 eylül) ay ve şenlik ateşleri - cesare pavese
  (2015 ekim) çürümenin kitabı - emil michel cioran
  (2015 kasım) aylak adam - yusuf atılgan
  (2015 aralık) nietzsche ağladığında - irvin d. yalom
  (2016 ocak) dorian gray'in portresi - oscar wilde
  (2016 şubat) körlük - jose saramago
  (2016 mart) bülbülü öldürmek - harper lee
 2. iyi akşamlar herkese. anket bitti ve sonuçlar şöyle.
  siddhartha -- 19
  çavdar tarlasında çocuklar -- 8
  har -- 7
  sonuçlara göre bu ayın kitabi hermann hesse'den siddhartha oldu. geçtiğimiz ayın kitabıyla ilgili değerlendirmelerin yapmanızı şiddetle tavsiye ediyorum efenim. kısa bile olsa yorumlarla katkıda bulununuz. pazar akşamı grupla ilgili birkaç konuda post atacağım.konular whatsapp grubunun kurulması ve bu ay kaçınılmaz olan kitap zirvesi :) herkese iyi okumalar diliyorum.
  sevgiler
 3. ay sonunda mülksüzler kitabına en az 17 yorum bekledigim etkinliktir!

  olm okuyosunuz okuyosunuz da kendi aranızda mı tartışıyosunuz? yazsanıza yorumlarınızı biz de faydalanalım.
 4. @119 müthiş bir otorite, her şeyi bilen ve nitelendirme yaparken birilerini kırar miyim acaba diye 'düşün' meyen biri olabilirsiniz. inanın bu konuda ne ben ne de buradaki insanlar çok fazla bir şey yapamayız. fakat okuduğumuz kitapların siradanligindan dem vurmakla, onları safsata olarak nitelendirmekle ve bu düşünce silsilesini izleyerek bizleri düşünmeyen insanlar diye etkilemekle yalnızca ego tatmini yaşarsıniz diye tahmin ediyorum. bizler bir şeyler okuyup birbiriyle paylaşım yapma hevesi taşıyan insanlar. eğlenmeye çalışıyoruz. ulvi amaclarimiz yok. ama bu bizi düşünmeyen bireyler yapmıyoruz. size takılı kaldığınız soru ile mutlu bir hayat diliyorum ve umuyorum ki bu soru "insanlara bir şeyi nasıl onlari itmeden anlatabilirim" ya da "emek verilerek ortaya konmuş olan şeyleri nitelendirirken nelere dikkat etmeli" falandır.
  sevgiler
 5. bu ay ilk defa okumuş olduğum bi kitap seçildi. siddhartha - hermann hesse çok severek okuduğum bir kitaptı, gruba yeni katılacak olan varsa bence süper başlangıç olur. benim için de kendi listeme dönüş için fırsat oldu. herkese iyi okumalar.
  abi
 6. an itibariyle kararlar verildi görüşmeler tamamlandı. katılan yazarlarımızı sıralandırdık, dönüşümlü olarak üç yazar birer kitap öneriyor. bu üç kitap oylanıyor ve çıkan sonuca, kitabın kalınlığına göre de süre biçiliyor. mümkün oldukça okunmamış bir kitap seçmeye gayret ediyoruz.
  bugün için kitap öneren yazarlarımız ve kitapları şu şekildeydi :
  bir sey demek istemiyorum : genç werther'in acıları - johann wolfgang von goethe
  flejuh : kırmızı pazartesi - gabriel garcía márquez
  drunkard seesheaven : her şey su ile başladı - helen keller

  oylama sonucunda "kırmızı pazartesi" seçildi.(can yayinlari) süre ise 10 gün. (28 haziran - 7 temmuz arası)
  herkese keyifli okumalar diliyorum.
 7. herkese merhabalar. ay boyunca sürekli yollarda olmam ve bu süreçte başıma talihsiz olayların gelmesi sebebiyle ne buraya ne facebook grubuna ne de whatsap grubuna bişeyler yazabildim. sonunda internet ortamına rahatça erişebileceğim bir yerdeyim ve bu satırları yazabiliyorum.grubu idare eden kişi olarak yaptığım bu sorumsuzluktan ötürü hepinizden çok özür diliyorum. ne mutlu ki ay sonuna yetiştim ve önümüzdeki ayın kitabı için anket açmayı başaracağım.
  anket için öneri yapacak arkadaşlarımız şu şekilde: @manaci @kamikame @horizon17
  olur ya yukarıdaki arkadaşlardan 31 ağustos gece yarısına kadar önerisini iletemezlerse bu durumda @extracts and licences @protestan imam @nami isimli katılımcılarımızın yapacakları öneriler, önerisini yapmayan arkadaşımızın yerine geçecektir. tüm ismi geçen kullanıcıları mesaj atarak kızıllandırdım efenim. hepinize mutlu akşamlar diliyorum. görüşürüz
 8. merhabalar !
  7 temmuz itibariyle ikinci kitap seçimimizi ve ardından toplantımızı gerçekleştirdik. öncelikle kitap seçimini aktarmak istiyorum.

  bu tur kitap öneren isimler ve kitapları şöyleydi :
  ruhsuzkozmonot > amok koşucusu - stefan zweig
  uveybaba > venedik'te ölüm - thomas mann
  ahmetzamanı > watt - samuel beckett

  neticede "amok koşucusu - stefan zweig" seçildi. tercihen can yayınları. süre ise 10 gün. 18 temmuzda yeni seçimimizi gerçekleştireceğiz.

  alınan ek kararları ise bir başlıkta toplamak istiyorum :
  - zirve isteğimiz vardı. bunun planlanması için ruhsuzkozmonot'u ve ona yardımcı olması için samurai'yi görevlendirdik. belirli periyotlarla zirve düzenleyecekler buradan yine duyuru yapılacaktır.
  -oylamanın daha hızlı ilerlemesi için perpetuummobile bizim için anket düzenleyecek. yine duyurusu buradan yapılacaktır.
  -okunulan kitapların daha nitelikli tartışılması, satır aralarına birlikte inilmesi için bir skype grubu oluşturduk. uveybaba bu görevi üstlendi. detayları mutlaka paylaşacaktır.

  dışarıdan okumaya katılan kitap severlere de selamlarımızı gönderiyorum, sizleri de andık.

  herkese iyi okumalar dileriz.
 9. evvet herkese iyi akşamlar diliyorum. öneri yapacak olan arkadaşlarımızın dönüşleri gerçekleşti ve önerileri yaptılar. anketimiz 1 Nisan saat 00.00 da sona erecek. birbirinden güzel kitaplar önerildi yine. öyle umuyorum ki katılımı yüksek bir anketle kitabımızı belirleriz. geçtiğimiz ayın nefis kitabı Bülbülü Öldürmek ile ilgili yorumlarınızı ve değerlendirmelerinizi de kitap başlığının altında bekliyoruz.

  J. D. Salinger - Çavdar Tarlasında Çocuklar @syhlmsz

  Murat Uyurkulak - Har @nazlinur

  HermannHesse - Siddhartha @bona dea

  facebook kullanmayan ya da oradaki grubumuza üye olmayan arkadaşlarımız hangi kitaba oy verdiklerini bana mesaj olarak iletirlerse ben ankete katılımlarını sağlayacağım.
  şuraya da kitapların linklerini bırakıyorum.
  http://www.idefix.com/kitap/cavdar-tarlasinda-cocuklar-j-d-salinger/tanim.asp?sid=GTTHQVCVWA0R6PKZ3MXN
  http://www.idefix.com/kitap/siddhartha-hermann-hesse/tanim.asp?sid=QD0UE304SS5AKJ27IF0D
  http://www.idefix.com/kitap/har-murat-uyurkulak/tanim.asp?sid=Y9CWH1NPY4LH7BSTEFJL&gclid=Cj0KEQjwz-i3BRDtn53Z5Z7t4PUBEiQA23q2AA4l9OPX6Zm1Plt6MmRbk9NTAYUW0wiWeXSmCIfaFn4aAqDI8P8HAQ
 10. aranıza tazecik, körpecik yeni katılmış bir kitapsever(klişe oldu bu da iyice ama daha farklı nasıl nitelendirebilirim ki?) kitap okumaya gönüllü,hevesli biri olarak bu eşzamanlı pek şahane kitap okumalarına katılmak istiyorum, yalnız olay nasıl işliyor, pratiği nasıl bilmiyorum. bilgilenirsem çok iyi olur.

  ayrıca yukarıda gördüğüm bir eleştiriye hitaben bir şeyler söylemek istiyorum, öncelikle kitap okumak tabiri itibariyle her ne kadar popülaritenin içinde "hava yapma" olarak görünüyor olabilir günümüzde. bana kalsa hava atılacaksa da türlü saçmalıklar yerine bununla olmasına kâfiyim. öte yandan düşünmenin, doğru düşünmenin ilk aşaması okumaktır. ha okumayan insan düşünmez sorgulamaz mı? elbette hayır. yalnız okuyan insanların ufuklarının, düşünce çemberlerinin naçizane daha geniş olduğunu, analitik anlamında daha verimli, soru anlamında da daha seçiçi olduklarını düşünüyorum.

  zira okuyan insan seçtiği kelimelerle, sorduğu sorularla alenen kendini belli edecek vasfa ulaşmış olur. tabii bu süreçte ne okuduğu da önemli. verimli okuma da bu demek zaten.

  sevgiler.