1. merhabalar canparelerim,

  öncelikle aranızda "forum mu burası?! ornitorenk koruma ve yaşatma derneği şeklinde başlık da açsaydınız bari" şeklinde sitemle gelmiş muhakkak vardır. Onları da selamlayarak sözlerime başlamak istiyorum. (*:öhüm öhüm)

  bir süredir -yaklaşık 3 ay denilebilir - kedim ismetle aynı çatı altında yaşıyoruz. sokak kedisi olmasından dolayı evden kopamadığı gibi sokakta sosyalleşmek huyundan da vazgeçmiyor. ne diyebilirim ki bende ondan vazgeçemiyorum. pek bi alıştırdı kendini (*:kerata). zamanla ismetin karnı gözle görülür şekilde şişmeye başladı. başlangıçta oburluğuna ve diyetsiz iştahına yorsam da son zamanlarda hamile olabileceği aklıma geldi. Çok geçmedi aradan, aklıma gelen başıma geldi sözlük. 20 mart gecesi ismet'im sancılarıyla birlikte bizlere 4 yavru verdi. her biri fare boyutunda, cıyaklayan birer savunmasız, her şeyden bihaber canlılar. doğumlarının zorluğu ismetin seslerinden duyuluyordu. ter akıttım onun yanında olurken. (bkz: dokuz doğurmak)

  şimdi ise 2. günümüz gızancıklarla. İsmet bana ayırdığı vaktini gızancıkları emzirmek için ayırıyor. Buna gocunmuyorum $ahsen. içgüdesel büyük bir sorumluluk var omuzlarında. O sorumluluğunu yeri geldiğince üstleniyorum.

  bu iki gün içinde kedi yavruları bakımı hakkında birçok bilgiler edinmeye başladım. nasıl beslenir? nasıl bir ortam sağlamalıyız? kedi ne ile yaşar? gibi tipik sorular hakkında bilgi sahibi olmak için gayret ettim.

  ... ve gözden kaçmayan bir şey oldu burada. kedi başlığı an itibariyle 6 -yazıyla altı- sayfa, 52 yorum girilmiş. Yorumların sahipleri çoğunlukla kedilere ev açmış, barınaktan sahiplenmiş, tatlı güzel anılar yaşamış ve devam eden kedi severler. (*:dikkat edelim kedi sahibi demiyoruz.)

  çoğunluk varken neden bir topluluk oluşturmayalım? bilgi platformu youreads, yalnızca kitaplarda yazılan bilgiler içermiyor. kullanıcıların keşfettiği, deneyimlediği bilgilere de ihtiyacı var.

  Gelin, kediler hakkında yorumlarda buluşalım. deneyimlerimizi aktaralım ve birçok kedi sahiplenmeyi isteyen aday youserlara ışık olalım. bu başlıktan ve özel mesajlar yoluyla yardımcı olmaya çalışalım.

  kimler benimle?
  _____________
  ¹ destek ve olumlu/olumsuz düşüncelerinizi bekliyorum.
  ²bu arada cingözü saygıyla anıyoruz. rest in peace cingöz
 2. muhtarette'imle katılmaktan kıvanç duyacağım topluluk. biz de ufaklığı erkek sanıp adını da muhtar koyduyduk, şimdi muhtarette oldu :) maceralarını bilahare paylaşırım.
 3. hayatını kısa saçlı izmir chp kadın kolları temsilcisi edasıyla yirmi kedi on köpekle geçireceğine artık ikna olmuş, youreadsin seviyesi bozulmasın diye ara ara üstüne sinir çöküp sitem eden yazarlardan ismi lazım değil, regina falange, dayanamayıp varım diyor :(
 4. iş yerinde bakımını üstlendiğimiz...
  adı hala, aynı anda ortaya çıkan üç kedinin ortancası olması sebebiyle orta boy olarak kalmış, yumuşak tüylü kedim, afacanlıkları ve hala atlatmaya çalıştığımız soğuk algınlığı ile birlikte bizde buradayız efendim.

  iletişim halinde olmak, bakımını üstlendiğimiz bu minik canların geleceği açısından faydalı olacaktır diye düşünüp bu gibi başlıklar görebildiğim için ziyadesiyle memnun oluyorum.
 5. bir üstteki yorumu okuyunca aklıma gelen bir kısa veriyi paylaşayım sizinle.
  kedi maması önemli hadise arkadaşlar. mamanın fiyatı konusunda herkesin durumu bir değil, ama kalitesi de yabana atılacak bir mesele değil. zira ucuz alınan mamaların içerik açısından zayıf olması, daha sonra küçük dostunuzun ciddi rahatsızlıklar geçirmesine sebep olabilir. o nedenle seçeceğiniz mamanın içerik açısından hem besleyici, hem de taze yapılmış güzel bir bileşim olması çok önemli.

  tabi mama seçerken kedinizin yaşı ve durumuna göre hazırlanmış çeşitli mamalarda var. bunları da göz önünde bulundurun derim. ^:göz kırpan gülümseme^ ben şimdilik yolda karşılaştığımız minik dostlarımız için "bona cibo yetişkin maması" alıyorum. bizim artık iki yaşında olan orta boy'umuz içinse; "micho" yetişkin kedi mamasını...

  bu kadar çok sevdiğimiz canların sağlığını hem tehlikeye atmamış, hem de bütçenizi çok sarsmamış olursunuz.

  tercih edecekler için internet adresi şurasıdır
 6. önce bir benim başıma geldi zannettim ama nisan başında evden kaçan, ortalıktan kaybolan kedi sayısında bir artış gözlemledim çevremde.

  dişi kedilerle ilgili bir kaybolma eylemi fark etmediysem de, erkek kediler bir anda yok oldu resmen.
  benim orta boy da kayıpların arasında. aramadığım yer kalmadı ama yok!

  bir tek benim değil, ortadan kaybolan farklı farklı yerlerdeki bir kaç kedinin de hikayesini duymak biraz iyi geldi.
  kendimi inandırmaya çalıştığım düşünceyi destekledi en azından bu olaylar.

  "belki kızgınlık döneminin etkisi olaraktan, bir dişi kedinin ardına düşüp gitmiştir" gibi düşüncelerle kendimi avutuyorum ne vakittir.
  başka da bir ihtimal düşünmek dahi istemiyorum.

  lakin aradan bir ay geçti neredeyse sözlük, benim can yoldaşım hala geri dönmedi.

  çok üzgünüm sözlük çok.
  ömür söz konusu olunca; kısacık bir zamana dünya kadar güzellik sığdırmışız.
  yokluğu çok büyük boşluk ne vakittir.
  başka kediler de geziyor şimdi ortalıkta ama onun yerini tutmuyor hiç biri.
  geri gelir diye bir umut bekliyorum hala.

  gelirse en güzel mamalardan alacağım, oyuncak da yapacağım ona.
  hem hiç kızmayacağım bırakıp gitti diye beni, vallahi bak.
  yeter ki dönsün.

  ne dersin, geri gelir mi sözlük?
 7. beni de +1 olarak ekleyin. bana kedileri sevdiren ablama ve arkadaşıma teşekkür ederim.
 8. biri kedi formunda bir insan , diğeri kedi formunda bir köpekle iki kedi (bir de köpek) annesi olarak beni de ekleyiniz.