• izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.40)
how i met your mother
27 yaşındaki manhattanlı mimar ted, arkadaş grubuyla kendine küçük bir dünya yaratmış bir genç. grupları dört kişiden oluşuyor: en iyi arkadaşı, hukuk öğrencisi marshall (jason segel), dokuz yıldır birlikte olduğu anaokulu öğretmeni sevgilisi lily (buffy the vampire slayer’ın willow’u alyson hannigan) ve kendine özgü fikirleri olan, takım elbise giymekten şaşmayan, kızlarla tanışmak için sağlam bir yöntem geliştirmiş barney stinson (neil patrick harris). onun kalıcı ilişki kurmak gibi kaygıları yok. tersine, renkten renge koşuyor. bizim onunla tanıştığımız sıralarda lübnanlı kızları beğeniyor, bir önceki favorisi yarı asyalı kızlarmış. günler böylece akıp giderken, marshall, anaokulu öğretmeni lily ile evlenmeye karar verdiğini açıklayınca ted (josh radnor) paniğe kapılıyor. romantik ted’in bekâr kalmaya hiç niyeti yok ve eğer gerçek aşkı bulmaya niyeti varsa, onun da harekete geçmesi gerek. derken robin scherbatsky (cobie smulders) ile tanışıyor ve ilk bakışta aşık olduğunu düşünüyor. acaba sahiden öyle mi?


 1. hatırlayıp tekrar gülmek isteyenlere gelsin
  Kendi kulvarında güzel dizidir, 9 sezon boyunca güldürmüş ve ardında pek çok anı bırakmıştır. Bu beşlinin hayatını izlerken bizi kendi hayatımızdaki dertlerden uzaklaştırarak zannımca bir komedi dizisinin amacına ulaşmıştır. Friends niteliğinde (yeri geldi belirtmek lazım yıllardır süren tartışmadır bu: bence friendsin seviyesine ulaşmamıştır) yok mu güzel vakit geçirtecek bi' dizi diyenlere ilaç gibi gelecek yapımdır.
  !---- spoiler ----!

  her ne kadar dizi boyunca ted ile annenin 'efsanevi' aşkına bel bağlamışken bütün dizinin temelinde robin'in yattığını gösteren bir final yapmış, hayalleri kırmış olsa da kalbimizdesiniz.

  !---- spoiler ----!
  İçinizi ısıtacak bir Lilly & Marshall ilişkisi için bile tekrar izlenir.
 2. 2005-2014 yılları arasında yayınlanmış abd yapımı dizi. (bkz: http://www.imdb.com/title/tt0460649/?ref_=ttep_ep_tt)
  bir babanın çocuklarına, anneleriyle nasıl tanıştığı hikayesini fazlasıyla uzatarak anlatması şeklinde diziyi özetleyebiliriz. sezonları devam ettikçe dizinin dinamiği düşmüş ama sırf annenin kim olduğu merakı sayesinde izleyici kitlesini koruduğu inancındayım. friends ile benzerliği haklı bir eleştiri olarak dizinin yayınlandığı süre boyunca gençliğini korumuştur. son sezon geri kalan sezonlara nazaran en düşük tempolu sezondur.
  !---- spoiler ----!

  annenin en sonunda ölmesi ve ted'in robin'e geri dönmesi ise tam bir fiyaskodur.

  !---- spoiler ----!
 3. yarın 3 tane babalar gibi sınavım olmasına rağmen açtım bugün sınav başına bir bölüm düşecek sayıda bölüm izledim... sıkılmış, ders çalışmaktan usanmış, memleketini (aileyi, arkadaşları, doğup büyüdüğü sokakları ve hatıraları) özlemiş biri olarak iyi geldi uzun zamandır izlemediğim birkaç bölümü izlemek...

  şimdi tekrar o lanet olası 3 sınav için son tekrarlarımı yapacağım ve uyuyacağım. sınavlar bittikten sonra da dönünce evime, oturup geceleri o her zamanki yerimde, o koltukta, o masada, mekanımda biramı yudumlayarak izleyeceğim bütün sezonları.

  keşke bitmeseydi be şu dizi... hatıralarım canlanıyor eski bölümleri izlerken. o günlere, çocukluğuma, ergenliğime dönüyorum ilk sezonlara bakarken. sonlara doğru lise ve üniversitenin ilk yılı...

  sanırım yine duygusallaştım. neyse.

  iyi geceler sözlük.

  güzel bi şarkı