metallica - youreads 1. 1981'de lars ulrich önderliği altında kurulan efsanevi thrash metal grubu. şu anki kadrosu:
  james hetfield ritim gitar ve vokalde,
  kirk hammetlead gitarda,
  lars bateride,
  rob trejulio'da bas gitarda. 1991'den sonra (black album) ciddi anlamda tökezleyen, yeni üye jason newsted'le 1996-1997 yıllarında load-reload albümleri ile az da olsa toparlayan, o yıldan sonra yani jason gidince de bir daha aynı başarıyı yakalayamayan metal akımının ön ayaklarından sayılabilecek bir grup. 2014 senesinde 13 temmuz konserinde izlemiştim kendilerini. 1999 senesinden beri "bu sefer son albümü yapıyoruz valla bak" diyerek st. anger ve death magnetic olmak üzere 2 albüm çıkarttılar. 3.sü de yoldaymış, bir kaç videodan dinlediğim kadarıyla beklentimi yüksek tutmamam gerektiğini kavradım. dua edelim de "hoş geldin akustik!" tarzında rezil bir şey yapmasınlar.
 2. sadece albümlerinin değil konser dvd lerinin bile kapış kapış gittiği efsane heavy metal grubu ki türkiye' deki rockseverlerin çoğunun da ilk gözağrısıdır.
 3. şu anda dünyadaki en popüler heavy metal grubudur. bir metalsever iseniz zaten daha önce duymuşsunuzdur illa ki. aslında metal sever olmanıza gerek yok duymak için metallicayı adamları herkes biliyor. efsanevi şarkıları vardır aynı zamanda. dinlerken gerçekten iyi gaza getirir.şiddetle tavsiye ediyorum.
  he bir de aynı zamanda "abi natink els medırs çalabiliyor musun?" sorusunun kaynağıdır.
 4. and justice for all'dan sonra çok bozdu, james hetfield egoist birisi, lars ulrich bitmiş, yaşlandılar be abi... gibi bir çok eleştiri alan grup. ancak bu hiçbir şekilde gelmiş geçmiş en iyi metal gruplarından biri olduğu gerçeğinin değiştirmeyecektir.
 5. kill'em all albümleriyle ilk thrash metal gruplarından olmuştur.
  and justice for all... ile ilk progressive metal gruplarından olmuştur.
  load/reload ile ilklerden midir bilemem ama hard rock grubu olmuştur.değişimin kötü bir şey olmadığını düşündüğümden,hiç birinde bozduklarını düşünmüyorum.son zamanlarda kötü yaptıkları şarkılar daha fazla diyelim.
 6. bir çok grupta bulamadığım ruha sahip grup. ilk gençliklerinde acı çekmiş olduklarını varsayarak o soloları ya da ritimleri açıklayabilirim.
  (bkz: to live is to die)
  (bkz: fade to black)
  (bkz: orion)
  (bkz: one)
  (bkz: welcome home)
  sadece bir kaçı..
 7. jason newsted'la beraber bu kadar ünlenmiş gruptur. konserlerde tüm ilgiyi üstüne toplayan bir bassist çok tutunamadı maalesef gruptaki yürüyen egolara. iyi de oldu, metallica eski metallica değil; newsted da kendi ekmeğinde.
 8. her iyi olan şey gibi çabuk tüketilen. neden böyleyiz bilmiyorum
 9. cliff lee burton ile dave mustaine gruptayken efsaneleşen en güzel eserlerini veren, hatta o zamanlar müzik piyasasını elinde tutan ,ki halen öyle sanırım, mtv ye rest çeken. hatta onlara hitaben kill'em all ( orjinali fuck'em all olup menajer baskısıyla ismi kill'em all a dönmüştür. yanlış bilmiyorsam albümün isim babası cliff burton'dır) albümünü yapmış efsane gruptur. lars ile dave arasındaki ego savaşı olmasaydı veya konser dönüşü o malum trajedi yaşanmasaydı bugün nasıl bir grup dinlerdik hayal bile edemiyorum ama megadethi gördükçe kafamda bir şeyler canlanıyor. ironik olacak ama o ikisi grup dahilinde olsaydı black albümü olmazdı. büyük ihtimal daha efsanevi albümler olurdu.

  bu arada bana göre grubun en güzel şarkısı (bkz: to live is to die) dır^:swh^