• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.57)
pardon - mert baykal
ibrahim, aydın ve muzaffer çok yakın 3 arkadaştır. ibrahim, resmi üniforma görmekten çok rahatsız olan biridir. ibrahim, bir gün resmi üniformalı birisiyle karşılaşınca hemen oradan kaçmak ister ancak durumdan şüphelenen polis, 3 arkadaşı da içeri alır. suçsuz yere 6,5 yıl hapis yatan arkadaşlar sonunda dışarı çıkmayı başarır.


 1. !---- spoiler ----!

  ibrahim: kaç sigaramız kaldı ?
  muzaffer: sigaramız diye genel bir durum yok.
  ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  komiser: pkk'lı mısın?
  ibrahim: hayır, ankaralıyım!
  komiser: kürt müsün?
  ibrahim: hayır, çerkes'im!^:gururla^
  komiser: kimlerdensin?
  ibrahim: “şatıroğulları” derler…
  komiser: hangi örgüttensin, onu soruyorum… bana keriz numarası yapma!
  ibrahim: bi' numara yaptığım yok. o kerizlik bende doğuştan beri var. hiçbir örgütle ilgim yok. beni adamdan sayıp alacak örgüte zaten ben girmem. o örgüt ibrahim’e kaldıysa örgüt bile sayılmaz.
  ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  gardiyan: siz dev-yol musunuz ?
  ibrahim: hayır; biz bok yoluna gittik.

  !---- spoiler ----!

  gibi örneklerden de görülebildiği gibi, müthiş bir dialog filmidir. adalet sistemine giydiren, eleştirel kaygısı olan ve bunu mizahla yapabilen ender türk filmlerinden. dikkatle izlenmeli.
 2. mizah yoluyla türkiye'de yerleşik adalet sistemini mükemmel şekilde eleştiren filmdir.ayrıca ibrahim'in asuman tutkusu da izlenmeye değerdir.

  !---- spoiler ----!

  ben kahvede herkese asuman benimki demişim artık

  !---- spoiler ----!
 3. küçücük, sevimli şehre -sinop- ayrı bir hava katan filmin çoğu çekimlerini canlı izleme fırsatını bulduğum, figüran olarak da çoğu dostumun arkadaşımın oynadığı, ferhan şensoy'un "çok tuhaf soruşturma" adlı tiyatro oyunun sinemaya uyarlanması ortaya çıkan filmdir.
 4. jenerik müziğini fuat ergin ve ceza yapmıştır.
 5. izlediğim en güzel filmlerden biri. filmin özeti ise:

  (bkz: adalet dediğiniz o kadar da adil bir şey değil demek ki)

  bu sözden çıkarılacak çok ders var. evet, oldukça komik bir film. ben de katıla katıla gülerek izledim. ama ferhan şensoy'un vermeyi amaçladığı mesajı almadan geçmek de olmaz.
 6. bir dönem; ferhan şensoy ile cem yılmaz arasında kavuk tartışması olmuştu. daha doğrusu basın böyle bir tartışma çıkarmıştı. o dönem ferhan şensoy'u tanımayan biz dönemin ergenleri, kendi aramızda kim bu ferhan şensoy muhhabeti yapmıştık. kendisi de bu filmle bizlere kim olduğunu anlattı. sonra her işin bir ustasının olduğunu anladık.
 7. bir ferhan şensoy şaheseri.

  kavuğu sonuna kadar hak ettiğini kanıtlayan bir oyunculuk göstermiştir bu filmde ferhan şensoy. filmin içindeki siyasi göndermeler de kendisinin karakterine uygun olduğunu için ortaya muhteşem bir eser çıkmıştır.