1. bir kızılderili atasözü şöyle der " yeryüzü bize atalarımızdan miras kalmadı. onu çocuklarımızdan emanet aldık."

  geçmiş kuşakların bize bıraktığı bir dünyada yaşıyoruz. şimdilik biz yaşıyoruz. gelecek kuşaklara bir şeyler bırakmak, onlara biraz oksijen sunmak ve en önemlisi katlettiğimiz doğaya bir nebze özürlerimizi sunmak ne güzel olur. hem de hiç zor değilken.

  dün bir arkadaşımın güzel bir önerisiyle tema vakfı hatıra ormanına kendim ve sevdiklerimin adına fidan bağışladım. dünyada dikili ağacı olmak deyimi var ya. artık bizim bir dikili ağacığımız var. kocaman ağaçlar olacaklar, dallarında kuşlar yuvalanacak. kocaman bir ormanda şehirlerin tozuna, dumanına, zehirli sanai gaz atıklarına, inatla oksijen kaynağı olacaklar.

  giriler giriyoruz, şiirler, şarkılar, kitaplar paylaşıyoruz. özellikle kitapla anılan bir platform olduk. kitap okuyoruz. hammaddeleri ağaç olan sayfaları çevirdikce yepyeni dünyalara adım atıyoruz. tema vakfının hatıra ormanı projesinde "youreads hatıra ormanı" kurmayı başarabilir miyiz? ne dersiniz? iyi bir organize ile bence olur. en sevdiğimiz kitapların isimlerini verebiliriz. kitaplarımızı gelecek nesillere böyle aktarsak. en sevdiğimiz yazarlar, kitaplar büyük bir ormanda hayat bulsa.

  http://www.tema.org.tr/web_14966-2_1/neuralnetwork.aspx?type=37

  edit: an itibari ile fidan sayımız 1069

  edit: bağış listelerini daha sonra yayınlayacağız

  edit: http://youreads.net/yorum/129563 giriye binaen tema vakfı olarak düşünülen youreads hatıra ormanı kapsamında youreads hatıra ormanı kampanyamızı başlatmış bulunmaktayız. fidan bağışlamak isteyen youserler bana veya aşağıdaki arkadaşlardan birine ulaşıp hesap numarası alabilirler. gerekli bilgiler mesaj yoluyla katılımcılara iletilecektir.

  gerekli fidan 2 bin adettir. fidan tane birim fiyatı 5 tldir.

  edit: hatıra ormanımızn kurulacağı alan sit alanıdır satılma durumu yoktur. fidan dikim gününde orman genel müdürlüğü tören yapacak ve isteyen youserler ve katılımcılar törende hazır bulunabilirler. fidan dikimine eşlik edebilirler. ormanımız için şile ve kanlıca bölgesi gösteridi. gerekli fidanı topladıktan sonra anket açacağız ve hangi bölgede olacağını siz belirleyeceksiniz.


  edit: proje için kurulan ekip
  araf
  ruhsuzkozmonot
  bona dea
  lord of the nicks
  deanmoriarty
  beyaz gargamel
  benmorseverim
  tukenen kisi
  clifford clavin
  islaktuvaletterliginecoraplabasanadam
 2. sevgili arkadaşlar, bugün itibarıyla 4.415 tl fidan paramız bulunmakta. köy derneği ile fidan dikimini yapamıyoruz, hem paramız yeterli gelmiyor hem de oradaki orman şefliği işi zora sokuyor.

  dolayısıyla b planına geçip istanbul orman işletme müdürlüğüne geldim. dilekçe ile başvuru yapıp orman müdürlüğü hesabına paramızı aktaracağım. birkaç güne kadar diktigimiz 500 civarı fidana dair sertifikamız verilecek.

  bir önerisi istegi olan varsa bana yarım saat içinde iletebilir.

  tüm bağışçılara çok teşekkürler. bilmenizi istediğim bir husus var; herkes çok şaşırdı bu süreçte, yetkili birine ulaşana kadar birçok kişiden nasıl yani bağış? bağış mı? gibi sorular duydum. insanları böyle iyi bir anlamda şaşırtmak bile çok güzel bir duygu gerçekten. evet bir grup insan bir araya geldik ve gücümüz yettiğince fidan dikmek için para topladık. hepinizin yüreğine sağlık, kesesine bereket.

  ek.1: 14:30'a kadar hesap açık. katılmak isteyen eft yapabilir.
  ek.2: hatıra ormanı için 20.000 tl gerekiyor. bizim o kadar paramız yok. tamamlanabilir durumda da değil.
  ek.3: dahil olduğumuz ağaçlandırma tamimi. burada sertifika örneği de mevcut.
  ek.4: bağış toplamı 5.865 tl oldu.
  ek.5: işlem tamamlandı, çatalca bölgesinde youreads hatıra ormanı adıyla 587 adet fidan dikilecek. çatalca bölge ile irtibata geçip dikime katılabileceğiz. sertifika aldım ama imza bekliyor. dekont ve sertifika duyurulacak.
  ek.6: (bkz: youreads hatıra ormanı sertifikası)

  herkese tekrar teşekkürler.
  abi
 3. 17 haziran 2016 tarihinde ilk adımızı attık. o zaman fidan birim bedeli 5 tl idi. gerekli 2bin fidanı toplamak için çalışmaya başladık. ilk olarak taşın altına elini abi koydu. hesap açıldı ki bu tür durumlarda izinler vs sıkıntılı işler. ruhsuzkozmonot ve yönetim yanımızda oldu ve işe başladık. doğaya katkımız , daha fazla oksijen, daha fazla yeşil alan, okuduğumuz kitapların hammeddesi olan ağaçlar.. derken önce yayınevlerinden başladık. araf, deanmoriarty,lord of the nicks, islaktuvaletterliginecoraplabasanadam, benmorseverim, beyaz gargamel. petenka pokrovski başta olmak üzere tüm yayınevlerine tek tek ulaştık. hiç birisi ilgilenmedi. olsun kapılarını çaldık dedik. daha sonra araf ve clifford clavin üyesi oldukları edebiyat ve matematik klüplerinle görüştüler. bunlardan sadece biri kampanyamızı kendi sitesinde duyurdu. başka bir oluşum olan " egosuz hayvan dostları" isimli sosyal medya sayfası da projemizi paylaştı. olsun dedik. artık "isteyenin bir yüzü, vermeyenin iki yüzü kara" diyerek, her kapıyı çalıyorduk. yazarlar, gazeteciler, iş adamları, dernekler vs. öyle meblağda bildirmedik. sadece amacımızı anlattık, projemizi sunduk. kimi "ben işadamı değilim diye tersledi", kimi "size bağış yapalım ama gider olarak düşmemiz gerek fatura verecek misiniz" dedi. kimi "reklamımızı nasıl yapacaksınız?" dedi. ( plaket falan beklediler herhalde^:swh^) . doğa ve çevre dernekleri ilgilenmedi bile. "demek ki bağışlar karşılıklıymış şov amaçlı, göstermelikmiş" diyerek olsun dedik.

  kendi yakın çevremiz, arkadaşlarımız derken youreads olarak bu işi bitirdik. yeni bir siteyiz. kendi yağımızla kavrulan, güzel bir şeyler yapmaya çalışan insanlardan oluşan iyi kalpli yazarlar barındıran güzel bir oluşumuz. diğer sözlükler gibi milyonluk reklam gelirlerimiz olsa abinin kafasına zumzuk atıp gelirleri alırdık^:swh^ ooo kaç tane hatıra ormanı kurardık.

  biz bu yola hep beraber çıktık. çoğu öğrenci yazarlarımız kendilerinden kısarak destek oldular, çalışan yazarlarımız maaşlarından katkıda bulundular. "çorbada tuzum olsun" diye iyi yürekli insanlar bağışlarını yaptılar.

  youserlerin bağışlarını tek tek yazdık. listeler tuttuk her şeyi şeffaf ve koordineli biçimde yaptık. bağış yapan youserlerin sadece bize bildirdikleri nicklerinin ve bağış miktarlarının haricinde. isim soyad ve kişisel bilgilerini hesap sahibi abiden başka kimse görmedi. abi hesabın son durumunu bizle paylaşırken isimleri gizledi sadece tutarı paylaştı. bağış yapan youserler anonim kaldı. ( kimse deşifre olmadı)

  kendi adıma bağış yapan tüm youserlere, bağış listesini beraber tuttuğumuz benmorseverim ve beyaz gargamele, sitede youreads hatıra ormanı başlığımızı gündemde tutan ve yanımızda olan yaşasınkötülük e , verdiği destek için duf dufa, her yayın aldıklarında konuyu anonslarla canlı tutan youreads fm djlerine, youreads hatıra ormanı ekibimizde bulunan araf, ruhsuzkozmonot, deanmoriarty lord of the nicks, tukenen kisi, clifford clavin, islaktuvaletterliginecoraplabasanadam, benmorseverim, beyaz gargamele, ve sitemizin sahibi, elini taşın altına koyan abi ve yönetime çok teşekkür ederim.
  en büyük teşekkürüm bağış yapan, "son durum nedir?" ne yapabiliriz? diye mesaj atan youserlerimize.
  iyiki varsınız hepinize sonsuz teşekkürler. güzel yürekli insanlarsınız vesselam.

  edit: yukarıda ismini unuttuğum arkadaşlar var ise affınıza sığınıyorum.
 4. güzel bir etkinliğin daha sonuna gelmiş gibiyiz. gibiyiz diyorum çünkü ağaç dikimi var sırada. ^:zamanı abi tarafından açıklanır önümüzdeki günlerde.^ bu süreç boyunca pek çok şey yaşadık, öğrendik. bize inanan kadar inanmayan da vardı ki bu çok doğal. bu noktada o insanları da anladık. fakat her zaman diyorum ya hani, önemli olan şekli şemali ne olursa olsun bir şeylerin oluşmasına vesile olmak. bu kimi zaman bir çocuğu kitapla buluşturmak, kimi zaman ise ağacın toprakta yeşermesine, dallanıp budaklanmasına vesile olmak..

  bu doğrultuda hayallerini peşine takıp gelen youreads'in sevgili yazarlarına; youserlarımıza gönülden teşekkürü bir borç biliyorum.


  ozumm, lafi dinlenmeyen insan, horizon17, yagmur kurusu, yakgul, tatlisubalinasi, yeni1hayat, ciddihendrix, garavel, la douleur ne m abandonne pas, okuryazarcocuk, maligndoc, merc, otello, lusacan, zepur, tin abutut, marangoz olmak isteyen adam, grey warden, beat rice, biberbey, kitapayraciolmayanadam, elifweatherwax,30 mg paroksetin, suni canli, kabuletartikmk, kullaniciadibulunamadi, fningalaksirehberi, badboy, otlu peynirli, karalama defteri, mesut, ceybey, ulotrix, nemesis, verguzbay, tanriyibizyarattik, shaman, kayser.soze, eksper, yasasinkotuluk ve dufduf..

  edit: dene yanil da beyaz gargamel'in sayesinde unuttuğum kişiler arasından çıkarılmıştır, teşekkür ederim tekrardan. bu unutma içinse affola..

  yukarıda adı geçen ve isminin açıklanmasını istemeyen tümm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

  ** umarım adını es geçtiğim biri yoktur; sürçü lisan ettiysek affola..
  ** ayrıca bize dışarıdan da yardım eden, ismi geçmeyen ama arkadaşlarımız vasıtasıyla katkı sağlayanların da hem emeklerine hem de gönüllerine sağlık..
 5. devletin fidan fiyatlarını 10 tl'ye çıkarması ile şoka girmiş organizasyondur. ilglili tamimi buradan indirebilirsiniz

  neden netleştirilmiyor diye tedirgin olan katılımcılar var. işin tuhaf boyutları olduğu için netleştirmiyoruz. sonuç almak çok kolay gider bi vakıfa fidan başına 11 tl öderiz, fidanlar dikilir. fakat biz vakıf, kişi, kurum ya da devlet hiçkimseye bu işten bir kuruş bile komisyon vermeyeceğiz. bunu kendileri de anlayana kadar bekleriz.

  tema, çekül, ege orman vakfı, cekud ne kadar vakıf varsa konuştuk. ogm'den vakıf statüsü ile 6 tl'ye aldıkları fidanı bize 11 tl'ye satmaya çalışıyorlar. ogm'ye basvurunca vakıf değilsiniz deyip 10 tl'ye satmaya çalışıyor.

  biz 2000 fidani da tamamlayamadık, 10 tl'den olunca iyice boşa çıkmış olduk. bu noktada sertifika gündeme geldi. kaç para topladıksa o kadar fidan dikebiliriz dedik. meğerse vakıflar zaten dikilmiş ağaca bağış topluyormuş. iyi de aynı ağaca kaç kere bağış toplandığını nerden bilebiliriz? belki de vakıf 5.000 fidan dikti bi yere yıllardır bağış topluyor bile olabilir. biz boş bir alana fidanların dikildiğini görmek isteriz arkadaş deyince de konu kapanıyor nedense.

  çok basit bir dileğimiz var, 6-7 bin tl civarı para topladık ve bu parayla sadece fidan dikmek istiyoruz. bunu idrak edecekleri güne kadar da hiçbir kuruma 1 kuruş para vermeyiz.

  alternatifi ise sistemin dışında arıyoruz. internette bir köy derneğinin ağaçlandırma çalışması yaptığına denk geldik. kütahya/tavşanlı/çaltılı köyü (caltilikoyudernegi.com) bu dernekle iletişime geçtik, onların çatısı altında, onların köyüne yaklaşık 1000 fidan bağışlayacağımızı ilettik. sevinçle karşıladılar ve dernek olarak ogm ile iletişime geçtiler.

  köyün bir alanı için ağaçlandırma izni alacaklar. ogm'den 1.000 adet sedir fidanı siparişi verecekler. sonra da dikim mevsimi olan ekim ayında köylüler ve biz gidip fidanları o alana dikeceğiz. bakımını da dernek ve köylüler üstlenecek ki zaten orada benzer çalışmaları olduğu için zor olmayacak.

  bütün bunlar da 1-2 hafta içinde netlik kazanır. sonuç yine hüsran da olabilir ben alıştım artık. ama bildiğim bir şey var bu toplanan paranın tamamı fidana gidecek ve piyasa fiyatı ne ise o kadardan ödeme yapılacak. başka köye gideriz, hazır seçilmiş bir alan bulur oraya entegre oluruz. kimsenin aklında soru işareti kalmasın netlesmemesi doğru dürüst bir şekilde yapmak istememizden kaynaklanıyor. parayı bi vakıfa transfer edip lay lay lom 500 fidan diktik deyip netleştirmek kolay olanı. biraz daha sabredelim bağışlarımız yerine gitsin.

  ek: köyümüz simav'a değil tavşanlı'ya bağlı.
  ek: dernek ile başvuru olunca 10 tl değil 6 tl'den veriliyor fidanlar. hem şeffaf hem de resmi olacak bu konuda şüphe olmamalı. yine fidan faturasını alacağız, yine protokol imzalanacak ve paylaşılacak. aynı parayla daha çok fidan dikmek için bu yolu deniyoruz.
  abi
 6. 30 fidan parasını yolladım sıcak sıcak.

  kısmet olur da dikmeye gelebilirsem 2 litrelik termosumla çaylarım sizi köftehorlar! becerikli hanımların börek çörek getireceklerinden şüphem yok. ;)

  düzeltme: tepki alıyorum "ne böreği çöreği?!" diye. valla sizi bilmem de ben aç acına fidan falan dikemem. kimse kusura bakmasın yani.

  ne kadar sarma o kadar fidan...
 7. dekont: https://yadi.sk/i/8nKF_mHf3FbLZw
  sertifika: https://yadi.sk/i/LOuBfGaywHYM5

  kimsenin aklında bir şüphe olduğunu sanmıyorum. sadece şüphe olduğuna dair söylem var ama kim şüphe ediyor bilmiyoruz. defalarca dekontların ve sertifikanın paylaşıldığını isteyene de paylaşabileceğimizi ifade ettim. organizasyonun inceliği ve duyarlılığı ile para transferi belgesinin kabalığını bir araya getirmek istemedim sadece.

  bu organizasyonu ben başlatmadım, sadece destek çıktım, gerekeni yaptım. soru işareti olan koordinatörlere bi mesaj atarak istediği belgeyi görebilirdi, hala da sorgulanabilir.

  çatalcaya gitmek konusuna da katılmıyorum, benim zaten sınırlı vaktim var. tek başıma olmamalıyım bu işte. orman müdürlüğü ile görüşmeye bile izin kullanarak gittim. çatalca bölgeyi internetten bulup arayın ormanımızın akıbetini sorun, görmek istiyoruz deyin. varsa bir sorun biz de öğrenmiş olalım.
  abi
 8. sertifikamız gerçektir, üzerinde hangi bölgede olduğu da yazmaktadır. (çatalca bölge orman/binkılıç mevki) dileyen arayıp sorabilir, hatta o dönemde de katılım için aranabilirdi. organizasyon yöneticilerinden talep edilebilirdi. ne yapmaya çalışılıyor pek anlam vermedim ama yetim hakkı yiyecek insanlar değiliz. yapılan bağışlar adım adım organizasyon ekibinin whatsapp grubunda paylaşıldı, para transferi, verilen dilekçe paylaşıldı. sertifika da neticesi olduğu için facebook sayfasına ve buraya koyuldu. her şey oldukça şeffaf yürütüldü. organizasyon yöneticileri grubundaki herhangi birinden gerekli belgeler temin edilebilir, istiyorlarsa aleni şekilde paylaşım da yapılabilir.

  içiniz rahat olsun itlik hergelelik yapmadık, mevcut koşullarda ideal olan neyse onu yapmaya çalıştık.^: adımız hıdır elimizden gelen budur^.
  abi
 9. abi